Інсульт від чиновника
Коли сім років тому померла дружина Віктора Кобицького Люба, вони встигли народити аж десятеро дітей. Правда, три старші доньки вже встигли вийти заміж і роз’їхатися, а дві були вже достатньо дорослі. Але ж п’ятьох молодших ще треба було ростити. А в колгоспі роботи вже не було. І родина прийняла стратегічне рішення: переїхати на Донбас, в селище Кленовий Ровеньківської міськради.
— Я взагалі–то народився в Горлівці на Донеччині. Нас у батьків було дев’ятеро. Потім сам одружився. Дружина — теж із Горлівки. Було вже п’ятеро дітей, коли переїхали в Кіровоградську область. Брат приїхав, загітував. До того працював у радгоспі трактористом, Люба — дояркою.
А потім дружина Віктора Костянтиновича померла від інсульту.
— Поїхали в райвиконком допомогу оформляти, — згадує чоловік, — останнім часом колгоспи розвалилився, роботи не було... Папери зібрала — а їй відмовили. По дорозі додому й стався інсульт. Діло було в лютому; зранку погода була нормальною, а потім як налетить завірюха... Я її підніму, кільки кроків пройшла — впала. Та ще велосипед... Потім узяв тачку, привіз додому. До Кіровограда довезти не встиг. Довелося виконувати жіночі обов’язки — варити їсти, прати.
— Скільки ж молодшому тоді було? І хто за ним доглядав?
— Ігореві? Чотири роки. Доглядали старші, але він у мене самостійний, зі мною корів у колгоспі пас.
Цукрова економія
З нагоди візиту преси сім’я — тобто батько і п’ятеро молодших дітей — зібралася в доволі просторій залі типового для наших місць приватного будинку. Старший, Сергій, уже встиг закінчити ПТУ і трохи попрацювати слюсарем на поверхні шахти
ім. Космонавтів. Зараз оформляє документи, аби перейти на роботу під землю — там платять значно більше, та й суттєві пільги набігають. Каті — 17 років, Андрію — 16, Яні — 15, але всі троє щойно закінчили дев’ятий клас і готуються, за прикладом старшого брата, вступати до ПТУ.
Наймолодший, 11–річний Ігор, виявився й найбільш говірким. У нього найлегше можна було вивідувати дрібні сімейні таємниці. Наприклад, хто що вміє варити, або хто що більше любить. Зі звареного. Виявилося, готувати вміють всі без винятку і роблять це по черзі. Включно з найменшим. Усі знають, де лежать гроші, і беруть їх, якщо потрібно, утім, звітуючи перед батьком.
— Гроші отримали — дівки поїхали в Ровеньки по продукти. Купили крупи 10 кіло. Цукру — один кілограм на місяць. Економимо, коли варення не варимо.
— Цукерки купуєте?
— Іриски всілякі...
Серед «предметів розкошу» у кімнаті стоїть доволі сучасний телевізор.
— І холодильник є, — уточнив Сергій, — і пральна машина. Усе через кредит. Один виплатили — інший беремо. А ще батько на 18 років мені машину купив.
— Підробляєш?
— Аби перевезеннями займатися — треба права отримати. А на це грошей немає.
Глава сім’ї зрозумів питання по–своєму:
— Там вугілля кидаємо, там картоплю саджаємо. Там комусь хвіртку зробити — люди просять...
— Город...
— Город поливати нема чим — немає водопроводу. Є в селищі одна колонка, але там завжди черга. У Кам’янці є криниці, кілометрів за п’ять. От літрів по сорок за раз звідти привозимо. Крім городу є ще поле, 15 соток. Кукурудза росте, картопля, кабачки, соняшник... У тому році тримали двох поросят, ще раніше — телицю. Тепер зерно подорожчало, більше не тримаємо. А так усі вміють ковбаси начиняти, солити сало.
Від щедрот державних
Зі старших доньок одна живе в Кленовому, друга — в сусідній Великокам’янці. Вони й покликали батька сюди. А шахта надала не тільки більш–менш високооплачувану роботу, а й житло. Що, втім, не було для підприємства надто обтяжливим: із таких селищ люди здебільшого тікають, ніж у них оселяються.
— Роботу дали відразу, квартиру — пізніше. Знімали житло. Потім мені дали, он там, біля клубу — двокімнатну, а потім — чотири кімнати. Двокімнатну дочці залишив, а собі оцю хату купили.
— Держава допомагала, коли ви один із дітьми залишилися?
— Я звертався... туди. 2003–й рік був. По 3 гривні 9 копійок платили. Після втрати годувальника.
— На дитину?
— На всіх. Порахували зарплату, сказали: вам вистачає. А у мене тоді 300—400 гривень на місяць було — я працював на поверхні. До кінця року отримував, більше не звертався.
Але турботлива наша держава таки помітила батька–одинака — і, як уміла, вшанувала його скромний подвиг. У травні цього року він був відмічений почесною нагородою Міністерства сім’ї «За сумлінне батьківство». Можна собі уявити, як метушилися чиновники, коли з Києва надійшла рознарядка: «Представити кандидатуру для нагородження...».
— Ви зраділи?
— Та якби вони туди щось поклали...
— І про що ви мрієте сьогодні?
— Двері поставити пластикові. Зі старих узимку дме...