Учора в парламенті знову ледве не побилися. Яблуком розбрату стала антипрезидентська акція Комуністичної партії. Соратники Петра Симоненка вирішили перенести в сесійну залу акцію «Чемодан — вокзал —Америка», яка має на меті так званий «народний імпічмент» Вікторові Ющенку.
Комуністи принесли у ВР чемодан, аби збирати гроші на відліт Президента, й поставили цю роззявлену ємність біля президентського крісла у сесійній залі. Члени депутатської групи «За Україну!» обурилися поведінкою червоних і пішли скидати чемодан. Відбулася сутичка — депутати з КПУ були змушені забрати свою «калитку» і поставити на край гостьової ложі, біля своїх крісел.
«Це, певне, та сама валіза, в яку комуністи складали гроші, зароблені за підтримку Тимошенко», — жартували деякі «нашоукраїнці». А Ярослав Кендзьор, з огляду на виконання соратниками Симоненка вказівок із Москви, запропонував іншу акцію: «Чемодан — вокзал — Росія — Кремль».
Тим часом комуністи справді набули у парламенті слави найпроворніших міняйлів. Петро Симоненко заявив у інтерв’ю, що КПУ готова взяти на себе відповідальність у кількох органах виконавчої влади — читай, отримати кілька посад в обмін на підтримку ротацій у Кабміні. В інтерв’ю журналу «Главред» Петро Миколайович згадав про досвід комуніста Миколи Тимошенка, який трудиться на посаді голови Держлісгоспу. «Я, кажучи про нашу відповідальність перед суспільством, міг би надати гідні кандидатури в [інші] державні комітети — у той же «Укравтодор». Там можна було б найбільшу державну програму реалізувати, і це був би колосальний поштовх до того, щоб виходити з кризи. Ми б зараз дуже серйозно узялися за наведення ладу в «Укрспирті», який сьогодні потрібно повернути державі...», — окреслив свої апетити Симоненко.
Почувши про таке загравання КПУ з коаліцією, представники найбільшої опозиційної сили — Партії регіонів — оголосили, що відтепер вони є єдиною фракцією, яка може називатися опозиційною. «Заява Симоненка свідчить про уже відкритий перехід комуністів у лоно «помаранчевої влади», — заявив заступник голови ПР Борис Колесников. Він дошкульно зауважив, що «зміцнення комуністів у правлячій коаліції за допомогою передачі їм керівних посад в «Укравтодорі» й «Укрспирті» призведе до появи п’яних більшовиків на українських дорогах».
Утім представник коаліції Тарас Стецьків сказав у коментарі «УМ», що можливість призначення комуністів на згадані посади ще не обговорювалася. «Компартія не підтримує наші кадрові ротації. Про «Автодор» узагалі не йшлося, про «Укрспирт» — уперше чую. Роздача цих посад комуністам не є розумною», — сказав представник «Народної самооборони». Стецьків додав, що «комуністи голосуватимуть за звільнення (міністрів), але за жодне призначення голосувати не хочуть».
Учора представники коаліції знову збиралися на засідання. Коли друкувався цей номер «УМ», підсумки засідання лишалися не відомими. Стецьків припустив, що цього тижня ротацій в уряді не буде. «Навіть якщо у нас будуть кандидатури — нема сенсу вносити їх у сесійний зал, бо вони не мають підтримки», — пояснив нардеп.
А ТИМ ЧАСОМ...
Переможний політ кажанів
Учора Верховна Рада знову розглядала поправки до угоди про збереження кажанів у Європі. Попереднього разу проект, унесений до парламенту Президентом, провалився, бо норовливим депутатам здалося, що глава держави в часи економічної кризи має займатися серйознішими справами, аніж захист крилатих мишей. Насправді ж питання кажанів готувалося давно (ще урядом Януковича) і є зобов’язанням України перед Євросоюзом.
За іронією, проект про захист кажанів представляв із трибуни народний депутат Іван Заєць. Зала посміялася з такого каламбуру, але заступник голови Комітету з питань екологічної політики та природокористування поставився до сміху з розумінням: «Наскільки я розумію, сьогодні ми не будемо робити таких дурниць, як минулого разу».
Однак із першого разу проект набрав лише 224 голоси — на два менше, ніж потрібно. Цього разу БЮТ не вдавався до кпинів, зате захищати природу відмовилися комуністи та «регіонали». «Цинічно і неморально говорити про кажанів, коли захищати треба всю Україну», — пояснив позицію ПР Вадим Колесніченко.
Представники коаліції наполягли на поверненні до голосування. Депутати з правої частини зали напружилися, тримаючи руки одразу на двох пультах, і 239 голосами таки ухвалили.