...Морська хвиля з шумом накочувалась на скелястий берег, де увечері після роботи відпочивали студенти Київського національного торговельно–економічного університету. Вони проходять практику в готельному комплексі «Таврія» неподалік Ялти.
— «Теорія сліпа, мій друже, лиш дерево життя препишно зеленіє», — цитуючи славетного німецького класика, звертаюся до студентів. — Хто ці слова написав?
— Наш декан, Михайло Іванович, — відповідь буквально тоне у вибухові гомеричного сміху. — Це його давня мрія — половину навчального процесу приділяти практичним заняттям.
Так, це і справді блакитна мрія декана факультету ресторанно–готельного і туристичного бізнесу КНТЕУ Михайла Пересічного, яку він поступово, крок за кроком, втілює в життя.
— Адже що таке сучасний спеціаліст? Це людина, яку навчали за найсучаснішими методиками й технологіями, яка, освоївши їх, і сама прагне до того, щоб відповідати вимогам часу. А де вона може навчитися цьому? Отож і добираємо, як місця виробничої практики, справді сучасні підприємства і комплекси, де б наші майбутні технологи громадського харчування могли працювати поруч із кваліфікованими кухарями, а менеджери туріндустрії чи готельно–ресторанної справи — вчилися психологічним нюансам спілкування з найпримхливішими клієнтами...
Сьогодні лише лінивий не знає, що Україна готується прийняти участь у чемпіонаті Європи з футболу 2012. Здавалося б, що під цю подію в країні мали б зводитися п’ятизіркові готельні комплекси, та наразі забезпеченість ними складає всього 10%! А коли їм і суджено з’явитися, то й персонал у них має бути відповідним. Саме цього і прагнуть у КНТЕУ.
Факультет ресторанно–готельного і туристичного бізнесу КНТЕУ щороку відправляє своїх студентів на виробничу практику і стажування в найвідоміші готелі і туристичні комплекси Греції, Туреччини, Криту. Сервіс у тамтешніх готелях, як правило, теж вищий, ніж у нашому Криму. А от ціни — не на користь вітчизняного курорту.
Але і в наших українських палестинах вже є прекрасні готельні комплекси на зразок «Таврії» на Південному березі Криму. Його управляючий Михайло Штейнберг кілька років тому закінчив Інститут вищої кваліфікації КНТЕУ і не проти, щоб студенти з його альма–матер стажувалися саме тут — у службі прийому і розміщення гостей та ресторані. До речі, й оплату їм гарантують гідну, і професійних секретів від них старші колеги не тримають. Наприклад, чи чули ви про чорноморську кухню? Певно, що ні. А все тому, що це — ноу–хау місцевих кулінарів за підтримки партнерів із КНТЕУ, яке передбачає використання власне чорноморських продуктів.
— Тут настільки красиво, що просто подих захоплює, — розповідає майбутній менеджер готельно–ресторанної справи, другокурсниця Анастасія Некрасова. — Здається, це зовсім і не Крим, завалений сміттям, до якого, на жаль, наше око вже звикло.
— Якось ми побували на екскурсії в ландшафтному парку у Форосі, — приєднується до розмови Катерина Касьяненко. — Колись знаменитий своєю красою парк, сьогодні — щось на зразок занедбаного райського куточка. Якщо і правда, що на його створення знаменитий за часів Російської імперії промисловець Кузнєцов витратив стільки сотенних кредитних білетів, що їх вистачило б укрити його територію, то коли б він потрапив до свого дітища зараз — умер би від болю й образи. Тобто ми вчимося не тільки тому, як працювати з потенційними туристами, а й тому, як не зіпсувати їм настрій від побаченого...
Зразок для наслідування, Михайло Штейнберг, у нинішніх практикантів уже є. З ним студенти дуже скоро знову зустрінуться: він читатиме їм в університетських аудиторіях курс готельного менеджменту...