Зближення існуючих в Україні православних церков та їх об’єднання в єдину Помісну православну церкву не можна зупинити — так вважає Патріарх Київський і всієї Руси–України Філарет. В інтерв’ю агентству УНІАН він відреагував на заяви предстоятеля Московського патріархату Кирила, зробленo главою РПЦ під час візиту в Україну.
«Процес зближення вже йде, і які б сили не протидіяли цьому, його вже не можна зупинити», — сказав партіарх Київський. За словами Філарета, будь–які спроби Москви обмежити права УПЦ Московського патріархату будуть тільки віддаляти УПЦ МП від «першопрестольної» та наближатимуть її до УПЦ Київського патріархату.
«Звичайно, патріарх Кирил хоче зупинити цей процес. Але чи зможе він це зробити? І чи не призведуть його спроби до протилежного результату? — каже Філарет. — Надалі, звичайно, все залежатиме від самої УПЦ МП — чи захоче вона йти дорогою об’єднання та створення Єдиної Помісної церкви».
Патріарх Філарет зазначає, що в УПЦ Московського патріархату нині існує велика група людей, які виступають за надання цій церкві автокефалії та подальше зближення з УПЦ Київського патріархату.
Водночас напередодні глава РПЦ Кирил казав під час виступу в Києво–Печерській лаврі: «Нам потрібно об’єднуватися навколо спільної ідеї, а автокефалія сьогодні такою спільною ідеєю не є. Сьогодні ідея автокефалії, радикально політизована, є реальністю лише для окремих груп українського суспільства, а не для всього народу».
Доречну думку щодо таких заяв Кирила висловив професор філософії та мистецтвознавства НАН України Дмитро Степовик: однією з вагомих причин відмови Москви в автокефалії УПЦ МП є економічний чинник. «Треба розуміти, що парафії УПЦ МП складають близько половини від загальної кількості приходів Російської православної церкви, і саме кошти з українських парафій становлять левову частку надходжень РПЦ, — відзначає Степовик. — Деякі з приходів Російської церкви, особливо в Сибіру та на Далекому Сході, є надзвичайно бідними. Українська ж православна церква з її багатими приходами має для російського православ’я стратегічне значення».