Голова Чернігівської обласної організації Народного руху України Віктор Лабазов у політиці «вариться» більше 15 років. Нещодавно він ще й очолив організаційний комітет зi створення Чернігівського осередку всеукраїнської громадської організації «За Україну! За Ющенка!». Тому до нього «УМ» звернулась як до компетентної людини й «ветерана» політичних баталій з проханням розповісти про ситуацію в регіоні.
Чернігівщина — складний край, тут сильні позиції належать комуністичним й іншим провладним силам. Тому працювати у такій атмосфері завжди було непросто. Але на минулих виборах до парламенту виборці поводилися непередбачувано як для сіверян — і блок Віктора Ющенка переміг, набравши 25 відсотків голосів.
Це продемонструвало, яку вагу мають регіональні осередки у боротьбі на виборах. Нам неважливо, хто входитиме до нашого громадського об'єднання — комуністи, соціалісти чи навіть ті ж есдеки, чи просто позапартійні люди, головне, щоб своє майбутнє і навіть власну долю вони бачили з перемогою Віктора Ющенка на виборах. Суто політичне угруповання не може об'єднати загал цих людей. Завдання «За Україну! За Ющенка!» — згуртувати їх і створити міцний каркас однодумців до президентських перегонів. Об'єднання зведе докупи надзвичайно широкий спектр різних верств населення. Нас уже підтримало чернігівське козацтво, місцеві релігійні громади, спортсмени, бджолярі, кролівники.
— Щойно ви згадали, що об'єднання підтримують навіть комуністи... І багато на Чернігівщині комуністів, котрі підтримують Ющенка?
— Справа в тому, що великий відсоток комуністів називає себе так лише формально — за звичкою. Часто це звичайні старі люди, котрі досі вірять у світле майбутнє. У них є партійні квитки. Вони навіть збираються на партійні збори, де палко клянуть американський імперіалізм, але при цьому залишаються простими людьми. Котрі теж хочуть гарно жити і гідно забезпечувати родини. Дайте цим «комуністам» партійну директиву проголосувати за Петра Симоненка — і вони не підуть на повідку керівництва. Ці комуністи проголосують за Ющенка.
— Це ваше переконання чи були й приклади такої підтримки з їхнього боку?
— Коли розпалася так звана «опозиційна четвірка», перші секретарі райкомів компартії у приватних розмовах говорили мені, що вони, комуністи голосуватимуть за Ющенка. Так що потенціал у нас величезний, хоча не менший і тиск на нас із боку влади...
— У чому він виявляється?
— Розкажу на своєму прикладі. Чернігівщина — це невеликий край. У ньому всі один одного знають, і, якщо ти поважна людина, через старих добрих знайомих можна швидко розв'язати будь-які проблеми. Проте раніше я міг вільно домовитися навіть із провладними газетами в Чернігові, Прилуках чи у Ніжині, щоб дати інтерв'ю або поставити якусь інформацію. Зараз усі можливості виступити в газетах і на місцевому телебаченні нам просто перекрили. Якийсь маленький начальник у маленькому містечку в першу чергу думає про те, як протриматися на роботі. Поставити ж заборонену інформацію для нього означає втратити робоче місце. Мені відмовляють, навіть якщо я не політичну рекламу пропоную, а якийсь нейтральний матеріл, бо я «зающенковець».
Про «Нашу Україну» просто заборонено подавати навіть нейтральні інформації, а от брудом поливати — так це залюбки. Банда, яка зараз промишляє в Україні, залякує людей системою спецслужб. Тепер українців просто ставлять перед вибором — ти хочеш вижити чи залишитись зі своїми переконаннями? У мене багато знайомих серед чернігівських журналістів — їм керівництво прямо заявило, мовляв, спробують відкрити рота — на їхнє місце заміна знайдеться. На жаль, таких сумних прикладів тиску на «нашоукраїнців» — безліч.
Не кожній людині дано весь час бути героєм і присвятити себе барикадам — багато хто просто ламається, інші підтримують, але мовчки. Як на мене, ця ситуація більше нагадує 1991 рік, коли «чекісти» казали рухівцям, що ваше місце, сволото, через два дні буде в камері, а після проголошення незалежності заявили, мовляв їх неправильно зрозуміли, а вони теж, виявляється, за самостійну Україну.
— Як ваш осередок бореться з такою інформаційною блокадою?
— Намагаємося реагувати на різні економічні зміни, підвищення цін, поділ майнових паїв, що дуже цікавлять людей. Своє принципове ставлення до таких змін або їх роз'яснення подаємо в листівках. Власними силами випускаємо декілька тисяч «летючок» і розповсюджуємо їх поміж чернігівчан. Допомагають нам і з центральних київських штабів. Зі столиці передають газети, які миттєво розходяться по руках. Мені друзі розповідали, що в нашій Чернігівській обладміністрації з цього приводу вже заметушилися і навіть провели кілька нарад зі своїми людьми, вирішуючи, як боротися за інформаційне поле.
Вікторія ШЕЛЕСТ.
Довідка «УМ»
Віктор Лабазов — голова Чернігівської обласної організації НРУ. В 1990 році почав редагувати одну з найперших на Чернігівщині некомуністичну газету «Світанок над Удаєм», нині редактор обласної газети «Світанок над Сіверщиною». У 1998 році Віктора Станіславовича визнано кращим журналістом Чернігівщини. У 2000-му — лауреат премії імені Василя Стуса, а згодом міжнародної літературної премії «Тріумф» і премії імені фонду Симона Петлюри.
Телефони регіональних відділень об'єднання:
Центральний офіс (044) 229-34-36
м. Київ (044) 572-22-50
Київська область (044) 229-14-06
АР Крим (0652) 48-01-40
Вінницька область (0432) 32-77-22
Волинська область (0332) 77-00-69
Донецька область (062) 311-04-21
Запорізька область (0612) 24-71-15
Івано-Франківська область (0352) 2-44-54
Кіровоградська область (0552) 24-62-35
Луганська область (0642) 34-53-45
Миколаївська область (0512) 35-24-17
Одеська область (0482) 34-99-24
Сумська область (0542) 22-62-13
Херсонська область (0552) 55-67-07
Харківська область (0572) 43-50-76
Чернівецька область (0374) 51-79-99