Учора о дев'ятій ранку в Пекіні в Домі народних зборів відкрилася 2-га сесія Всекитайських зборів народних представників (ВЗНП) 10-го скликання, повідомила агенція «Сіньхуа». На відкритті з доповіддю про роботу уряду виступив голова Держради КНР Вень Цзябао. Він, зокрема, сказав: «Ми глибоко переконані, що під керівництвом ЦК партії на чолі з генеральним секретарем товаришем Ху Цзиньтао ми зможемо, високо несучи великий прапор теорії Ден Сяопіна та важливих ідей трійного представництва, міцно спираючись на багатонаціональний народ і переборюючи всі труднощі й перешкоди, постійно просувати вперед справу реформи, відкритості та соціалістичної модернізації». Вень Цзябао у своїй промові також заявив, що потрібно активно та впевнено просувати реформу політичної системи, гарантувати розвиток соціалістичної демократії та вдосконалювати соціалістичну законність.
Якщо перекласти цю комуністичну риторику на нормальну мову, то можна сказати, що Китай очікують великі зміни. Весняна сесія китайського парламенту, яка розпочалася вчора, може істотно похитнути владу Комуністичної партії Китаю, вважає Бі-Бі-Сі. «Процес пішов» ще восени минулого року, коли сталися значні зміни у персональному складі китайського керівництва. Теперішні ключові рішення депутатів китайського парламенту будуть мати характер поправок до Конституції 1982 року в справах приватної власності та пошанування прав людини. Відповідно до пропозицій уряду, у Конституції мали б бути записи про приватну власність, яка матиме рівні права з державною, та права людини. Там також має значитися теорія попереднього керівника Компартії Дзян Дземіня про трійне представництво, за якою партія репрезентує передові виробничі сили, передову культуру та переважну більшість китайського народу. Фактично це свого часу відомий нам запис про керівну роль Компартії. З іншого боку, такий запис дозволить приймати до лав партії приватних підприємців та представників інших суспільних груп, яких донедавна називали «експлуататорськими» і яким двері до членства в партії були зачинені. Таким чином, партія надалі має зберегти свою керівну роль у китайському суспільстві, яке все більше стає капіталістичним. Після 20 років активних економічних реформ партія зводить теоретичний комуністичний ідеологічний дах над капіталістичними фундаментом і стінами.
Парламент має розробити нові засади закордонної політики, передусім ставлення до Тайваню, на який націлені китайські ракети, висловити своє ставлення до все більш продемократичних настроїв у суспільстві. Депутати також мають вголос сказати своє слово про корупцію, яка роз'їдає суспільство, а особливо керівну верхівку. Серед економічних тем будуть домінувати збереження високих темпів приросту національного валового продукту, зміцнення національної валюти та допомога бідному китайському селу. Остання проблема постає особливо гостро: мешканці міст багатіють швидкими темпами, а 800-мільйонне селянство занурюється у безпросвітне жебрацтво.