Днями до 190-річчя від дня народження поета й художника у Національному музеї Тараса Шевченка відкрилася виставка, яка триватиме до кінця квітня. Тут представлено сто унікальних експонатів, які здивують навіть постійних відвідувачів музею. Серед них — «Мала книжечка», більш відома як захалявна, написана у період першого заслання, альбом малюнків 1841 року, автопортрет вчорашнього випускника Академії мистецтв 1845 року і останній автопортрет академіка гравюри 1861 року. Відвідувачі музею можуть на власні очі побачити малюнки оспіваних у віршованих рядках церкви в селі Суботів та розритої Богданової могили. А ще прочитати рукописи «Заповіту», поеми «Сон», «Три літа» та переглянути листування Шевченка з його не менш відомими сучасниками Миколою Костомаровим, Квіткою-Основ'яненком, Іваном Тургенєвим та іншими.
Звісно, ці листи та твори не є науковою сенсацією, вони вже давно опубліковані. Утім, як зазначив директор Національного музею Тараса Шевченка Сергій Гальченко, людина, яка вивчає творчість Шевченка за першоджерелами, зовсім по-іншому сприйматиме навіть відомі, класичні його твори. «Двадцять років тому в Москві мені пощастило читати рукописи відомих опублікованих творів Тараса Шевченка. Тоді для себе я зробив відкриття, що навіть «найнауковіші» видання не передають думку митця так точно, як рукописи», — поділився своїми враженнями Сергій Гальченко. Більшість експонатів відібрані з фондів Національного музею Тараса Шевченка та Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України. У Національному музеї зберігається понад 70 тисяч експонатів, а у відділі рукописів Інституту літератури — близько тисячі раритетів. Крім того, деякі представлені на виставці раритети були повернуті з-за океану. І, як наголосив Сергій Гальченко, наразі є сподівання, що незабаром з Америки повернуться й інші експонати, які колись були власністю будиночка Тараса Шевченка у Києві, але у роки війни потрапили далеко за межі країни.
«Кілька днів тому Верховна Рада прийняла постанову «Про святкування 190-річчя від дня народження Тараса Шевченка». Одним із пунктів цього документа є звернення до уряду України і до Київської міської державної адміністрації з проханням прискорити початок будівництва спеціального сховища для збереження рукописної спадщини Шевченка та інших класиків української літератури, — розповів академік НАНУ, директор Інституту літератури імені Тараса Шевченка Микола Жулинський. — Ми вимагатимемо, щоб ця будівля постала поряд з Національним музеєм Тараса Шевченка. Аби нарешті у центрі Києва був так званий Шевченківський дім, де зберігатимуться і рукописи митця, і його малярська спадщина». Планується, що до двохсотріччя від дня народження Кобзаря Україна матиме повне зібрання творів Тараса Шевченка і так звану шевченківську енциклопедію у 4 томах.