У понеділок у Національній опері України Президент вручатиме Національні премії імені Т. Шевченка в галузі літератури, мистецтва, публіцистики і журналістики. Шевченківський комітет, який засідав наприкінці лютого, визначив п’ятьох лауреатів із десяти можливих за статутом. За інформацією «УМ», особливих суперечок чи скандалів на засіданні не трапилося: лауреати набирали по 20–21 голосу. Це при тому, що були присутні 21 член комітету — всі, крім Олега Скрипки і Романа Віктюка. До речі, Роман Григорович не з’явився на жодному зібранні Шевченківського комітету.
Отже, нові лауреати Шевченківської премії–2009. У галузі літератури переміг поет Павло Гірник із книгою поезій «Посвітається» і Володимир Мельниченко із документально–публіцистичною книгою «На славу нашої преславної України» (Тарас Шевченко і Осип Бодянський)».
Лауреатами стали також двоє художників — харків’янин Віктор Гонтаров за серію полотен «Мій Гоголь» та цикл живописних робіт «Рік 33. Україна», «Затемнення», «Лихоліття», «Рік 33. Останній Кобзар», «Селяни», «Подвір’я мого дитинства» і народний художник із Вінницької області Віктор Наконечний.
Вершиною театрального мистецтва Шевченківський комітет вважає роботи актриси театру імені І. Франка Лариси Кадирової, премія присуджена за жіночі образи у моновиставах «Посаг кохання», «Сара Бернар», «Бути» та у виставі «Всі ми киці і коти».
Список лауреатів уже затверджений президентським указом, митці можуть вважати себе легітимними лауреатами. Вперше за кілька останніх років Президент України після церемонії в Опері спілкуватиметься з лауреатами та членами Шевченківського комітету — кажуть, цьому посприяв голова Шевченківського комітету і голова Нацради з питань культури при Президенті Микола Жулинський.
За короткий термін головування Миколи Григоровича помітні й ще кілька нововведень. Наприклад, відтепер лауреати матимуть, крім медалі, ще й нагрудний значок та посвідчення лауреата. До 2009 року такої розкоші митці–лауреати не мали. Більше того, в цьому році розроблено новий зразок медалі, яку вручають разом зі значком, дипломом і грошима. Із 12 ескізів комітет вибрав профіль молодого Шевченка, цей же ескіз найбільше сподобався і Віктору Ющенку.
До морального тріумфу цього року кожному лауреату додається 160 тисяч гривень проти 130 тисяч — минулого року, але ж і інфляція яка...