Як українське суспільство відгукнулося на войовниче звернення президента РФ Дмитра Медведєва? Результати соціологічного опитування на цю тему вчора оприлюднив Центр Разумкова (дослідження проводила соціологічна служба ЦР методом телефонного інтерв’ю 12—16 серпня у Києві, Львові, Донецьку, Сімферополі й Миколаєві; у Києві за випадковою вибіркою телефонних номерів опитано 540 осіб віком від 18 років, у кожному з інших міст — по 600).
Звернення російського президента вкотре розділило українське суспільство. На запитання, «чи підтримуєте ви основні положення, висловлені Медведєвим у зверненні до Ющенка», у Донецьку та Миколаєві ствердно відповіли 38,3% і 35,4% відповідно. У Сімферополі — 12,2%, у Києві — 8,4%, у Львові — 5,7%. Натомість у Львові соціологи Центру Разумкова чули у телефонній слухавці переважно «ні» — така реакція 66,7% опитаних. У столиці таких 36,3%, у Сімферополі — 23,1%, у Миколаєві — 18,5%. у Донецьку — лише 7,5%.
Більшість громадян у Львові сприйняли це послання як неповагу до українського народу — 37,7%. У Києві таких 16,1%, тоді як у Сімферополі — лише 1%.
У Донецьку 92% опитаних вважають, що Росія й надалі мирно налаштована щодо України. У Києві ситуація дещо інша — тут третина громадян відчувають абсолютну загрозу з боку Кремля. Якщо говорити про Львів, то російську ворожнечу фіксують 40% респондентів.
«Останнім часом у медіа досить часто йдеться про ймовірну війну між Україною та Росією. Наші дані стверджують, що така дискусія має лишитися серед експертів, у закритому режимі. Або слід нагально вирішувати питання воєнної безпеки в тих структурах, які за це відповідають, і аж ніяк не збурювати суспільство», — зазначив на прес–конференції в УНІАН заступник генерального директора Центру Разумкова, директор міжнародних програм ЦР Валерій Чалий.
На думку експерта, негативне сприйняття України Росією може закінчитися лише у два способи. Перший — коли Москва змінить підхід до нового державного проекту і відійде від постійного бажання контролювати Україну. Але про реалізацію цього сценарію можна говорити хіба через десять років. Другий спосіб стабілізації — це приєднання України до європейських чи євроатлантичних організацій.
Заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова Михайло Міщенко зазначив, що під час їхнього опитування спостерігався досить високий рівень відмов відповідати — скажімо, у Сімферополі таких назбиралося понад 66%. Відмова від анкетування насамперед пов’язана з низьким рівнем зацікавленості політичними процесами в Україні. «Більшість наших опитувань, — зазначає Міщенко, — показують, що в Донецьку і Сімферополі політична активність громадян нижча порівняно з центром і заходом України».
Варто зазначити, що багато хто взагалі не чув про нашумілу відозву формального лідера Росії або не знають, про що в ній ідеться. Найбільше таких у Сімферополі — 54,4% та Донецьку — 48%. Тоді як у політично активному Львові — всього 14%.