Плач на Печерських пагорбах
Річ у тім, що ситуативних союзників «регіони» могли знайти хіба що в депутатській групі «За Україну» (В’ячеслава Кириленка). Більше ніде. Але в такому разі повітовому «Цицеронові» слід було будувати свій виступ не на вимозі «спільної антикризової програми з Росією» ціною поступки державним суверенітетом. І не на гіркому плачу з приводу сумного економічного становища незаконно приватизованого «Луганськтепловоза» і сіверськодонецького «Азоту», який «інвесторові» (колишньому нашому співвітчизнику) дістався рівно за 0 грн. 00 коп.
А ще було б непогано, якби «Цицерон» трохи розповів, що зробив (або намагається зробити, а уряд йому не дає) він сам і очолюваний ним представницький орган. Однак у подібних випадках на Валерія Миколайовича чомусь нападає просто якась гіпертрофована сором’язливість. Як, власне, на будь–якого представника його угруповання, яке на Луганщині відоме під «брендом» «комсомольці». Сторонньому спостерігачеві в таких випадках доводиться користуватися власним аналітичним апаратом, аби зрозуміти бодай щось у діяльності цих хлопців.
Візьмемо, приміром, недавно ухвалений обласний бюджет. У Верховній Раді Валерій Голенко із пафосом вигукнув щось на кшталт: «Хто сказав, що дозволено 65 відсотків регіонами ж зароблених грошей забирати в Київ, а лише 35 залишати на місцях?» Якщо не знати справжнього стану речей, можна вжахнутися з приводу київського «свавілля». Однак якщо трохи напружити мізки... Збіглося так, що саме в лютому звітував про свою діяльність начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області. За його словами, «до бюджету Фонду з усіх джерел фінансування впродовж 2008 року надійшло 9 млрд. 460,5 млн. грн., з яких власні надходження становили 4 млрд. 919,3 млн. грн.»
Тобто самотужки область збирає лише 52% потрібного їй пенсійного забезпечення. Решту 48% вона отримує від «загребущого» Києва. Точніше, це обласне управління ПФУ стільки отримує, оскільки є ще пенсіонери військові, міліцейські, партійні — співробітники райкомів і міськкомів КПРС, колишнього (чи такого не буває?) КДБ та інших споріднених відомств. Ці ветерани праці отримують свої кревні напряму з Києва, і слід сказати: у них пенсії помітно вищі за пенсії інженерів або, скажімо, селян. І жодних підстав сподіватися на поліпшення ситуації. Швидше — навпаки...
До речі, майбутні пенсіонери названих відомств сьогодні свою зарплатню теж отримують не з місцевих бюджетів. А ще державний бюджет мільярди вкладає у вугільну галузь, у вищу освіту, в дороги державного значення тощо. То якщо Верховна Рада до подібної демагогії колись дослухається — бідними будуть мешканці Луганщини! Окрім тих, звичайно, хто отримає право безпосередньо розподіляти оті «регіонами ж зароблені гроші». Тим більше що звітувати за свої дії перед населенням вони не звикли. У жодній формі.
Просвітлення
Проте скаржитися Голенку особливих причин немає. Звісно, завжди хочеться мати більше, однак доходи обласного бюджету на поточний рік визначені в сумі 2, 253 млрд. грн., що на 9,76% більше, ніж торік. Як на кризовий час, не так уже й погано. При цьому власних надходжень він має зібрати 533 млн. грн., або лише чверть від зазначеної суми; решта — це дотації та субвенції з «ненажерливого» центру.
Цікавою є структура тих власних надходжень. 83,6%, або 446 млн., — це прибутковий податок із громадян. У тому числі з тих, хто отримує заробіток безпосередньо від держави. Натомість нарахування на прибуток обласних комунальних підприємств, яких у підпорядкуванні обласної ради налічується 213, встановлено в обсязі аж... 3 млн. 345 тис. грн. От би плакальникам з облради так організувати роботу підпорядкованих структур, щоб вони хоча б їхнє утримання забезпечили. Тоді б уже шефові на парламентську трибуну не соромно було підніматися. Хоча йому, здається, і так не соромно.
Торік на потреби апарату Голенка (менше сотні осіб) обласні обранці щедрою рукою відстібнули майже 27 млн. грн. Розмір облрадівських зарплат є предметом тихої заздрості співробітників облдержадміністрації, що працюють у тому самому «домі з кулями». Аж ось грянула криза, і депутати вирішили радикально урізати видатки на свій апарат — до 23 мільйонів. «Жертовне» самообмеження. Хоча дехто вважає, що і на суму, в десять разів меншу, Голенкові апаратники не заслуговують. Це з одного боку. А з іншого...
У вищезгадані 27 мільйонів входили всі видатки апарату. А в облбюджеті–2009 раптом «за дужками» опинилася така собі газета «Известия Луганщины». У рішенні про бюджет–2009 вона фігурує під абревіатурою ОКУ — «обласна комунальна установа» і тепер фінансуватиметься за статтею видатків «Державне управління». Основна спеціалізація — антидержавна і проросійська пропаганда; головний автор — принаймні номінально — Валерій Голенко; іноді його підміняють нардепи Віктор Тихонов і Олександр Єфремов. Альтернативної думки в «газеті» шукати годі.
Слово «газета» запаковане тут у лапки з тої причини, що як такої газети не існує. Просто матеріали... ОКУ більш–менш регулярно вміщуються під шапкою «Известия Луганщины» в інших «дружніх» газетах області. Правда, під час виборів ОКУ раптом обростає плоттю; у такі періоди цим «бойовим листком» забивають усі поштові скриньки області (під час президентських виборів 2004 р. навіть офіційний тираж «Известий» складав мільйон екземплярів — на 2,5 млн. населення). Цікаво, що нинішній рік — теж рік президентської кампанії. Тому «біло–блакитні» депутати виділили ОКУ не багато не мало — 1 млн. 961 тис. грн.
Ну, а загалом на висвітлення власної діяльності обласні депутати не пошкодували 6 мільйонів гривень. Хоча цей процес точніше було б назвати «затемненням». От, скажімо, цифри, тут наведені, взяті автором зовсім не з офіційних реляцій керівництва обласної ради. На сайті представницького органу, щоправда, є повідомлення про прийняття обласного бюджету на 2009–й рік, але з усіх статей видатків «вивішений» лише один Додаток №6, де розписані суми з «бюджету розвитку». Усього на 25,7 млн. грн. Як розподілятимуть решту 2,2 мільярда — одному Голенкові відомо.
Різати по живому
Дещо привідкрив у своєму виступі на сесії депутат від опозиції Вадим Даніелян. Це від нього преса змогла дізнатися про безмежну (на 6 млн. грн.) любов Голенка до ЗМІ. А ще Даніеляна зацікавив потяг «комсомольців» до проектування. На створення проектно–кошторисної документації рада виділяє 2,6 мільйона, хоча за умов нинішньої кризи навряд чи будівництво проектованих об’єктів розпочнеться найближчими роками. А коли розпочнеться — доведеться замовляти нові проекти.
Утім будівництво, зокрема й проектні роботи, — річ корисна. Хоча б тому, що допоможуть утримати на місці фахівців, забезпечити їх роботою до кращих часів. А от без суто пропагандистських заходів уже точно можна обійтися. І Голенкові підлеглі успіху в економії коштів на цьому напрямку досягли неабияких. Скажімо, витрати, спрямовані на святкування Дня рідної мови, вони обмежили 850 гривнями. Відзначення Дня проголошення Декларації про державний суверенітет України обійдеться бюджету всього в 600 грн. Як і святкування Дня Незалежності України. У 20 (із гаком) разів миліша депутатському серцю «річниця Перемоги у ВВВ» — на це свято вони не пошкодували 12 400 грн. Але є для них дещо більш дороге навіть за прихватизовану «біло–блакитними» Перемогу.
У першу чергу, це — власні життя й недоторканність. А також майно, що належить обласній раді. На «Забезпечення охорони адміністративних будинків та безпеки проведення в них сесій, засідань колегій тощо» було закладено 996 тис. 450 грн. На другому місці у депутатів іде наука разом із практикою: на науково–практичну конференцію вони збиралися виділити 304,5 тис. грн. На жаль, сором’язливість Валерія Миколайовича і тут далася взнаки: у проекті не було уточнення, в якій царині науки збирається він дискутувати. Судячи з попередньої практики, це буде, швидше, новітня історія, яку Голенко з однодумцями сприймає вельми своєрідно. Хоча не виключена й тема необхідності феодалі... пардон, федералізації України. Звісно ж, у її ПіСУАРному варіанті.
Очевидно, для забезпечення конференції матеріалами замислив Валерій Миколайович ціле соціологічне дослідження на суму 199 998 гривень. Яка ощадливість! Адже міг би й цілих 200 тисяч запросити. Правда, невідомо, на що саме — тема дослідження теж не була вказана. На відміну від фестивалю «Великое русское слово», участь у якому високоповажних представників Луганщини мала б обійтися платникам податків у 90,5 тис. грн. І т.д., і т.п. Слід сказати: після виступу депутата Даніеляна перелік заходів було вирішено ще раз розглянути в комісіях. Тому формально поки що він не затверджений. Утім, знаючи безкомпромісність Голенка в питаннях ідеології, можна не сумніватися: затвердять.
Але й без того видатки облрадівського апарату якось не виглядають «кризовими». До всього їх удало «розмазали» по інших статтях бюджету, на кшталт статті про ОКУ. І ще зовсім не факт, що вони всі виявлені. Тим більше що, як уже було зазначено, познайомитися з повним текстом — із усіма додатками — обласного бюджету на 2009 рік дуже складно.
...Отож усе–таки з якою метою Голенко на парламентську трибуну виходив?