Аварія на хімічному підприємстві, що сталася минулого четверга поблизу румунського міста Фельтичени, уже призвела до отруєння ціанідами річки Сірет та середньої частини Дунаю. З урахуванням середньої швидкості плину течії Дунаю (понад 80 км на добу) величезна забруднена отрутами пляма досягне української території не раніше 22 березня. Тому вчора Одеське облуправління з питань надзвичайних ситуацій спільно з керівництвом придунайських районів Одещини, передусім Ренійського та Ізмаїльського, вживали запобіжних заходів щодо забезпечення населення чистою питною водою.
За даними «Рейтер», хімічний завод, де стався викид ціангідричного ацетону, не працює з 2000 року, однак у його резервуарах і досі зберігаються токсичні речовини. За попередніми даними, концентрація ціаніду становила 3 міліграми на літр, тоді як за нормами Євросоюзу допускається максимально можливий рівень — 0,005 міліграма.
МЗС та МінНС України звернулися до відповідних відомств у Румунії із запитом щодо характеру і масштабів інциденту. Українське МЗС непокоїть те, що схожа техногенна катастрофа уже не вперше трапляється на цьому румунському промисловому об'єкті. Сумнозвісна аварія, що сталася на комбінаті у 2001 році, мала тяжкі екологічні наслідки. А керівник центру зв'язків з громадськістю Одеського облуправління МінНС Лідія Янковська нагадала «УМ», що внаслідок подібної аварії, яка сталася на румунському золотодобувному підприємстві взимку 2000 року, було завдано значних збитків іхтіофауні України, зокрема постраждали осетрові, занесені в Червону книгу України. Тоді концентрація отруйних речовин у дунайській воді в районі порту Рені перевищила гранично допустимі норми вдвічі. А загальні збитки, завдані екології Одещини, були оцінені в 1,3 мільйона доларів США.
Довідка «УМ»
Ціанід — дуже отруйна сіль ціанистоводневої кислоти, що легко розчиняється у воді і застосовується при добуванні золота й срібла з руд.