Не підковою, то сонцем?

23.06.2009

У суботу на своєму з’їзді партія «Наша Україна» розгляне питання про входження до парламентської коаліції. Повернувшись до активної діяльності, «НУ» хоче визначитися: чи підтримує вона існуючий союз БЮТ, Блоку Литвина та половини парламентської фракції «НУНС», чи стає до нього в опозицію? Відповідний пункт було внесено до порядку денного з’їзду радою партії, яка засідала наприкінці минулого тижня.

«Нам потрібно щонайменше визначитися, що робити далі, — пояснив у коментарі «УМ» голова Львівської організації НСНУ, народний депутат Володимир В’язівський. — На мою думку, дії коаліції кардинально відрізняються від тих зобов’язань, які ми брали на себе як блок, коли йшли у Верховну Раду. Для нас неприйнятно підтримувати союз, у якому один із партнерів — БЮТ — знаходив союзників в інших силах: ми пам’ятаємо і вересневі переговори БЮТ із Партією регіонів, і недавні посиденьки за проектом Конституції. Це не влаштовує партійців: понад 80 відсотків «нашоукраїнців» не вважають себе членами коаліції».

Голова ради «Нашої України» Віра Ульянченко, яка місяць тому стала другою особою в партії після Віктора Ющенка, чекає «дуже серйозної дискусії». «Дійсно, «Наша Україна» переживає не найкращі часи. Я сподіваюся, що партія ухвалить рішення, де вона перебуває: в коаліції чи в опозиції. Обговоримо і дії фракції», — сказала Ульянченко в ефірі телеканалу «Інтер».

Наразі в областях проводять місцеві партійні конференції. Вони ухвалюють рішення, які потім стануть основою для вердиктів з’їзду. Наприклад, Львівська обласна організація пропонує порвати з коаліцією і на урядовому рівні. «Була певна дискусія з того приводу, як бути нашим партійцям–урядовцям. І десь перемогла думка, щоб звернутися до них із закликом вийти зі складу коаліції та уряду. Бо, знаючи Юлію Тимошенко, всі позитиви наших міністрів будуть її заслугою, а всі негативи — «заслугою» міністрів», — сказав у коментарі «УМ» Володимир В’язівський.

Очевидно, що, приймаючи рішення про статус партії, доведеться вирішувати проблему кадрів — ідеться про тих народних депутатів, які ввійшли до коаліції. У «Нашій Україні» не виключають, що це буде моментом істини в стосунках партії з «блудними синами» — Миколою Мартиненком та Олександром Третьяковим.

У питанні, яке, здавалося б, є внутрішньопартійним, є ще один цікавий контекст. Якщо «нашоукраїнцям» вдасться мобілізувати достатню кількість депутатів фракції для голосування за вихід із коаліції, це означатиме розпад союзу БЮТ, Блоку Литвина та «НУНС». Після того, як із коаліції вийшов Олександр Омельченко, в «Нашій Україні» залишилось 36 «багнетів», які підтримують «більшість меншості». А це вже не більшість, а рівно половина фракції.

В’язівський зауважив, що у фракції «НУНС» є депутати, яким, з огляду на останні події, хочеться вийти із коаліції. Але вони не хочуть робити різких кроків, оскільки розвал коаліції відкриє шлях для дострокових виборів.

Нагадаємо, Президент має право розпустити ВР не пізніше ніж за шість місяців до складення повноважень. «Я думаю, що ці депутати ухвалять рішення про вихід із коаліції, коли буде перейдено цю шестимісячну позначку», — висловив припущення Володимир В’язівський.

 

А ТИМ ЧАСОМ...

«Народний союз «Наша Україна» може змінити свою назву та символіку. «Я сподіваюсь, що партія повернеться до своєї первинної назви — «Наша Україна», і своєї символіки», — зазначила Віра Ульянченко. Йдеться про логотип, який використовували в 2001—2002 році — сонце з промінням, що виходить з–за хмари.

Зараз, нагадаємо, НСНУ має емблему у вигляді підкови і знака оклику. Голова львівського осередку Володимир В’язнівський зазначив у коментарі «УМ», що, перш ніж повертатися до старих атрибутів, партії слід провести дослідження та консультації з експертами та соціологами.