Вперше «мазепинські» урочистості в Полтаві відбувалися під егідою влади — обласної державної адміністрації. Ініціативу останньої найактивніше підтримали місцеві осередки «Просвіти» та деяких інших громадських організацій і партій націонал–демократичного спрямування. Попри те, що саме Полтава стала для Івана Мазепи уособленням краху надій і сподівань на волю Гетьманщини–України (нагадаємо, що після поразки у відомій битві його союзника Карла ХІІ він змушений був залишити Батьківщину й невдовзі помер на чужині. — Авт.), заходи з нагоди 370–річчя від дня народження Івана Степановича тут розпочали ще в четвер.
Спершу в Педагогічному університеті влаштували «круглий стіл», присвячений видатній постаті нашої історії, за участю науковців, представників влади, духівництва і громадськості. Цього ж дня у великій залі музичного училища шанувальники багаторічного провідника Козацької держави зібралися на літературно–мистецький вечір. І якщо на першому заході більше апелювали до розуму, нашої історичної пам’яті, то на другому прагнули «достукатися» передовсім до сердець і емоцій нащадків «славних прадідів великих».
Особливої піднесеності та зворушливості згаданому вечору надав виступ відомого українського кобзаря Тараса Компаніченка. Майже двогодинне виконання музично–пісенних творів ХVІІ–ХVІІІ століть буквально занурило присутніх у добу гетьмана Мазепи. І хоча те «занурення» витримали далеко не всі (прикро, але першими залу почали залишати ті ж таки студенти музучилища — до кінця дійства їх тут майже не залишилося, тож звільнилося більшість місць. — Авт.), «найстійкіші» глядачі вкотре пересвідчилися: про епоху та її творців музика і пісня можуть сказати набагато більше, ніж «многопуддя» запилених фоліантів…
А вчора в обласному краєзнавчому музеї «іменини» Мазепи відзначили на зібраній із цієї нагоди раді місцевих осередків Українського козацтва. На ній також презентували видані коштом обласного бюджету книги на козацьку тематику. Завершилися ж «мазепинські» урочистості в Полтаві мітингом та покладанням квітів до пам’ятника українським козакам, які загинули за волю України. До речі, на згаданих урочистостях полтавські «просвітяни» повідомили про те, що на пам’ятник Іванові Мазепі в Полтаві вже зібрано понад 445 тисяч гривень. І хоча це лише третина від необхідної суми, в ініціаторів його спорудження немає сумнівів, що влітку величний пам’ятник видатному гетьману на Соборному майдані таки постане.