Пенсії: підвищення не на 12 відсотків

26.03.2004
Пенсії: підвищення не на 12 відсотків

(Анатолiя МЕДЗИКА.)

      Усе, що вам треба знати про перерахування пенсій: шість запитань, шість відповідей - у матеріалі "Страховий стаж і зарплата для заслуженого відпочинку".

На теоретичному рівні в нас усе в порядку: ми знаємо, що повинні відчувати гордість за Закон «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Принаймні нас у цьому переконують ідеологи пенсійної реформи — невтомно й енергійно. А от якщо спуститися з небес на землю, стає ніяково: 80 відсотків українців так і не стали багатшими. Зате стали нещаснішими, адже їхні сподівання на покращення життя не виправдалися. Пенсіонери чекали грошей, багато грошей після перерахунку. Їм марилися пенсії на рівні ну хоча б прожиткового мінімуму. Держава розщедрилася на жалюгідні 4,2 відсотка. При цьому держава не вважає себе винною, так само, як і не вважає, що когось ошукала. Мовляв, люди добрі, подивіться, що в світі робиться: ніде — ні в Казахстані, ні в Молдові, ні в Прибалтиці, — здійснюючи пенсійну реформу, не перераховували вже призначені пенсії, залишивши літніх людей наодинці з їхніми інтересами. А в нас перераховують, хоч на кілька відсотків...

      Така альтруїстична демагогія наших пенсіонерів лише роздратувала. Пам'ятаєте, як у січні вони «громили» Пенсійний фонд, Адміністрацію Президента, Кабмін листами й телеграмами, в яких зовсім не було вдячності, а були гнів і образа. А ще пенсіонери масово зверталися до Конституційного Суду й Генеральної прокуратури — словом, продемонстрували таку активність, що влада вирішила перейти від альтруїстичної демагогії до інсценізації рішучих дій. На сцену вийшов гарант цих прав і свобод. З відповідною проникливістю і стурбованістю в голосі, з болем за всіх знедолених в очах він крикнув: «Еврика!». Тобто сказав, що, виявляється, мінімальна пенсія в Україні аж занадто маленька, і треба ж, мовляв, щось робити з нею.

      Отож виконавча влада козирнула, крутонулася на підборах і чимдуж почала «вишукувати резерви». А в березні доповіла, що можна збільшити пенсії на 12 відсотків, прийнявши відповідну урядову постанову.

      Але не поспішайте радіти, шановні. Підвищення ощасливить не всіх і зовсім не на 12 відсотків. Листопадову постанову Кабміну про підвищення пенсій на 4,2 відсотка пам'ятаєте? Ну звичайно ж. Так от, чергове збільшення пенсій «світить» лише тим, чиї пенсійні справи «проходили» по листопадовій постанові. А от тепер — найцікавіше: підвищення на 12 відсотків відбудеться з урахуванням отих осоружних 4,2 відсотка. Тобто у відповідній установі згадають, якою була ваша пенсія до 1 січня 2004 року, і саме її, а не виплачену вам у січні, збільшать на 12 відсотків. Виходить, що фактично йдеться про збільшення пенсії не на 12, а на 7,8 відсотка. Нагадаємо: для того, щоб щиро радіти з такого підвищення, потрібно порівнювати розмір своєї перерахованої пенсії не з прожитковим мінімумом, а з «нічого». Тобто пам'ятати: держава взагалі могла б нічого нікому не перераховувати, співаючи свій шлягер про хронічну відсутність коштів. Хоча ні, цей шлягер сьогодні можна виконувати не скрізь і не всім. Пояснимо. Оскільки в нашій країні все перевернуто з ніг на голову, бажане видається за існуюче. Ну як можна висунути пана Януковича кандидатом у президенти без того, аби не поставити йому «відмінно» за роботу Прем'єра? Правильно, ніяк. Оцінка «відмінно» автоматично означає, що жити «за Януковича» нам стало набагато краще. Аби ми це зрозуміли, нам з усіх усюд кричать у вухо, що українська економіка, цей лежень, не просто встав з печі, а навіть і пробує стрибати. А жалюгідне підвищення пенсій на 7,8 відсотка підноситься нам як вагомий доказ високого стрибка. Утім давайте ближче до діла. Тобто до грошей. Про них на недавньому семінарі для журналістів дуже докладно розповідала заступник міністра праці й соціальної політики Олена Гаряча. Так от, як пояснила Олена Василівна, після того, як трудові пенсії перерахують згідно з березневою постановою Кабміну, середній їх розмір може сягнути 185 гривень. Ті громадяни, яким у січні 2004 року пенсії підвищили на 6 гривень, можуть сподіватися ще на додаткові 12 гривень. Іншими словами, хто до 1 січня 2004 року одержував 150 гривень, матиме 168.

      З особливим натхненням Олена Гаряча говорила про мінімальну пенсію. Дотепер вона в Україні становила 50 гривень. Держава додавала до неї ще 41 гривню 80 копійок цільової допомоги — з'являлася на світ мінімальна пенсійна виплата в 91 гривню 80 копійок. Ну а тепер биймо в литаври, адже держава проявила величезну людяність: на 12 відсотків вона збільшить не мінімальну пенсію, тобто 50 гривень, а мінімальну виплату. Результат назве мінімальною пенсією. Вона після перерахунку становитиме 102 гривні 82 копійки. А це більше 100 гривень, шановні, якщо ви знаєтесь в арифметиці. Ну то й що? — запитаєте ви. Як то що, відповість вам Олена Василівна, це означає, що мінімальну пенсію збільшено фактично вдвічі! Та й психологічно людині з «мінімалкою» полегшає, бо в мізках крутитиметься приємна думка: «Ага, у мене більше сотні!». Принаймні держава на такий позитивний психологічний момент покладає дуже великі надії. Так, немовби йдеться не про 100 гривень, а принаймні про 100 доларів.

      За словами Олени Гарячої, перерахунок пенсій за новою урядовою постановою завершиться в квітні. Цього ж місяця громадяни отримають доплату до своєї пенсії за січень, лютий, березень 2004 року. Причому однією сумою.               А тепер кілька слів про нетрудові пенсії. До Дня перемоги лишилося зовсім небагато часу, отож Верховна Рада готується зробити черговий реверанс перед ветеранами. Днями вона розглядала закон про поліпшення матеріального забезпечення інвалідів війни. За словами Олени Гарячої, йдеться ось про що: якщо пенсія в інваліда війни II або III групи менша за прожитковий мінімум, йому пропонується виплачувати цільову грошову допомогу — до 50 гривень. Інвалідам же I групи — виплачувати ці гроші щомісячно, незалежно від того, чи перевищує їхня пенсія прожитковий мінімум. (Нагадаємо, що він для непрацездатних осіб становить 268 гривень. Нагадаємо також про те, що цього року депутати чомусь його не збільшили. А втім останнє — знову з розряду мізантропічних роздумів). Як зазначила пані Гаряча, якщо всі подані в законі пропозиції парламент ухвалить, пенсія інвалідів війни II і III груп буде не меншою 280 гривень. До того ж учасники бойових дій одержують надбавку до пенсії в розмірі 29 гривень 87 копійок. Тобто матеріально вони забезпечені набагато краще пересічних пенсіонерів-трудовиків.

      Про останніх, до речі, у парламентаріїв є привід подбати: йдеться про те, що великий стаж при малій зарплаті аж ніяк не забезпечує людині високий розмір пенсій. Пропрацював навіть 50 років, але одержував лише, приміром, 90 радянських карбованців на місяць — ніяка урядова постанова не покращить твій матеріальний стан. За словами Олени Гарячої, необхідно врегулювати це питання — або завдяки створенню професійних пенсійних фондів (для майбутніх пенсіонерів), або розробивши спеціальний порядок нарахування пенсій відповідним категоріям громадян, застосовуючи при цьому певний коефіцієнт.

      Словом, вдосконалення потребує ледь не кожен аспект пенсійної системи України. Особливо щодо грошового вираження вдячності держави своїм літнім людям. Можливо, в цьому плані все залежить не від того, як рахувати, а від того, хто рахує і хто не хоче зазнати збитків.

Алла КОЧУР.