Дніпропетровське коріння Блохіна

26.03.2004
Дніпропетровське коріння Блохіна

Тренер збірної України Олег Блохін. (УНІАН)

      Ще у далеких 70-х роках минулого століття інтелектуальний тренерський дует Лобановський — Базилевич, розмовляючи про футбол, використовував театральну та загалом мистецьку лексику. Сьогодні до подібних екскурсів вдаються чимало фахівців. І це не повинно когось дивувати. Скажімо, суто музична фраза: ансамбль — це група гравців, які талановито володіють інструментом та мають єдиний погляд на відтворення твору з диригентом. У кого є ще сумніви, що це стосується й футболу? Тим більш цікаво, яким бачить черговий крок до створення національного оркестру-збірної її тренер-диригент Олег Блохін. Напередодні товариського матчу з македонцями, який відбудеться 31 березня у Скоп'є, наставник «синьо-жовтих» оголосив список кандидатів для другого в цьому році виходу на «сцену». Нагадаємо, що під керівництвом Блохіна збірна ще жодного разу не вигравала. Ось кого покликано перервати неприємну тенденцію.

      Воротарі: Олександр Шовковський, Віталій Рева (обидва — «Динамо»);

      захисники: Андрій Русол, Сергій Матюхін, Володимир Єзерський (усі — «Дніпро»), Дмитро Парфьонов («Спартак», Росія), Богдан Шершун (ЦСКА, Росія), Сергій Симоненко («Чорноморець»), В'ячеслав Чечер («Металург» (Д));

      півзахисники: Руслан Ротань, Олександр Рикун, Сергій Назаренко (усі — «Дніпро»), Сергій Мізін («Карпати»), Максим Калиниченко («Спартак», Росія), Олег Гусєв, Андрій Гусин («Динамо»), Анатолій Тимощук, Адріан Пуканич (обидва — «Шахтар»);

      нападаючі: Андрій Шевченко («Мілан», Італія), Сергій Ребров («Фенербахче», Туреччина), Олег Ящук («Андерлехт», Бельгія), Олександр Косирін («Чорноморець»).

      Як бачимо, переконлива гра «Дніпра» не залишилася поза увагою штабу збірної — на збори національної команди запрошено відразу шістьох гравців із «трупи» Євгена Кучеревського. Для 21-річного центрального захисника Андрія Русола це перший виклик у збірну. На думку багатьох фахівців, його зріла не за віком гра нагадує появу на вищому рівні у клубі та збірній незмінного лідера упродовж багатьох років — Владислава Ващука.

      У матчі 31 березня з'являється унікальна можливість перевірити можливість використання гравців «Дніпра» як базової команди для збірної. З огляду на те, що більше такої нагоди може й не трапитися, на погляд спортивного відділу «УМ», було б цікаво побачити такий стартовий склад: Шовковський, Русол, Єзерський, Матюхін, Парфьонов, Мізін, Тимощук, Рикун, Ротань, Калиниченко, Шевченко. Ще краще було б, якби зі своїми захисниками-одноклубниками взаємодіяв голкіпер «Дніпра», котрий на сьогодні виглядає переконливіше за обох динамівських стражів воріт. Але екс-динамівця Кернозенка на збори не взяли. Виклик же на одну позицію двох представників «Динамо» — основного й дублера — це вже наша дурна звичка, яка не має аналогів в інших країнах.

      Відзначимо й той момент, що дует лідерів українського футболу — «Шахтар» і «Динамо» — у «заявці» представляють по двоє «польових» гравців, і це цілком відповідає кадровій політиці клубів, де  в «основі» стабільно виходить 8—9 легіонерів. Тому, хоча й сам Блохін назвав цей «призив» на товариський матч далеко не остаточним варіантом збірної, відважимося класифікувати його як найбільш наближений до оптимального, а не експериментальний. При цьому ще мають одужати після травм Андрій Воронін та Олег Венглинський. Не може бути сумнівів, що лідер і капітан московського «Торпедо» — Сергій Кормильцев — перебуває в полі зору наших тренерів. Із запрошених мають шанс вийти на свій кращий рівень Сергій Ребров та Олег Ящук. Бельгійського легіонера викликано, до речі, після багаторічної перерви.

      Олег Блохін зауважив: «Деякі футболісти не потрапили в цей склад, але це не означає, що вони не є кандидатами в національну збірну. Ми запросили тих гравців, які зараз стабільно грають за свої клуби і, на наш погляд, роблять там «погоду». Тим більше, що завдання на матч із македонцями — перемогти. Інша річ — чи буде цей результат. У Лівії, скажімо, ми припустилися дуже грубих помилок, але й тоді при експериментальному складі прагнули виграти».

      «Запрошення гравців «Дніпра» має один критерій — вони демонструють змістовну гру, — пояснив головний тренер «крен» у бік Дніпропетровська. — Не даремно ж вони обіграли «Динамо» і «Шахтар». Та гра, яку показують дніпропетровці, — добряча допомога збірній. На базі «Дніпра» може бути створена національна команда, але все залежить від того, як запрошені зіграють у Македонії. Внутрішні турніри та матчі збірної — це різні речі».

      Щодо «базовості» дніпровців, то ця ідея виглядає вельми принадною ще й тому, що з гравців того стартового складу, який пропонує «УМ», Калиниченко і Мізін мають досвід гри в одному клубі з нинішніми представниками «Дніпра». До того ж, коли Блохін каже, що ще не всіх реальних кандидатів викликав на збір, він, вочевидь, мав на увазі ще чотирьох дніпрян — Венглинського, Михайленка, Кернозенка та Радченка.

      Загалом, найболючішою проблемою збірної України залишається захист. Динамівська оборона з невідомих причин вже не один відбірковий цикл «підставляє» наставників своїми травмами. Чи це збіг обставин, чи наслідок перевантаженості упродовж багатьох років, судити не нам. Зрозуміло одне — не надто простий перехід у гру «в лінію», що пропонує Блохін, передбачає вищий рівень взаєморозуміння. Доведеться визнати: досягти в цьому ідеалу, роблячи «коктейль» із динамівців, дніпровців та Шершуна й Парфьонова, за 3—4 контрольних гри практично не можливо. Висновок про необхідність «базовості», принаймні оборони, напрошується сам.

      Наприкінці спілкування з журналістами Олег Володимирович зауважив, що у зв'язку з останніми інструкціями ФІФА ще не з'ясовано питання щодо кількості можливих замін у товариському матчі. Всі кандидати у збірну зберуться в Києві у неділю (уночі на понеділок під'їдуть спартаківці Парфьонов і Калиниченко). І ще головний тренер збірної визнав, що до червневого спарингу з французами в національної команди повинен визначитися малюнок гри та «кістяк» складу, а вже в серпні проти англійців треба буде показати гру, з якою ми восени вступатимемо у відбірковий цикл ЧС-2006.