Учора Юлія Тимошенко відвідала Москву, де мала переговори з прем’єр–міністром Росії Володимиром Путіним.
Нагадаємо, розмова керівників урядів мала відбутися ще раніше, однак росіяни образились на те, що Україна домовилася з Євросоюзом про модернізацію своєї газотранспортної системи, і перенесли зустріч. Учора ж Тимошенко спілкувалася з Путіним і в форматі україно–російської комісії з економічної співпраці, і тет–а–тет.
Ключова тема перемовин — газ. Напередодні Юлія Тимошенко заявляла, що говоритиме про скорочення поставок газу, бо ж Україна у зв’язку з кризою вже не потребує стільки «блакитного палива», як раніше, а понижувати обсяги слід за згодою Москви. Вчора Юлія Володимирівна сказала, що сторони досягли домовленості про цю колізію. «Я хочу висловити подяку [російській стороні] за те, що ми знаходимо взаєморозуміння щодо тих пунктів контракту, в яких йдеться про те, що ми повинні брати замовлений обсяг газу, але ми сьогодні беремо стільки, скільки дозволяє криза, і сплачуємо за нього в повному обсязі. Важливо, що такі домовленості є», — цитує Тимошенко агенція УНІАН.
Фахівці передбачали, що Москва може піти назустріч Україні в цьому питання, але при цьому вимагатиме поступок.
Ще одна складова газових переговорів — наша ГТС. Газета «Коммєрсант–Україна» написала, що Тимошенко планувала обговорити з Путіним міжурядову угоду, яка передбачає розширення потужностей української «труби». Радник Юлії Тимошенко Олександр Гудима розповів «Коммєрсанту», що українська сторона має намір запропонувати Росії спільний проект із розширення потужностей транзиту газу. Зокрема, ідеться про реконструкцію газопроводів «Іванцевичі — Долина» і «Торжок — Долина», а також будівництво газопроводу «Богородчани — Ужгород» — при інвестиціях у 350 млн. доларів можна було б отримати додаткові потужності з прокачування 30 млрд. кубометрів газу. Новою інфраструктурою, за словами Гудими, володітимуть на паритетних засадах «Газпром» і «Нафтогаз» — як інвестори проекту. Це означає, що Росія стане співвласником частини української труби.
Коли готувався цей номер «УМ», надходила інформація тільки з двох заходів: засідання російсько–економічної комісії (під час розмови йшлося про кооперацію, зокрема про співпрацю в машинобудуванні, авіації, космічній галузі та ін.) і зустрічі Тимошенко з патріархом Московським і всія Русі Кирилом. Юлія Володимирівна презентувала першоієрарху РПЦ писанки, а Кирило подарував Тимошенко «дорожню» ікону, виготовлену спеціально для неї.