Що далі, який вихід із глухого кута? Експерти, які знаються на українсько–російській газовій проблематиці, одностайні у двох переконаннях — що апогей конфлікту ще не пройдено і що Росія довго не зможе тримати ескалацію (вона несе важкі економічні втрати, зрештою, не можна ж припинити процес видобутку газу і поставити заглушки на свердловинах!). «Щоб вийти з глухого кута, треба зробити крок назад, — розмірковує директор енергетичних програм дослідницького центру «Номос» Михайло Гончар. — А себто повернутися до статус–кво 2008 року: ціна газу і транзиту незмінна. Це було б найбільш логічним кроком. А потім приступати до більш предметних переговорів». Утім сам же пан Гончар зазначає, що від подібної пропозиції українців «Газпром» уже відмовився.
Отож якими будуть найближчі кроки наших підступних візаві на переговорах, гадати не береться ніхто, хіба цигани. Зате фахівці чудово бачать стратегічні кроки, які мусить зробити держава Україна, аби захистити себе бодай частково від таких рецидивів у наступні зими.
Треба зробити по можливості гранично прозорою і до дозволеної міри публічною систему газопостачання, вважає пан Гончар. А для цього, деталізує його думку Григорій Перепелиця, директор Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при МЗС України, слід відмовитися від посередників, тобто насамперед від послуг «Росукренерго». Адже ця компанія, нагадує пан Гончар, заснована на 50% тим самим «Газпромом» і зареєстрована в «райському» для офшорів швейцарському кантоні Цуг. Саме завдяки існуванню «Росукренерго» система постачання російського газу в Україну є «каламутною» і незрозумілою. Варто нарешті поставити лічильники на східному та західному кордоні — щоб аргументовано і швидко пояснювати і своїм співвітчизникам, і європейським партнерам, скільки газу надійшло і скільки, не приведи Боже, викрадено. По–друге, вважає пан Перепелиця, Україні нарешті треба перейти на енергомісткі технології виробництва, зменшувати споживання газу, щоб врешті уникнути такого високого ступеня залежності від сусіда.