Рибалки скаржаться на появу в Дунаї та його притоках Купа і Мура — агресивних рибок, що в нас відомі як бички, а в Хорватії мають назву «главоч», повідомляє хорватська газета «Ютарні ліст». Бички, що піднялися з Чорного моря вгору за течією Дунаю, поїдають ікру та мальків рибок білої риби, щуки, судаків. Бички влаштовують оргії в місцях їхнього нересту. Чорноморські прибульці вже настільки порушили екологічний баланс, що з дунайських вод Хорватії зникли річкові чайки, оскільки для них не залишилося корму. Для цих птахів жиласті тверді бички неїстівні. Багато рибалок тепер змушені полишати свій фах та слідом за чайками перебазовуватися на сільськогосподарські угіддя.
Вчений Душан Єлич із Хорватського товариства біологічних досліджень вважає, що несподівана інтервенція чорноморських бичків у Дунай є надзвичайно цікавою темою для біологів. Чи міграція пов’язана з кліматичними змінами, чи має якесь інше пояснення? Дізнавшись про це, можна буде розробляти методи відсічі «агресора» та відновити порушений біологічний баланс.
Але це не єдина «рибна біда» Хорватії. Встановлено, що великими танкерами з Індії було перевезено до Адріатичного моря отруйну рибу виду Spheroids pachugaster, яка містить надзвичайно небезпечний невротоксин, що викликає параліч і може вбити людину. Вчені хорватського Інституту океанографії в місті Спліт та чорногорського Інституту біології моря в місті Котор нещодавно почали спільне вивчення цього небезпечного гостя та виявлення нових, нехарактерних для Адріатики видів риб, завезених з інших кінців світового океану.
Йдеться не лише про Адріатику. Проблема появи нових небезпечних видів стає глобальною. Британська газета «Дейлі Мейл» повідомила, що в ріці Вітхем у місті Лінкольн, що на сході Великої Британії, виловлено змієподібну рибу, яку ще називають «риба–франкенштейн». Фахівці встановили, що вона мешкає в Тихому океані біля узбережжя Індонезії. Це надзвичайно агресивна риба, небезпечніша від піраньї, вона нападає на людей задля поживи. Ця риба–змія має дуже гострі та великі зуби, інколи вона виходить на сушу і повзає, як змія. Плавучий «франкенштейн», утім, може чотири дні прожити без води. Не виключено, що ця риба була запущена в британську ріку «жартівником» або втекла з акваріума якогось колекціонера.