Стартувавши півроку тому на Буковині, дев’ятий мовний марафон згуртував навколо себе понад п’ять мільйонів школярів і студентів з України й діаспори. Тенденція масового зацікавлення конкурсом серед молоді стабільно зберігається, відколи Освітня фундація імені Петра Яцика та Ліга українських меценатів оголосили про його початок. Однак особливої прихильності від держави він, на жаль, досі не отримав.
«А дев’ятий конкурс узагалі проходив найважче, — каже «УМ» виконавчий директор Ліги українських меценатів Михайло Слабошпицький. — Хоча Президент видав кілька указів, зокрема про те, що конкурс проводитиметься з використанням коштів із державного бюджету, Кабінет Міністрів видав постанову з цього приводу. Але кошти меценатів виявилися основними». Крім того, за словами пана Слабошпицького, найбільша загроза конкурсу йде від державного чиновника. «Скажімо, у Міністерстві культури і туризму повідомили, що надають десять тисяч гривень (з обіцяних півмільйона). Річ не в тім, що вони так і не надійшли — відбуваються дивні речі. При кожному міністерстві створюються якісь державні підприємства, яким виділяють кошти, однак частину вони забирають собі. Це як легалізація корупції. Наприклад, при Міністерстві культури і туризму є державне підприємство, і пані Юшкова, яка його очолює, диктує нам, на що можна витрачати гроші, а на що ні».
Відтак бюджет дев’ятого конкурсу — 500 тисяч гривень — найменший порівняно з усіма попередніми. Його забезпечила Ліга українських меценатів. Серед найбільших жертводавців традиційно фармацевтична фірма «Дарниця», а також доброчинці з діаспори.
Та головне, що проблеми не позначилися на долі конкурсу. «Наша мова — це чудо. Дароване Богом слово треба зберігати і захищати на державницькому рівні», — сказав міністр освіти і науки Іван Вакарчук, вручаючи нагороди переможцям конкурсу і вчителям. Переможцями стали 27 школярів, 5 студентів, 3 учнів профтехосвіти, 8 ліцеїстів і курсантів військових навчальних закладів. Вони отримали грамоти і цінні подарунки від спонсорів. А 14 переможців першої премії — Президентські стипендії і пам’ятні годинники.
Як витратити грошову нагороду, Петро Приходько, шестикласник Здолбунівської гімназії на Рівненщині, ще не вирішив. «Можливо, куплю щось корисне собі, а може — пожертвую на церкву. Пораджуся з батьками». Участь у конкурсі Петро бере з третього класу і щоразу підіймається на сходинку вище, дійшовши цьогоріч до першого місця. П’ятикласниця з Луцька Юлія Сова зізнається: участь у конкурсі була досить важкою. Найскладнішим дівчинці видалося завдання на обласному етапі — утворити від чоловічого імені жіноче ім’я та по батькові. А Дарію Мельник, третьокласницю з Одеси, володарку ще однієї першої премії, на участь у конкурсі надихнула вчителька української мови Людмила Олександрівна. Дівчинка зізналася, що вдома їхня родина спілкується російською, проте українську вона опановує залюбки.
Десятий конкурс розпочнеться на Миколаївщині.
Юлія КОСИНСЬКА,
Дарина ПІДЛУЦЬКА