Учора в секретаріаті Президента відбувся другий раунд наради з координації дій усіх органів державної влади та політичних сил в умовах економічної кризи. Ключовим пунктом наради було підписання листа на адресу Міжнародного валютного фонду, аби отримати черговий транш кредиту. Перед початком зустрічі прес–секретар Президента Ірина Ванникова заявила, що глава держави налаштований якнайшвидше підписати лист до МВФ: «Президент України розраховує, що ті невеликі розбіжності, які залишилися після обговорення у п’ятницю, будуть узгоджені, і вже у вівторок проект листа про наміри Української сторони буде направлено до Вашингтона».
У вчорашній нараді брало участь ширше коло учасників: крім Віктора Ющенка, Юлії Тимошенко, Володимира Литвина, Володимира Стельмаха та Миколи Азарова на зустріч прийшли перші заступники міністрів фінансів та економіки Ігор Уманський та Анатолій Максюта, перший заступник глави СП Олександр Шлапак. Нарада була закритою — «за наполяганням усіх сторін», уточнила прес–служба Президента.
Узагалі–то першим сигналом про порозуміння органів влади мала бути «рамкова» заява, котру збиралися підписати ще в п’ятницю. Однак, попри численні анонси, ані з Банкової, ані з Грушевського станом на 17.30 не надходило новин про те, що цей документ було підписано. А Володимир Литвин знову заявив те, на чому зупинилися в п’ятницю: першим кроком має стати саме підписання «відповідної заяви», а далі — меморандуму, який передбачатиме черговість дій влади.
Наразі окремого листа за океан послали лише з Банкової. У посланні до директора–розпорядника МВФ Домініка Стросс–Кана Президент подякував «за розуміння складності поточної економічної ситуації в Україні і готовність відновити діалог з українською стороною щодо перегляду критеріїв меморандуму про економічну та фінансову політику». Глава держави, повідомивши адресата про перший раунд переговорів в Україні, запевнив, що влада вживе всіх заходів, аби бути надійним партнером МВФ.
До речі, спікер заявив, що підпише звернення до МВФ тільки після його схвалення всім парламентом. Сам Литвин згоден, що Україні потрібна фінансова позика: «Цілком очевидно, що кредити нам потрібні». Водночас Голова ВР вважає, що в наданні кредиту «більше зацікавлений МВФ, оскільки йдеться про обслуговування корпоративних боргів».
Партія регіонів уже відмовилася підставляти плече владі в цьому питанні. Хоча в нарадах у Президента брав участь представник ПР Микола Азаров, лідер «регіоналів» Віктор Янукович заявив, що «опозиція не погодиться підписати такого листа». «Ставлячи за мету отримати чергову позику МВФ, влада готова підписати гарантії погіршення життя українських громадян», — вважає Янукович, який перебуває «на лікарняному».
Віктор Федорович критикує ініціаторів заяви за те, що вони погоджуються щороку на шість місяців піднімати пенсійний вік українців, виступають проти скасування спрощеної системи оподаткування малого та середнього бізнесу тощо.
А ЩО ВОНИ?
У МВФ уже чекають листа від української влади. Потенційні кредитори сподіваються отримати підтвердження української влади про готовність до співпраці та сигналів рішучості у просуванні економічної програми. «Вони повідомили нам, що направлять лист у понеділок чи вівторок, у якому повідомлять, коли хотіли б нашого повернення (ідеться про відновлення роботи місії) і, відповідно, ми будемо планувати його», — сказала глава місії МВФ Джейла Пазарбазіоглу.
Представниця фонду похвалила дискусію, яка відбулася в Києві минулої п’ятниці. «Ґрунтуючись на цих дискусіях, ми сподіваємося повернутися до Києва у найближчі тижні», — цитує пані Дейлу агенція «Інтерфакс–Україна».