ВНЗ–порушників позбавлятимуть ліцензії
Кількість вищих навчальних закладів ІІІ–ІV рівнів акредитації впродовж останніх років збільшилася в Україні зі 156 до 351, ВНЗ приватної форми власності — з 25 до 202. У Міністерстві освіти і науки вважають — створення структурних підрозділів вишів часто безсистемне і невмотивоване, а в багатьох випадках зумовлене суто фінансовими міркуваннями. З ініціативи міністра Івана Вакарчука незабаром відбудеться реформа акредитації ВНЗ. Ліцензування і акредитація має відбуватися прозоро, переконаний міністр. Нині Державна атестаційна комісія розглядає всі випадки порушення умов надання освітніх послуг — якщо такі є, ВНЗ позбавляють ліцензій. Як наголошують у Міністерстві, необхідна умова ліцензування та акредитації — відсутність порушень при зарахуванні студентів на перший курс за результатами Зовнішнього незалежного оцінювання. До речі, навесні 2009 року МОН оприлюднить результати перевірки правильності зарахування абітурієнтів на перший курс кожного вищого навчального закладу в 2008 році.
Куриш? Стипендії — зась
У деяких вітчизняних університетах студентів позбавляють стипендії на місяць за куріння та території вишу, мотивуючи це порушенням трудової дисципліни. Такий випадок зафіксовано, зокрема, в Тернопільському національному університеті. Студенти кажуть: раніше на подвір’ї курити також забороняли, але не штрафували. У цьому ж ВНЗ, нарікають студенти, позбавляють стипендії і за пропущені заняття або погану контрольну. Студентам пояснили, що нові правила ввели у зв’язку з тим, що ВНЗ отримав фінансування на 30% менше, ніж зазвичай. Але у ВНЗ нововведення виправдовують не фінансовими проблемами, а бажанням змусити студентів краще навчатися. Студенти Харківського національного університету радіоелектроніки також нарікають на нові правила карання боржників невиплатою стипендії. Тим часом у МОН проблеми із виплатою стипендій заперечують. 19 лютого Верховна Рада підсилила відповідальність за невчасну виплату зарплат, пенсій та стипендій.
Вибери професію через термінал!
У загальноосвітній школі №51 м. Одеси встановили молодіжний термінал профорієнтації. Це інтернет–портали, які пропонують доступ через спеціальні електронні пристрої (тач–скріни), дають можливість користуватися інформацією про професії, оцінювати перспективи працевлаштування за цими професіями, визначати свої професійні здібності, знайомитися з довідником навчальних закладів України. Їхнє основне завдання — допомогти старшокласникам зробити усвідомлений вибір свого майбутнього. Незабаром подібні послуги планують запровадити ще в кількох школах міста.
Буковина забезпечує Румунію студентами
До ВНЗ Румунії на різні форми навчання за останні п’ять років через конкурсний відбір вступили 324, а до вищих навчальних закладів Молдови — 55 випускників шкіл Чернівецької області. Це громадяни України румунського і молдовського походження. Як повідомляють у прес–службі Чернівецької ОДА, в області нині функціонують 77 шкіл із румунською мовою навчання та 13 змішаних шкіл — з українською та румунською мовами навчання. Педагогічними кадрами такі школи забезпечують Чернівецький національний університет імені Федьковича, педагогічний коледж Чернівецького національного університету, а також ВНЗ Румунії та Молдови.