Потрійним фронтом

28.02.2009
Потрійним фронтом

Останніми роками на вирішальних стадіях «плей–оф» єврокубків ми частенько ставали свідками дуелей клубів з однієї країни. Уявити собі, що колись «на Європі» відбудеться українське дербі, було важко. І от можемо себе привітати — дожили! Шкода, що один з українських колективів у 1/8 Кубка УЄФА («Динамо» чи «Металіст»?) зійде з дистанції, зате приємно, що гарантовано матимемо свого представника у чвертьфіналі Кубка УЄФА.

 

Валенсія: «нещастя» помогло

Одразу після жеребкування «плей–оф» у Європі мало хто вірив, що шляхи «Динамо» й «Металіста» перетнуться. І якщо після перших двобоїв тиждень тому харків’яни черговий раз підтвердили невипадковість свого осіннього успіху, то завдання киян подолати 1/16 фіналу виглядало складним.

Схоже, не надто вірила в силу української команди після виїзної нічиєї й «Валенсія». Зневажливе ставлення іспанців до суперника зі сніжної східної Європи простежувалося і в поведінці гравців на полі, і в помилках на офіційному сайті в розстановці наших футболістів (наприклад, Корреа й Єременко значилися нападниками, а Вукоєвич правим захисником), і в відмові дати після двобою адекватні коментарі українським журналістам. А головний тренер «кажанів» Унаї Емері вихід гостей до наступної стадії взагалі назвав збігом обставин.

Із цим можна певною мірою погодитися, адже саме такі «випадковості» визначили появу в стартовому складі як єдиного форварда Артема Кравця. Адже Бангура травмований, «артист» Мілевський відбуває дискваліфікацію, новачок Гільєрме не готовий фізично, а Шацьких узагалі десь загубився.

Треба визнати, що Юрію Сьоміну вдалося за зиму підготувати команду до нелегкого випробування — і «фізика» була на рівні, і м’яч у ногах тримався, та і з психологічним налаштуванням проблем не виникло. Не відчув страху перед іменитими іспанцями й словенський арбітр Дамір Скоміна, котрий уже на шостій хвилині міг призначити 11–метровий — Михалик збив Вілью.

Отримавши шанс проявити себе, молодий Артем Кравець скористався ним сповна. У першому таймі видряпав м’яч у двох суперників і пробив кіпера, а у вирішальний момент холоднокровно реалізував побачення з Сесаром після чудового пасу Корреа. Хочеться вірити, що зірка форварда, яка спалахнула торік на Кубку Першого каналу в Ізраїлі, не погасне в наступних матчах. А там динамівцям є над чим працювати — і в тактиці, і особливо в захисті, незлагодженість якого дозволила «Валенсії» двічі відзначитися зі стандартних положень.

Лондон: питання пріоритетів

Звичайному українському вбо­лівальникові іноді важко зрозуміти логіку керівників команд із західної Європи. Скажімо, англійські середняки впродовж сезону борються за місця в Кубку УЄФА, доходять навіть до фіналів своїх кубкових змагань. При цьому вони дозволяють собі виставити дублюючий склад на черговий матч того ж другого за значенням європейського турніру, якщо незабаром на них очікує фінальна зустріч за національний трофей. Його здобуття дає право виступити в єврокубках, якими можна пожертвувати, якщо… Виходить замкнуте коло.

Саме така ситуація склалася в повторних матчах 1/16 фіналу Кубка УЄФА. Англійські «Тоттенхем» та «Астон Вілла» виставили на ці поєдинки резервістів, хоча шанси на проходження до наступного раунду в них були. «Шпори» завтра посперечаються з «Манчестер юнайтед» за трофей англійської ліги, а бірмінгемці поки йдуть четвертими в чемпіонаті й прагнуть потрапити до Ліги чемпіонів. Пріоритети зрозумілі.

Подібний хід наставника лондонців Гаррі Реднаппа навряд чи засмутив шанувальників «Шахтаря», адже саме «гірники» в четвер були опонентами «Тоттенхема» за вихід до наступного раунду євротурніру. Тренер господарів виставив практично той самий склад, який тиждень тому весь матч «просидів» на власних воротах у Донецьку. Лідери ж команди за грою спостерігали з трибун.

Тільки от на власній арені лондонці вже зовсім не виглядали немічними й рухались полем не менш активно, ніж гості. Загрози біля воріт Андрія П’ятова виникали не рідше, ніж біля володінь Ауреліо Гомеса.

Коли ж на початку другого тайму «шпори» таки відкрили рахунок, з’явилися неприємні думки про можливість додаткового часу. Дивно, але господарі не пішли на вирішальний штурм. Донеччани ж продовжували демонструвати непогані комбінаційні дії, які завершились голом Фернандіньйо наприкінці зустрічі. Бразилець позбавився від захисника й пробив із лівого кута штрафного майданчика. У подібному стилі тиждень тому відзначився Жадсон.

«Наші технічні бразильці зіштовхнулися з жорстким англійським футболом. Претензії до них є, але я розумію, що це лише другий наш офіційний матч у цьому році», — Мірча Луческу, попри позитивний результат, знайшов нагоду для критики підопічних.

Харків: усе йде за планом

На домашні матчі «Мета­ліс­та» в Кубку УЄФА приємно дивитися. Усе тому, що в них помітна практично одна команда — українська! Так було з «Бешикташем», «Олімпіакосом», так сталося і з «Сампдорією». Якщо генуезці й сподівалися на позитивний результат у Харкові, то ці марення були розвіяні після першого тайму. «Робочий» гол Сергія Валяєва та розкішний штрафний у виконанні Жажі Коельйо метрів із 35 вивели «Метал» до 1/8 фіналу. Подібним голом бразилець відзначився з гри в зустрічі з «Бешикташем».

Не скажеш, що «Сампа» здала матч без бою. Навіть без головної своєї зірки, Антоніо Кассано, італійці могли пробити Олександра Горяїнова. Найпевніші моменти в гостей були після помилок нашого голкіпера на виході — нечувана річ для нього. Удача того вечора була на боці українців, які й довели зустріч до перемоги.

До речі, підопічні Маркевича в Кубку УЄФА не пропускають уже шість матчів поспіль, зрівнявшись за показником «сухості» з історичними рекордами французьких клубів «Сент–Етьєн» (сезон 1980/81) і «Осер» (2003/04). Якщо Харків убереже свої ворота недоторканними через два тижні в поєдинку з «Динамо» в Києві — це буде абсолютний рекорд.

«Не знаю, хто був би для нас зручнішим суперником у наступному раунді — «Динамо» чи «Валенсія». А от те, що наступної середи ми зустрічаємось із киянами в чемпіонаті — знаю напевне», — Мирон Маркевич після чергової перемоги зберігав звичний спокій. А може, й у цьому вся привабливість його команди: мовляв, та кого ми там перемогли? — усі здобутки ще попереду.

 

ТАБЛО

Кубок УЄФА. 1/8 фіналу (повторні матчі)

«Валенсія» (Іспанія) — «Динамо» (Україна) — 2:2 (перша гра — 1:1)

Голи: Марчена, 45; Дель Орно, 54 — Кравець, 34, 74

«Валенсія»: Сесар, Алексіс, Альбіоль, Марчена (Бараха, 81), Мата (Вісенте, 68), Дель Орно, Фернандеш, Мадуро, Сильва, Вілья, Морієнтес (Хоакін, 58)

«Динамо»: Богуш, Несмачний, Михалик, Бетао, Ель Каддурі, Вукоєвич, Алієв, Єременко, Кравченко (Чернат, 65; Саблич, 88), Корреа (Гіоане, 78), Кравець

Суддя — Скоміна (Словенія)

Попередження: Дель Орно, 82 — Ель Каддурі, 44; Несмачний, 53; Алієв, 68; Вукоєвич, 71

Валенсія, стадіон «Месталья», 22 000 глядачів

* * *

«Металіст» (Україна) — «Сампдорія» (Італія) — 2:0 (1:0)

Голи: Валяєв, 30; Коельйо, 41

«Металіст»: Горяїнов, Майдана, Обрадович, Гуйє, Ганцарчик, Валяєв, Слюсар, Едмар, Рикун (Девич, 57), Коельйо (Бордіян, 78), Олійник (Березовчук, 86)

«Сампдорія»: Міранте, Кампаньяро, Гастальделло, Да Кошта, Падаліно (Мустаккіо, 83), Саммарко (П’єрі, 64), Станкявічус (Франческіні, 64), Дессена, Циглер, Беллуччі, Марілунго

Попередження: Саммарко, 58

Суддя — Кірхер (Німеччина)

Харків, стадіон «Металіст», 33 000 глядачів

* * *

«Тоттенхем» (Англія) — «Шахтар» (Україна) — 1:1 (0:2)

Голи: Дос Сантос, 56 — Фернандіньйо, 87

«Тоттенхем»: Гомес, Бейл, Хаддлстоун, Жилберто (Босток, 77), Паласіос, Гантер, Дос Сантос, Кемпбелл, О’Хара (Паррет, 71), Обіка, Шимбонда

«Шахтар»: П’ятов, Фернандіньйо, Жадсон, Ілсіньйо (Гай, 80), Левандовський, Гладкий (Морено, 61), Вілліан (Гюбшман, 46), Рац, Чигринський, Іщенко, Срна

Попередження: О’Хара, 28; Паласіос, 90+1 — Левандовський, 17; Гюбшман, 50

Суддя — Тальявенто (Італія)

Лондон, стадіон «Уайт харт лейн», 30 595 глядачів

* * *

«Аякс» (Голландія) — «Фіорентина» (Італія) — 1:1 (Леонардо, 88 — Джилардіно, 61; 1:0)

«Твенте» (Голландія) — «Марсель» (Франція) — 0:1 (пен. — 7:6; Бен Арфа, 24; 1:0)

«Манчестер Сіті» (Англія) — «Копенгаген» (Данія) — 2:1 (Белламі, 73, 80 — Вінгор, 90+3; 2:2)

«Удінезе» (Італія) — «Лех» (Польща) — 2:1 (Пепе, 57; Ді Натале, 90+1 — Ренхіфо, 13; 2:2)

«Стандард» (Бельгія) — «Брага» (Португалія) — 1:1 (Мбокані, 79 — Агіяр, 88; 0:3)

«Депортиво» (Іспанія) — «Ольборг» (Данія) — 1:3 (С. Гонсалес, 38 — Шелтон, 41; Юханссон, 45; Еневольдсен, 45+1; 0:3)

«Галатасарай» (Туреччина) — «Бордо» (Франція) — 4:3 (Туран, 43, 65; К’юелл, 45; Сабрі, 89 — Бельйон, 1; Шамах, 72; Кавенагі, 75; 0:0)

«Вольфсбург» (Німеччина) — «ПСЖ» (Франція) — 1:3 (Хасебе, 63 — Луїндула, 38 (пен.), 73; Ротен, 60; 0:2)

«Гамбург» (Німеччина) — «Неймеген» (Голландія) — 1:0 (Олич, 9; 3:0)

«Мілан» (Італія) — «Вердер» (Німеччина) — 2:2 (Пірло, 27 (пен.); Пато, 33 — Пісарро, 68, 78; 1:1)

«Штутгарт» (Німеччина) — «Зеніт» (Росія) — 1:2 (Гебхарт, 80 — Семшов, 42; Файзулін, 86; 1:2)

ЦСКА (Росія) — «Астон Вілла» (Англія) — 2:0 (Жирков, 61; Вагнер Лав, 90+3; 1:1)

«Сент–Етьєн» (Франція) — «Олімпіакос» (Греція) — 2:1 (Пайє, 45; Ілан, 58 — Оскар, 75; 3:1)

Пари 1/8 фіналу (12 і 18–19 березня): «Динамо» — «Металіст», ЦСКА – «Шахтар», «Удінезе» — «Зеніт», «Ман. Сіті» — «Ольборг», «Вердер» — «Сент–Етьєн», «Марсель» — «Аякс», «ПСЖ» — «Брага», «Гамбург» — «Галатасарай».

 

А ІНШІ ЯК?

Найбільша сенсація сталася позавчора в Мілані, де однойменний клуб не зміг переграти бременський «Вердер». Очевидно, Карло Анчелотті був упевнений у перемозі своєї команди, коли за рахунку 2:0 на 62–й хвилині випустив на поле форварда запасу Андрія Шевченка. Але колишній партнер українця по «Челсі», перуанець Клаудіо Пісарро, відзначився дублем і вибив із турніру головного фаворита.

Чинний володар Кубка УЄФА, «Зеніт», зміг удруге здолати «Штутгарт» із рахунком 2:1, впоравшись зі «швабами» на виїзді навіть без свого дискваліфікованого капітана Анатолія Тимощука.