У всіх на слуху

20.03.2004

      З'явившись на світ, дитина починає набувати знання, досвід, навички, освоюючись таким чином у середовищі людей і речей. І, наділені від народження зором, слухом, можливістю вільно пересуватись, ми навіть не замислюємось, який неоціненний дарунок отримали. І як ускладнюється життя та розвиток особи, з певних причин позбавленої якоїсь із можливостей спілкування зі світом. А зважаючи на створені нами самими умови життя на планеті, таких стає все більше. Скажімо, тільки в Криму інвалідів по слуху зараз налічується 545 осіб. Серед них — 96 дітей віком від 3 до 6 років. Більшість із них ніколи не чула голосу матері...

      Почасти керуючись милосердям до знедолених, почасти відчуваючи свою провину перед ними, держава й суспільство почали шукати вихід. І не лише створювати для дітей з вадами слуху спеціальні садки та школи (де глухі діти, як правило, були позбавлені щоденного спілкування з батьками, а отже, і навчання поводження в сім'ї), а й обирати гуманніший та продуктивніший шлях — реабілітації таких дітей за допомогою слухових апаратів, які постійно вдосконалюються. Зараз така техніка високого рівня з'явилася і в Україні. Отже, тепер у наших співвітчизників, які прагнуть подарувати дитині радість спілкування зі світом, немає необхідності правдами і неправдами «діставати» такі апарати за кордоном.

      Але, на жаль, найсучасніші цифрові слухові апарати не всім батькам дітей із вадами слуху по кишені. Держава також не в змозі забезпечити всіх інвалідів, чи хоча б дітей, такою технікою. Хоча, як свідчать спеціалісти і показує досвід, найбільш благодатною категорією інвалідів, яким можна реально допомогти, є саме діти з порушеннями слуху. Вони вже через 2-3 роки входять у світ звуків як повноправні члени.

      Чи не першою в нашій країні це зрозуміла дружина Президента України, президент благодійного фонду «Україна — дітям» Людмила Кучма. І щоб не втратити час та зробити так, аби діти, які можуть не бути інвалідами, не були ними, почала шукати помічників для вирішення цієї нагальної проблеми. І знайшла однодумців в особі директора Фонду підтримки паралімпійського руху в Україні Євгена Сохацького та його працівників.

      Євген Анатолійович також вважає, що коли Фонд знаходить фінансове вирішення цієї проблеми, то при наявності в Україні компаній, які мають і надають апаратне рішення, при наявності гарних вітчизняних клініцистів з Київського ЛОР-інституту в Україні цілком можливо забезпечити велику кількість дітей-інвалідів з відхиленнями слуху необхідним слухопротезуванням. Тож працівники Фонду звернулись у місцеві адміністрації, органи Українського товариства глухих із проханням надати статистику по кожній дитині, кожному інваліду з вадами слуху. При цьому в ініціаторів цієї акції було бажання не просто дати апарат, а підібрати його на високому професійному рівні. Адже в іншому випадку користі від дорогої апаратури, як-то «Сіменс», «Вабос», «Аврора» чи «Реотон», не буде. Необхідний ще й якісний, кваліфікований сервіс, відстеження стану слуху дитини з медичної точки зору в динаміці. Фонд підтримки паралімпійського руху і гроші знаходить, і організовує сервіс — відповідну компанію, яка має в усіх великих містах представництва та лабораторії, і сервісно-медичний центр.

      Минулого року вересень-грудень вперше в Україні були оголошені періодом обстеження дітей-інвалідів, що мають вади слуху. У цій роботі велику підтримку Фонду надали Центральне управління УТОГ, усі державні обласні адміністрації, які організували дорогу, розміщення, харчування сімей, головні лікарі обласних дитячих лікарень. Відтак уже існує поіменна статистика про всіх дітей-інвалідів України з вадами слуху: місце проживання, діагноз, який апарат найбільш адекватний для цього ураження слуху. Як повідомили у Фонді, перша поставка слухових апаратів планується на травень нинішнього року, і почнуть із Криму. Передбачено, що в результаті цієї акції всі діти-інваліди південного півострова віком від 3 до 6 років будуть забезпечені на сто відсотків, а це — 96 сучасних, якісних цифрових апаратів.

      У недалекому майбутньому Фонд підтримки паралімпійського руху Євгена Сохацького планує забезпечити слуховими апаратами та комплексним медобслуговуванням дітей-інвалідів із вадами слуху в усіх регіонах України, крім столичного. В Києві та області цим опікується мер Олександр Омельченко.