Українським підліткам можуть укоротити тривалість вечірніх прогулянок — на законодавчому рівні. Всеукраїнська громадська організація «Комітет боротьби з організованою злочинністю і корупцією» має намір уже найближчим часом розробити і направити на розгляд Верховної Ради законопроект, що передбачає введення в Україні «комендантської години» для неповнолітніх. Передбачається, що гуляти дітям до 16 років під час навчального року буде дозволено лише до 22–ї години, а в період канікул — до 23–ї.
Подібні обмеження перебування дітей на вулиці або в розважальних клубах давно існують у США, Німеччині, а нещодавно їх запровадили в Росії та Білорусі. Крім того, на рівні місцевих рад обмеження перебування дітей на вечірніх гульках були прийняті в Житомирській області, Херсоні, існує ініціатива такого введення в Київській області.
У Коростені Житомирської області подібне «обмеження перебування дітей без супроводу батьків у закладах дозвілля, громадського харчування, комп’ютерних клубах та вулицях» діє вже два місяці. Дітям до 14–років зась на вулицю після 22–ї години, підліткам 14—16 років дозволено гуляти до 23–ї години. «Ці обмеження мають профілактичний характер, — каже начальник Кримінальної міліції у справах дітей Коростенського міськвідділу УМВС України в Житомирській області Віталій Стретович, — адже дуже часто неповнолітні у вечірній час стають жертвами злочину. Часто й самі скоюють правопорушення, вживають спиртні напої. А після введення цієї «комендантської години» жодного злочину, скоєного неповнолітніми у вечірній час, зафіксовано не було. Раніше один–два на місяць злочини траплялися — були навіть і розбійні напади».
Контролюють дотримання правил міліціонери. А «виловлених» правопорушників привозять у відділення. «Ми одразу телефонуємо батькам, викликаємо їх, проводимо з ними бесіду, — каже пан Віталій, — якщо це перше затримання і сім’я характеризується позитивно, тоді відпускаємо. Якщо ж затримуємо повторно, складаємо адмінпротокол». За два місяці «комендантської години» у місті було затримано 62 підлітки, батьків 17 з них було притягнуто до відповідальності. Штрафи, які призначаються лише через суд, хоч і не дуже великі — від 17 до 85 гривень, але не надто приємні для батьків. Тому результати рейдів даються взнаки — дітей на вулицях у нічний час таки поменшало. Чимало нового про своїх чад дізнаються й самі батьки. «Ось затримуєш неповнолітнього, питаєш: чи знають батьки, де ти? Каже, мовляв, знають. Телефонуєш батькам, а вони реагують: «Як це? Він же у друга вдома!». А насправді дитина опівночі, у центрі міста, розпиває спиртні напої. Повірте, після таких «бесід» батьки звертають більше уваги на своїх дітей, що дає результати», — запевняє пан Віталій.
Тим часом правозахисники — проти насильного утримання дітей під замком — вони вважають, що запровадження в Україні «комендантської години» для неповнолітніх порушує права людини: зокрема, право на свободу пересування особи, яке гарантується Конституцією та Європейською Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод. До того ж запровадження таких обмежень є, мовляв, елементом надзвичайного стану, який ніхто не оголошував.