— Народний проект «Український дім фотографії» розтягнутий на багато років. Це дуже важливий і важкий процес. Хочемо, щоб українську фотографію нарешті побачили й у світі, й в Україні. Акцент робитимемо на професійності й творчому підході. А загалом на веб–порталі будуть знімки від народних, примітивних — до аутсайдерських. Ми маємо щастя жити в дуже творчій країні. Саме тому, що вона творча, всі ці процеси трішки знівельовані. Але вже зібралася команда і робота почалася. Основна ціль — не роз’єднати, а об’єднати. Ми всі працюємо на явище. Тому містечковість треба відкинути і не перетягувати ковдру на себе.
— Що вже зроблено в «Українському домі фотографії»?
— На веб–порталі «Український дім фотографії» буде об’єднано інформацію про всі події в Україні й світі в галузі арт–фотографії. Зараз над порталом в Україні працює шість арт–менеджерів. На ідейному рівні допомагає міжнародний колектив. Ми заручилися підтримкою людей, які працюють в Україні і Франції. Перший найлогічніший крок заявити про себе — це портал. А потім буде конкурс серед молодих, щорічний каталог їхніх світлин, проводитиметься кураторська робота. А на майбутнє плануємо відкрити музей, або «Дім української фотографії». Поки що з приміщенням нічого не зрозуміло. У зв’язку з економічною кризою сумніваюся, що нам вдасться швидко знайти гроші й будинок, в якому облаштуємо свою мрію. Але це все в нас буде. Люди вже починають розуміти, що нерухомість теж смертна, будинки саморуйнуються, тому краще вкладати гроші в ідею, яка приноситиме користь країні.
— Як ваш віртуальний дім буде перетинатися з реальним?
— Для активістів веб–порталу відкриємо клуб, де проводитиметься робота з молоддю, майстер–класи з відомими українськими і світовими фотографами. Будуть виставки і проекти на базі кількох галерей.
У нас зараз період накопичення інформації. Збираємо відомості через фотографів, про тих геніїв, які пішли з життя і залишили певні нерозповсюджені архіви. Принаймні щоб інформацію про них із кількома фотографіями розмістити на сайті, щоб знали і не забували. Портал даватиме уявлення про життя української фотографії. Ми привозитимемо зірок, уже цього року братимемо участь у міжнародних фестивалях. Їх у світі близько п’яти, на деякі маємо вихід через французьких колег.
— Це буде щось аналогічне фотосайтам, де кожен бажаючий може стати «учасником альбому» і висловити свою думку з приводу знімків колег? Знову багато аматорства, все анонімно і тільки зрідка професійність і новини з фотосвіту? Я правильно розумію?
— Проект спрямований на людей, які дійсно займаються творчою фотографією. Є знімкарі, які стоять на Майдані і фотографують людей. Я їх поважаю, це теж робота. Але нас цікавить творчість перш за все. Якщо в аматорів будуть хороші знімки, вони можуть їх розмістити на порталі і обговорити з іншими, але це буде як додаток. Головне — спрямувати молодь на вищий рівень, показати їй історію і сьогодення фотографії, навчити її бачити.
— Ваше видавництво запустило серію альбомів «Українська фотографія». З відкриттям порталу вони продовжуватимуть виходити?
— Книги, які виходять із позначкою «УФО», продовжуватимуться в окремих альбомах. Серія «Українська фотографія» йтиме паралельно до «Українського дому фотографії».