Розбий рожеві окуляри!

13.02.2009
Розбий рожеві окуляри!

Відбулася, мабуть, найочікуваніша, але від того не менш симптоматична відставка в українському уряді. Заяву про складання повноважень написав міністр фінансів, донедавна один із соратників Юлії Тимошенко, Віктор Пинзеник. Перші симптоми охолодження у їхніх стосунках з’явилися ще наприкінці минулого року, коли Віктор Михайлович дозволив собі кілька разів публічно не погодитися з нинішнім Прем’єром — безпрецедентні випадки в умовах суворої внутрішньої дисципліни, яку сповідує лідер БЮТ. Мінфін також до останнього не міг затвердити параметри бюджету, оскільки від нього вимагали надто оптимістичних цифр, далеких від реалій.

Найрезонансніший скандал трапився у перших числах лютого, коли в інтернеті з’явився службовий лист міністра фінансів до глави уряду, в якому він змальовує нерадісні перспективи вітчизняної економіки. Прес–служба Кабміну категорично заперечила факт існування такого листа, назвавши все провокацією. Тим часом речники Пинзеника обурилися тільки фактом публікації листа, анітрохи не заперечуючи його автентичність, — і таким чином укотре, хоча й непрямо, але звинуватили керівництво уряду в неправді. Після скандальної публікації Віктор Михайлович пішов на лікарняний, стверджували, що він оздоровлюється в клініці «Феофанія», а Мінфіном де–факто керував його перший заступник Ігор Уманський.

Ситуація невизначеності завершилася вчора після опівдня, коли на сайті міністерства Пинзеник оприлюднив мотиви свого відходу з керівної посади. «Я не вперше працюю в уряді й завжди займав професійну позицію. Збалансований бюджет, мінімальний розмір його дефіциту, обмеження життя в борг, неемісійні джерела фінансування дефіциту — цими та іншими принципами я завжди керувався у своїй роботі, — написав екс–міністр, який заслужив прізвисько «Грошей Нема!». — У нинішніх умовах професійна позиція міністра фінансів стала заручником політики. Змінити цю ситуацію міністр не може. Як і не може відмовитися від своїх професійних підходів».

Перелічені Пинзеником проблеми й стали головною причиною економічної кризи в Україні: бюджет держави сформували надмірно соціальним, а з огляду на кризу наповнювати його нічим. Внести зміни до кошторису Юлія Тимошенко відмовилася навідріз, не в останню чергу побоюючись втратити політичний рейтинг напередодні президентських виборів. Через надмірну «дірку» в бюджеті нам, по суті, відмовив Міжнародний валютний фонд у наданні другого траншу кредиту. Майже всі держави, з якими Юлія Володимирівна намагалася домовитися про пряме кредитування, висували умови, що фактично дублювали вимоги МВФ. «Мені дуже шкода, що Україну залишила місія МВФ, — сказав Президент Віктор Ющенко. — Не сталося результативного спілкування, адже світ не визнає намальовані в рожевих тонах параметри економіки». Єдиною державою, яка нібито погодилася дати нам гроші в борг, не змінюючи «самопоїдального» бюджету, стала Росія. Щоправда, умови надання 5 (за іншими даними — 11. — Авт.) мільярдів доларів абсолютно непрозорі й, за нашими даними, несуть загрозу національній безпеці.

... А Юлія Тимошенко відставку міністра фінансів прокоментувала у своєму стилі: «Нині дуже важкий час, і найслабші чиновники покидають урядову команду».