Процес підготовки до проведення тестувань неодмінно сподобався б тим, хто захоплюється фільмами про шпигунів. Явки, паролі, «пакет прийняв», «пакет розкрив» та сигнальна «есемеска» зі словом «ага». В кожного керівника тестувальним пунктом є «дорожна карта», де розписано до хвилини всі його дії. Усе в обстановці суцільної секретності. А під час самого тестування порушення вказівок інструкторів та чергових будуть каратися хоча й не розстрілом, але все одно досить суворо — вилученнями з тестувань.
У столичній гімназії «Потенціал» сьогодні також проходитиме тестування з історії України, що загальне для всіх. Вчора до гімназії доставили цінний вантаж із завданнями, а біля опечатаного сейфу в кабінеті директора цілу ніч чатував працівник міліції.
Завуч гімназії Світлана Петрівна Зубик впевнена, що можливостей списати у дітей не буде. Навіть до туалету майбутні студенти йтимуть під конвоєм, а біля самої кабінки черговий слухатиме, чи не розмовляє бува абітурієнт по телефону.
«Загалом діти під час тестування поводяться добре та не намагаються списати. Вони настільки залякані усім процесом, що навіть не роблять спроб мухлювати», — каже вона. Що ж до вчителів, то вони дізнаються про місце свого призначення лише напередодні. Тоді ж відбувається фінальний інструктаж. А під час самої процедури дії вчителів суворо регламентовані. «Старший інструктор приносить пакет, який розрізають у присутності дітей. Кожному учасникові тестувань призначено місце, а відтак і зошит із відповідним номером. А зошит дитини, яка не з’явилася, кладеться на її порожню парту. Тобто вчитель не може навіть глянути на завдання, тим паче, що підходити до дітей категорично заборонено», — каже завуч. Крім того, на спеціальному аркуші записано промову інструктора перед початком тестування, до якої він не має права додати від себе ані слова.
У київській школі №256 тестування проходитимуть трохи згодом, але її директор Микола Іванович Рудящий повністю озброєний та впевнений у надійності системи. «Перед вашим приходом ми якраз підписували угоду з охоронною фірмою, — розказав він кореспонденту УМ. — Її співробіники оберігатимуть матеріали у спеціальній кімнаті без вікон. Відкрити пакети мають право лише три особи: я, мій помічник та людина з центру тестувань, яка поки нам невідома». На думку Миколи Івановича, додатковим спостерігачем є ще і сам учасник: «Вони ж конкуренти».