Забаганки фрукта-теплолюба

16.03.2004
Забаганки фрукта-теплолюба

Щоб персик порадував таким урожаєм, навколо нього треба вчасно попрацювати.

      Скажіть, ну хто не мріяв мати у власному садку розкішного персика, але як його виростити так, щоб і не змерз, і заплодоносив, та ще й щедро? Отже, вiд самого початку. Весна. Посадка саджанців. Багато хто знає, що персик - культура самоплідна, тому запилювача начебто і не потребує. Проте навіть парникові огірки, якщо в теплицю поставити вулики із бджолами, збільшують урожайність майже на третину. Тому жодне господарство не ризикне закласти моносортний сад - обов'язково садять плодові смуги з трьох-чотирьох сортів. Рiч у тім, що ідеальних для персика місць в Україні, зокрема й у Криму, зовсім небагато. У критичних умовах, які частенько переслідують нас останнім часом, самоплідність втрачається, персик стає вимогливим перехрещеником, тому саджайте не менше двох сортів, а ще краще - чотири-п'ять, різного терміну дозрівання, щоб дійсно збирати врожай з початку липня до середини жовтня.

      Поділюся своїм досвідом - Колінз, Соковитий, Золотий ювілей, Ветеран, Турист, Чемпіон осені - у порядку дозрівання плодів. Кожен посадить те, що любить сам. Обрізування під час посадки - обов'язкове. Ми повинні скоротити крону, зменшити споживання вологи, бо навіть якщо саджанець викопали охайно, 90 відсотків всмоктувальної кореневої системи залишилося там, у розпліднику. Не забувайте також, що молодий персик устиг підсохнути, втратив багато вологи, поки дійшов від розплідника до вашого саду, тим більше пролежав прикопаний до весни. Замочіть його хоча б на пару годин, ще краще - на добу.

      Якщо корінь поранений, він не зможе витримати високої концентрації грунтового розчину, тому в посадкову ямку не слід додавати ніякого гною, тим більше свіжого, ніяких добрив, ніяких комплексонів - тільки верхній шар грунту. Хочеш удобрити - будь ласка, але... за півроку. Для осінньої посадки заправте ямку навесні, для весняної - восени, тоді грунт поглинатиме поживні речовини і віддаватиме їх поступово, не обпалюючи коренів. Якщо, коли саджаєте, ллє дощ, це ще нічого не значить - «видайте» відро води кожному «новоселу».

      І саджайте персик, якщо не встигли зробити це восени, поки ще є запаси вологи у грунті. У той же час у садку саме пора провести ранньовесняне обприскування, яке позбавить ваші плодові дерева 80 відсотків шкідників і хвороб. Потім - обрізування.

      Персик обрізують перед цвітінням, по рожевому бутону, що дозволяє регулювати врожай. Існують різні види обрізування, але загальне - максимально освітлити крони. Це так зване чашоподібне формування, коли зрізають гілля, спрямоване всередину крони. Або ж обрізування на зразок виноградного, тобто з формуванням плодових ланок. Щоправда, у своєму садку ми віддаємо перевагу короткому обрізуванню на 1-2 вічка, хоча, залежно від локалізації квіткових бруньок, можливі варіанти.

      Морозна зима вносить у процес обрізування свої корективи. Необхідно видалити всі мертві і сильно підмерзлі пагони, інакше вони стануть розсадником грибкових захворювань, принаджуватимуть шкідників, які живуть у деревині, що відмирає. Окрім того, сухі пагони діють, як гніт, - тягнуть і випаровують вологу, збільшуючи непродуктивне навантаження на кореневу систему і заважаючи доглядати за деревцем. У фазі рожевого бутона вже добре видно живі і мертві тканини.

      Кучерявість листя - одна з найбільш ранніх і шкідливих хвороб персика, що з'являється, тільки-но розпускаються листочки. Вона дуже ослаблює дерево, знижуючи його продуктивність. При перших же ознаках захворювання покваптеся провести обприскування, найкраще - препаратами Топаз (10-відсотковий) чи Купроксат (34,5%).

      Не постійно, але в міру необхідного пізніше захищаю персик від шкідників і хвороб шляхом зелених операцій, які включають у себе обламування, обрізування і проріджування зав'язі. Під час обламування віддаляють зелені незадерев'янілі пагони, що ростуть усередину крони і загущують її, «двійники», зайві пагони, що порушують формування «правильного» дерева.

      При обрізуванні виправляють недоліки весняного обрізування, використовуючи високу здатність персика випускати нові пагони, проводять прискорене формування: обрізаний напівзадерев'янілий пагінець цього року тут же випустить бокові пагони наступного покоління, які до осені встигнуть визріти і ввійдуть у зимівлю повноцінною плодовою деревиною.

      Проріджування зав'язі - досить рідкісна операція. В нашій країні її практично ніхто не застосовує, хоча в сусідній Туреччині це обов'язковий технологічний прийом. Плоди повинні розташовуватися на відстані 20-25 сантиметрів один від одного, грубо кажучи, на довжину секатора. Що це нам дасть? По-перше, нормування врожаю, можливість отримати великі, красиві й смачні плоди. По-друге, не виснажується дерево, яке спочатку годує безліч «зайвих ротів», а потім не спроможне з ними впоратися, тому обсипає левову частку зав'язі разом із витраченими на неї поживними речовинами. І, по-третє, це - агротехнічний прийом боротьби зі шкідниками і хворобами.

      Запам'ятайте: всі плодожерки відкладають яйця в місці зіткнення плодів, на поодинокі ж персики вони зазіхають набагато рідше. Те ж стосується і плодової гнилизни: якщо плоди висять гроном, згниє все гроно, а один загине сам, не заражаючи сусідів. Отже, йдеться і про скорочення пестицидного навантаження, і про поліпшення екології.

      Не треба забувати про наші дерева-годувальники і після збирання врожаю. Попелиці, кліщі, борошнисті і псевдоборошнисті роси, кокомікоз, клястероспоріоз - немає їм ліку. Вони виснажують дерево, заважають закладці нового врожаю, вони накопичуються, щоб з новими силами накинутися на персик у наступному сезоні. Захищайтеся! Допоможіть садку вижити в сушу і спеку, полийте, підгодуйте, обприскайте при необхідності. Він вам віддячить. Але не забувайте і народну мудрість: що занадто - те не здорово. Не переборщіть з азотом. У другій половині серпня скоротіть, а потім і зовсім відмовтеся від поливу - нехай визріє деревина, підготується до зимового спокою, щоб персик не підмерз узимку, зустрів весну рясним цвітінням і порадував багатим урожаєм.

      Якщо ви змогли зберегти здоровий листяний апарат - не треба забирати опале листя, нехай удобрює грунт. Однак дуже заражені листочки краще зібрати і спалити. Якщо в садку розвелося багато хвороб і шкідників, непогано було б провести й осіннє «блакитне» обприскування - знезаразити деревця перед зимівлею. І  все. Нехай відпочиває до наступної весни.

 

 

 

  • І хліб, і до хліба

    Станом на 23 травня, за інформацією прес-служби Мінагрополітики, ярі зернові та зернобобові культури з кукурудзою при прогнозі 7,3 млн. га посіяли на площі 7 млн. га, суттєво перевершивши минулорічні показники. >>

  • Японський трактор у лізинг

    Як свідчить моніторинг ринку останніх років, найбільшою популярністю в українських аграріїв сьогодні користується техніка виробництва США. І рiч не тільки в тому, що засновника всесвітньо відомої компанії «Джон Дір» наші фермери сприймають як свого рідного інженера-емігранта Івана Козу. Американська техніка справді добре зарекомендувала себе в полях України. >>

  • Аграрна арифметика

    Міністерство аграрної політики і продовольства України сформулювало ключові напрями, за якими найближчим часом відбуватиметься реформування галузі. Комплексний стратегічний план, в основу якого їх і покладено, отримав назву «3+5». >>

  • Наша риба впіймала шхуну

    Апеляційний суд Одеси минулого тижня виніс остаточне рішення про конфіскацію на користь нашої держави турецької рибопромислової шхуни ZOR та близько п’ятнадцяти кілометрів сіток — знаряддя лову. Шхуна назавжди залишається в Україні. >>

  • Росіяни хочуть солі?..

    Росспоживнагляд дозволив українському державному підприємству «Артемсіль» відновити постачання солі до Росії. Очікується, що підприємство постачатиме до Росії 170 тисяч тонн солі щороку. Росспоживнагляд повідомив Федеральну митну службу про допуск продукції з 10 травня. >>