Алкоголь і тютюн — питання національної безпеки. Так вирішив Президент, доручивши Раді національної безпеки і оборони контролювати виконання чергового указу про посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту та тютюну. Виходячи з тексту указу, Рада оборонятиме громадян від фальсифікованої та неякісної (а тому дешевої) продукції. У місячний термін Кабмін повинен ще більше посилити контроль за вино-горілково-цигарковою галуззю, а також якнайшвидше реагувати на кожне порушення. Якщо врахувати, що минулого року лише в столиці таких порушень було майже три з половиною тисячі, уряду прийдеться суттєво розширювати штат «контролерів». Також протягом року підприємства-виробники мають запровадити нові системи управління якістю та безпекою продукції у відповідності до міжнародних стандартів. Якими саме будуть нові стандарти, в який спосіб впроваджувати і, головне, у яку суму це обійдеться заводам, поки що не знають навіть самі виробники. «Нам нічого не пояснювали і для нас це абсолютно незрозуміло», — пояснив у інтерв'ю «УМ» директор Асоціації СОВАТ (Союзу оптовиків і виробників алкоголю та тютюну) Володимир Демчак. До того ж він розповів, що в усіх європейських країнах сертифікація продукції щодо якості — особиста добровільна справа виробників (держава контролює лише безпеку виробництва). «Мене дивує, що це подається як питання національної безпеки», — сказав Володимир Демчак.
А наступні три місяці продавці пляшок із «вогненною водою» та пачок із «раковими паличками» триматимуть оборону не лише перед податковою (такі перевірки для них за останній рік стали звичними: нововведень у цій галузі було чимало), а й перед Міністерством охорони здоров'я, Держкомітетом із нагляду за охороною праці, Міністерством з питань надзвичайних ситуацій та Комітетом з питань технічного регулювання. Армія чиновників перевірятиме дійсність ліцензій на торгівлю та розглядатиме кожну заявку на видачу нової ліцензії. Зараз мають офіційне право продавати в роздріб пиво та горілку 96 тисяч приватних та державних підприємств, а виробляти їх із готового спирту — 400 заводів.
До речі, за офіційною державною статистикою, кількість нелегальних пляшок постійно зменшується. Два роки тому (на час видання указу про встановлення державної монополії на спирт) повідомлялось, що «в тіні» — кожна друга пляшка, тобто 50 відсотків, а зараз ця цифра скоротилася до 25-30 відсотків. Тоді як виробники впевнені, що реально цей відсоток становить не менше сорока.