Учора виповнилася п'ята річниця з початку бомбардувань НАТО Югославії та її провінції Косово. В цей день Косово відвідав голова дипломатії ЄС Хав'єр Солана, який, власне, і віддав наказ про бомбардування, бо на той час займав посаду генсека Альянсу. «Прогрес», що за ці роки стався в Косово, шокував Солану. «Для мене це страшне — приїхати до Приштини через п'ять років після введення в Косово міжнародної місії і побачити вбитих, спалені будинки та святині. Я розчарований і вражений», — зізнався Солана на прес-конференції після зустрічі з оонівським адміністратором провінції Гаррі Холкером.
Розлючений натовп косовських сербів, які після минулотижневого, найбільшого за останні п'ять років спалаху насилля (воно забрало життя 28 осіб та 500 залишило пораненими) тепер змушені переховуватися у таборі біженців y місцевості Косово Польє північніше Приштини, просто не пустив Солану, Холкера та комісара ЄС із закордонних справ Кріса Паттена на територію табору. Серби звинувачували візитерів у тому, що вони не зуміли захистити їх, а Солана у відповідь просив пробачення та закликав біженців зберігати мужність і не залишати провінцію. Нагадаємо, що1999 року під тиском тутешніх албанців із косовського краю втекли 200 тис. сербів. Речник поліції ООН Дерек Чеппелл вважає, що останні заворушення, під час яких було спалено 800 будинків сербів та 30 православних церков і монастирів, були сплановані албанською стороною. Вже заарештовано більше 200 підозрюваних. У столиці провінції Приштині на мітинг із нагоди роковин бомбардувань зібралося приблизно тисяча албанців, які дякували НАТО за припинення нападів на них із боку сербів та дарували миротворцям квіти.
Після припинення авіарейдів навеснi 1999 року Косово номінально залишилося частиною Сербії, але перейшло під фактичний контроль адміністрації і поліції ООН та міжнародних миротворчих сил KFOR, з 18,5 тисячі бійців яких більшість походять з країн НАТО. Український контингент є частиною українсько-польського батальйону і базується на півдні Косова поблизу кордону з Македонією. Від операції НАТО та адміністративного перепорядкування виграли 1,8 млн. албанців Косово, які плекають надії про незалежність від Сербії, а програли 100 тис. сербів провінції, які тепер помінялися з албанцями місцями, тобто стали переслідуваними.
Уряд Сербії розробив і представив цього тижня в Брюсселі керівництву ЄС нову стратегію захисту сербів Косова від албанців, повідомляє «Франс Пресс». Вона полягає в адміністративній децентралізації провінції та створенні територіальних автономій у місцях компактного проживання сербів. Президент Сербії і Чорногорії Светозар Марович наголосив, що Косово і так уже поділено на сербські та албанські регіони, всупереч пропонованій політиці мультикультуралізму, яка безуспішно пропагувалася останні п'ять років ООН та НАТО. Тому політика децентралізації буде лише підтвердженням уже існуючих реалій.