День Соборності в столиці Галичини відзначають урочисто, але без зайвого пафосу: гроші відверто економлять. Прелюдією до свята стало прибирання могил та пам’ятників видатним дiячам УНР i ЗУНР, похованим на Львівщині. Як розповів «УМ» начальник управління сім’ї та молоді Львівської облдержадміністрації Андрій Рожнятовський, «ми насамперед намагались змінити підхід до подібних урочистостей, бо ж Україну треба любити не на словах. Саме тому ми зібрали представників тридцяти громадських організацій Львівщини і попросили зосередитись не на урочистих дефілядах, а насамперед на похованнях героїв, які вірою і правдою виборювали незалежність і цілісність України. І люди справді перейнялися, бо ж не годиться, коли могили й пам’ятники припадають снігом, і нема кому свічку запалити».
Буквально ж напередодні самого Дня Злуки представлять у Львові й історичну карту «Соборна Україна». Її видано коштом благодійного фонду «Україна—Русь»; мапа, впевнені організатори, «є новим поглядом на межі Української держави на момент 22 січня 1919 року, коли було проголошено Акт возз’єднання Української Народної Республіки й Західно–Української Народної Республіки. На думку «фундаторів», зараз українські кордони суттєво зменшені. «Соборна» ж карта додасть Україні області, відчужені внаслідок історичного процесу. Нагадаємо, у попередній карті фонду Україна V—X ст. була втричі більшою від сучасної території нашої держави.
Того ж дня у Львівському палаці мистецтв Вахтанг Кіпіані презентуватиме виставку «Самвидав 1960—1991 рр». Як пояснили «УМ» в управлінні сім’ї та молоді, «день Соборності не закінчився 22 січня 1918 року, навіть упродовж комуністичного лихоліття знаходились люди, які намагалися зберегти українську ідентичність та духовну єдність».
Саму ж ювілейну програму 90–річчя єднання українців відкриє покладання квітів до пам’ятника Михайлові Грушевському; згодом процесії з почесним «вінковим» обов’язком перемістять до Меморіалів Української Галицької армії та поховань січових стрільців, окремо вшанують могилу президента Нацради ЗУНР Євгена Петрушевича. Завершиться ж День Злуки відповідними урочистостями у Львівській опері.
* * *
Цього року в Києві до Дня Соборності планується комплекст державних заходів. Зранку Президент, урядовці й народні депутати покладуть квіти до пам’ятника Михайлові Грушевському та побувають на відкритті Музею Української Народної Республіки у приміщенні Центральної Ради. У Національній опері відбудеться урочиста академія з нагоди 90–ліття Акту Злуки. З 14.00 до 16.00 на Софійському майдані збереться урочисте Віче.
В Івано–Франківську 22 січня буде проведено віче та смолоскипну ходу, а 23 — урочисту академію в обласному музично–драматичному театрі імені Івана Франка. До пам’ятників видатним політичним і державним діячам УНР, ЗУНР та могил Січових стрільців, борців за волю України буде покладено вінки і живі квіти. Державний архів області організує виставку архівних документів періоду УНР та ЗУНР.
У Харкові, в Свято–Дмитрівському храмі УАПЦ, буде відправлено Архієрейську Святу Літургію за Україну, її народ і державу. Очолить богослужіння архієпископ Ігор (Ісіченко). О 12.00 у конференц–залі готелю «Київський» відбудеться «круглий стіл» «Досвід соборности й виклики сучасного сепаратизму».