Своєрідний «пакт про ненапад» між двома керівниками вітчизняного футболу першим порушив президент ПФЛ Равіль Сафіуллін, який дав інтерв'ю тижневику «Дзеркало тижня», видавши на-гора компромат на керівника ФФУ Григорія Суркіса. Розголосу, і не лише у світі спорту, публікація набула величезного. Перш за все, тому що один народний депутат звинуватив іншого у фінансових зловживаннях, при тому що обидва — колеги по парламентській більшості.
Щоправда, «донецький» Равіль Сафович зауважив перед тим, що будь-який конфлікт між Федерацією і Лігою — не на користь вітчизняному футболу, і після «зустрічі без краваток» начебто відбулося примирення. Але есдек Григорій Михайлович поставив питання: як використовують кошти, отримані ПФЛ від штрафних санкцій? «Відповім: минулого року я особисто ініціював створення ревізійно-контрольної групи, яка відстежує кінцеву зупинку грошових надходжень, — заявив Сафіуллін. — Але якщо в Григорія Михайловича і справді закралися сумніви, то я готовий надати всі необхідні документи для роботи комісії з перевірки фінансової діяльності ПФЛ. Дуже сподіваюся, що за допомогою контролерів удасться з'ясувати, де розчинився статутний фонд ПФЛ у розмірі 1300000 «у. о.», створений задовго до мого приходу. Я намагався через бухгалтерію знайти сліди цих грошей, але всі документи зникли».
І це ще не всі звинувачення Сафіулліна на адресу Суркіса-старшого, свого попередника на посаді керівника ПФЛ: «Цікава доля й коштів, отриманих у 1998 році (а Григорій Суркіс очолював ПФЛ у 1998-2000 роках. — Авт.) після продажу 200 комплектів суддівської форми по 600 доларів за один комплект. Адже фірма «Адідас» надала їх безкоштовно з метою просування своєї продукції на український ринок. Можливо, ця ж комісія проллє світло, куди поділися гроші, отримані ФФУ у вересні 2000 року в сумі 500 тисяч «у. о.», спрямовані УЄФА для розвитку дитячо-юнацького футболу в професійних клубах країни. Суркіс стверджує, що гроші на рахунок футбольного штабу України приймав його попередник Валерій Пустовойтенко, однак документи свідчать, що ці кошти надійшли після того, як Валерій Павлович залишив просаду президента ФФУ». Ось так сформулював свою «контратаку» Равіль Сафіуллін.
Дозволю собі висловити думку, що в Україні, де мільйонерами та мільярдерами стають за неймовірно короткий час (достатньо просто мати доступ до «казенних» фінансових ресурсів), незаконність фінансових операцій довести дуже важко. Це робиться лише у випадку з бізнесменами, які заважають владі. Тому в діяльності ПФЛ і ФФУ всіх часів, чиї керівники — плоть від плоті влади, вочевидь, ніколи не буде знайдено порушень чи перевищення повноважень. Звичайно, рішення президії ФФУ створити комісію для «перевірки обставин, викладених у пресі», — досить сміливий крок. Але слід враховувати, що у Федерації вже багато років — після приходу до стерна Григорія Суркіса — існує одностайна згода, як «за комунізму», з позицією президента. Щоправда, у сформованій комісії є представники різних «команд». Відвертими однодумцями Суркіса є керівник «нишпорок» — віце-президент НОК України Іван Федоренко та технічний директор ФФУ Василь Заброда. Як мінімум, нейтральними будуть голова наглядової ради ФК «Арсенал-Київ», заступник глави столичної держадміністрації Валерій Борисов, віце-президент ПФЛ, президент ФК «Полісся» Зая Авдеш, перший віце-президент ПФЛ, президент ФК «Кривбас» Сергій Поліщук.
Оскільки Григорій Суркіс не став використовувати мас-медіа для коментування заяв опонента, то роль «атакуючого захисника» в інтерв'ю сайту «Чемпіон» виконав давній ворог Сафіулліна, керівник профспілки «Футболісти України» Олег Печорний: «У даному випадку я хочу навести таке прислів'я: «Злодій завжди кричить: тримай злодія». Я нині маю на руках документи, які можуть сприяти забороні пану Сафіулліну та виконавчому директору ПФЛ Анатолію Попову взагалі працювати в українському футболі. Цілком правильне рішення про створення комісії. У ПФЛ існують подвійні стандарти. Свого часу ми вели роботу з надання статусу вільних агентів гравцям київського «Арсенала» та запорізького «Металурга». Однак ПФЛ не дала дозволу на це. Водночас, коли йшлося про надання статусу вільних агентів гравцям «Борисфена», які були виховані в цьому клубі, ПФЛ задовольнила їхні бажання. За моєю інформацією, деякі керівники ПФЛ за таку послугу отримали від агентів футболістів гарні гонорари... Кожен веде свою політику. Два роки тому в мене відбулася нормальна розмова з Сафіулліним у його кабінеті. Я запропонував йому укласти між ПФЛ, ФФУ і профспілкою «Футболісти України» угоду та нормально працювати. На що Сафіуллін, вказуючи пальцем на стадіон «Динамо», відповів: «Поки будуть керувати ті бандити, ми нічого не зможемо зробити».
Чим завершиться черговий спалах протистояння між Сафіулліним і Суркісом, передбачити важко. Схоже, їхня реальна турбота про вітчизняний футбол залежить від бажання зосередитися на основній (!) роботі у Верховній Раді. Адже громадські організації, якими є ФФУ і підлегла їй структура — ПФЛ, практично не мають права на фінансові оборудки чи бізнес, називайте, як хочете. Тому якщо вже дійшло до з'ясування «грошових» питань, то це свідчить про невідповідність обох нардепів своїм громадським посадам. Проблема ж — ще й у «лаві запасних». У тому, де знайти авторитетну людину, яка б любила вітчизняний футбол, а не «Динамо», «Шахтар» абощо.