Нашу планету оточують шари, які захищають її від безжалісних сонячних вітрів, а нещодавно вчені виявили нове покриття, яке отримало назву «теплий шар плазми». Магнітосфера — щит з іонів та електронів — поширюється далеко за межі атмосфери, захищаючи планету від сонячного вітру. Як повідомляє сайт Infuture.ru, дослідницька група під керівництвом Чарльза Чаппелла, фізика з університету Вандербілта в американському місті Нешвілл, збирала інформацію для опису нового для науки явища впродовж кількох десятиліть.
Перші свідчення про це покривало були отримані з даних дослідницьких супутників на початку 1970–х. А його реальне існування було остаточно підтверджено даними з орбітального супутника НАСА, який завершив свій 12–річний цикл у квітні минулого року. За словами Чаппелла, це відкриття дає теоретичне пояснення частинкам, які досі не можна було «приписати» до жодного з відомих шарів земної магнітосфери.
Чаппелл та його колеги назвали новий шар «теплим плазмовим плащем» (warm plasma cloak), оскільки за формою він викликав у їхній уяві образ людини на коні, яка одягнена в довгий плащ. «Поли» цього плаща здіймаються хвилями слідом за напрямками сонячних вітрів. Специфіка «теплого шару плазми» така, що він є тонким на темній (нічній) стороні планети і розширюється в напрямку денного боку Землі. Його найтовща ділянка припадає на полудень. Удень конвекційні вітри зіштовхують шар у напрямку краю магнітосфери, де він «відшаровується» під дією сонячних вітрів. Залежно від часу доби та інтенсивності енергії сонячного вітру шар змінює своє розташування над поверхнею Землі від 20 до 105 км.
Розуміння природи «теплого шару плазми» та подальше вивчення його властивостей матимуть велике практичне значення, оскільки він є відповідальним за один із найнебезпечніших ефектів магнітного поля Землі — порушення роботи десятків штучних супутників. Цей шар є частиною середовища, в якому рухаються супутники зв’язку та метеорології, пояснює Чаппелл. Магнітосфера може викликати сплески потужності в електромережах, провокуючи цим самим перебої зв’язку та збої в системі глобального позиціювання GPS, особливо під впливом сильного сонячного вітру.