На сленгу земельної мафії «багатоповерхівка» — це ділянка, яку продали одночасно кільком покупцям. Подібних випадків, тільки зареєстрованих і запротокольованих, на Київщині — десятки. Але це тільки видима частина айсберга. Втім особливість вітчизняного «чорного» земельного ринку в тому, що кожен «багатоповерховий» купує ділянку впівціни і чудово знає: його придбання незаконне. Землю скуповували сотнями гектарів, тож у цій грі з законом задіяні десятки мільйонів доларів. Це значить тільки одне — зупинити розкрадання дуже важко, адже тіньові гроші — це найкращий захисник інтересів.
«Україна молода» свого часу надрукувала цикл матеріалів про діяльність земельних ділків на території Київської області. Нам приємно усвідомлювати, що велика кількість гучних справ завершилася справедливо: відкрито 12 кримінальних справ, арештовано 20 чоловік. Частина з них — герої наших матеріалів. Так, у Броварах арештовано працівників, за сприяння яких у людей вкрали землю — селяни навіть не знали, що перестали бути власниками! За них підробили підписи, акти, потім ці акти продали — тричі (!). Сума коливалася від тисячі до трьох тисяч доларів за сотку: всього «пішло в розхід» понад сотня гектарів, а від однієї цієї оборудки постраждало 800 селян.
Позавчора колегія Держкомзему постановила звільнити із займаної посади керівника Головного управління у Київській області Андрія Іванюка — за численні порушення у роботі. На думку присутніх, у безмірі, який творився на пристоличних землях, — саме його вина. «Невдовзі пан Іванюк піде свідком або співучасником цих кримінальних справ», — пообіцяв народний депутат Володимир Сівкович.
Утім постать звільненого керівника — далеко не найбільше, що заважає навести лад у земельній сфері. Земельний дерибан щоразу сильніше перетікає з правової площини у чистий кримінал: у Лівадії, аби заволодіти паями, живцем закопали в землю цілу сім’ю. Зареєстровано випадки замовних убивств за продану «неякісну» (тобто «багатоповерхову») землю. За словами голови Держкомзему Олега Кулініча, подекуди ситуація взагалі виглядає абсурдною. Скажімо, деякі територіальні структури Держкомзему (наголошуємо — державної структури!) свого часу зареєструвалися... як окремі управління. І діють, керуючись власними законами, печатками, бланками на земельні ділянки — видають так звані державні акти на землю. По другому, третьому, четвертому колу.
За останніми статистичними даними, Київська область за кількістю самозахоплень землі обігнала навіть традиційно проблемний Крим. Надалі, якщо не покласти цьому край, ситуація може тільки загострюватися. На колегії оприлюднили цифру: у структурі Держкомзему зникло 20 тисяч бланків держактів! Купити такий можна на «чорному» ринку: від однієї до п’яти тисяч доларів.
При цьому правоохоронні органи чомусь ніяк не помічають такі факти — навіть викладені у вигляді депутатського запиту. А бездіяльність чиновників іноді є гіршою за зловживання. Як інакше можна оцінити такий дивний факт: упродовж останніх чотирьох років на Київщині взагалі не проводили переоцінку землі. Надто поблизу столиці, де ділянки особливо дорогі — у Броварах, Борисполі. «В Обухові вона взагалі коштує копійки, близько семи гривень за сотку», — зауважує пан Сівкович. Незважаючи на те, що є закон, постанови Кабінету Міністрів, що зобов’язують провести таку переоцінку, державні службовці не виконали свій обов’язок. Як наслідок, за підрахунками правоохоронців, тільки в Обухівському районі держава втратила сім мільйонів гривень.
«Правоохоронці починають діяти або імітувати діяльність тільки тоді, коли отримають доручення від Президента, — каже Григорій Омельченко. — Я не можу зрозуміти прокурора: депутатський запит лежить у нього на столі півроку, рік — і жодної реакції. Тільки як гримнуть згори, тоді працюють».
ПІД КИЛИМОМ
Колишні проти нинішніх
Заглиблення у кримінальні схеми на колегії Держкомзему призвело до курйозної словесної перепалки між колишніми та нинішніми працівниками спецслужби. «Перед тим як звертатися із запитами, треба з’ясувати, хто кого «кришує», — кинув погляд депутат Сівкович (колишній офіцер КДБ) у бік свого колеги Григорія Омельченка (також виходець із цієї структури), який перед тим розповідав про власні титанічні зусилля у боротьбі проти «земельної мафії». — В СБУ йти не треба! Іванюка «кришує» Грицак».
— Якщо у вас є конкретні дані про таке «кришування», то назвіть їх, а як нема, то не треба казати, — честь мундира вирішив урятувати нинішній співробітник управління з вулиці Володимирської.
— Та що там казати! — на допомогу Сівковичу прийшла депутат Бориспільської райради Наталія Климець. — Коли ми протестували проти зловживань у районі — гучних, до речі, ваша структура порушила проти мене кримінальну справу — «за підрив авторитету районної влади».
— Ось–ось, — зрадів Сівкович. — Самі би вони до цього не додумалися. Хтось попросив. І я навіть знаю хто — Віктор Балога!
— На правах старшого у званні вимагаю припинити вибрики! Ви ж знаєте, я — генерал–лейтенант, — звернувся Григорій Омельченко до принишклого залу.