Амбітний аутсайдер
Представники столиці зазвичай займають лідерські позиції у різноманітних змаганнях. Саме тому доволі дивно бачити київський «Авіатор» серед аутсайдерів — за сім турів «льотчики» здобули всього одну перемогу. Заради справедливості зазначимо, що київський клуб, який є цьогорічним новачком ліги, в деяких матчах зовсім не виглядав «хлопчиком для биття» й часто поступався суперникам усього одним–двома м’ячами.
«Хотілося стартувати краще, але в нас частину команди складають хлопці 17–19 років. Декому не вистачає досвіду, але це справа наживна», — оцінює перші зустрічі головний тренер «Авіатора» Андрій Мельник. Потенціал у молодих гандболістів помітний уже зараз. Тим більше що четверо з них представляють молодіжну збірну країни, а ще одного викликають до головної команди.
Стан гандболу в Києві є віддзеркаленням того, як столична влада ставиться до спорту. Пан Мельник є чи не єдиною людиною, яку цікавить доля клубу. Нарікає, що місцеві спортивні школи перестали працювати на посилення команд міста, а продають вихованців туди, де пропонують більше грошей.
Однак опускати руки навіть у таких умовах керівник «Авіатора» не збирається. Навіть має мрії стосовно розвитку команди, які потроху втілює у життя. У першу чергу, тренер знайшов спонсорів — Київський педагогічний університет імені Драгоманова й Міністерство оборони. Перші допомогли помешканнями для гравців та надали можливість отримати освіту тим, хто цього потребує. Військове ж відомство дозволило проводити домашні ігри у своєму залі спорткомплексу ЦСКА. Зарплата у молодих гандболістів невисока — 500—600 доларів. Утім такі реалії сучасного українського спорту.
Є в тренера «Авіатора» ще один задум. Востаннє представник київського чоловічого гандболу ставав чемпіоном України в 1994 році, і тоді це була команда під назвою ЦСКА. У 2005 році армійці припинили своє існування, і їм на зміну до елітної ліги прийшов саме «Авіатор». Тепер же Андрій Мельник разом з Міністерством оборони хочуть відродити славну команду початку 1990–х під тодішньою її назвою. Але трапиться це лише за умови, що прототип майбутнього клубу з армійською назвою збереже своє місце серед найкращих.
Справи лідерські
Стосовно «Запоріжтрансформатора», який є 11–разовим чемпіоном України, в тому числі й 2008 року, то тут зовсім інша ситуація. У шести стартових матчах підопічні В’ячеслава Дідушенка не програли жодного разу і мають намір завоювати чергове «золото». Хоча від перших перемог наставник найстабільнішої команди суперліги в ейфорію не впадає. «Зустріч з основним конкурентом, броварським «Будівельником», у нас ще попереду», — розповідає запоріжець.
Запорукою успіху «ЗТР» на внутрішній арені можна назвати стабільне фінансування від однойменного заводу. Існує ще один фактор, на відсутність якого скаржився тренер «Авіатора» — більшість гравців запорізької команди є вихованцями місцевих спортивних шкіл. За словами Дідушенка, фінансові тили дозволяють до певного часу утримувати своїх спортсменів. Коли ж хлопці набувають досвіду і ними, як це часто трапляється, починають цікавитися заможніші закордонні клуби, встигає вирости нова зміна.
Маятник «Портовика»
Трохи гірше йдуть справи у «Портовика» з Південного — чемпіона країни трирічної давнини. За останні кілька років багаторічний головний тренер команди з Одеської області Олег Сич виховав із помічниками досвідчених гандболістів, яких регулярно переманюють закордонні клуби. Так, у міжсезоння команду залишило шість провідних виконавців, а за два роки кадрові втрати сягнули 13 виконавців. Цього літа не дорахувалися воротаря Андрія Шипенка, Артема Вишневського та Віктора Шкрьобанця. Не грають у Південному вже й російські легіонери: Григорій Благонадьожин, Ігор Поляков та Віктор М’ягков.
Талановите поповнення, серед якого є й гравці молодіжної збірної, поки не демонструє стабільної гри: у семи стартових матчах «портовики» перемогли всього тричі. Головний тренер не засмучується невдалим початком сезону й оптимістично говорить про підсумкове місце в трійці призерів для його вихованців. «У нас зараз виступає молодь 1990–91 років народження. Досвіду поки мало, але він обов’язково з’явиться у майбутніх іграх», — такі висловлювання звичні для більшості тренерів команд чоловічої суперліги. А досвіду набувають у матчах європейського кубку ЄГФ.
На «бронзове» місце також мітять донецький «Шахтар», луганський «Буревісник» та ще одна запорізька команда — «ЗНТУ». Не варто забувати і про ще одного нашого учасника європейських кубків — полтавське «Динамо». Команда тренера Олексія Поповича невдало стартувала в чемпіонаті, але часу на виправлення ситуації у неї ще вдосталь. Тим більше що четверта позиція минулого чемпіонату свідчить про потенціал полтавчан.
У цьому сезоні клуби зіграють між собою в два етапи, кожен з яких буде поділений на два кола. Таким чином, усі представники суперліги зустрінуться між собою по чотири рази, а в кінці квітня визначать чемпіона країни й невдаху, що понизиться в класі. Відповідно, до еліти перейде найкращий представник нижчого дивізіону. Поки тут лідирує донецький «Політехнік» — він залишив суперлігу за підсумками минулого сезону. Із стартових 10 ігор донеччани виграли дев’ять, а одну зустріч звели внічию.
ТАБЛО
Українська чоловіча суперліга. 7–й тур.
«ЗТР» — «Портовик» — 29:26, «Динамо» — «ЗНТУ» — 25:28, «Будівельник» — «Буревісник» — 31:25, «Авіатор» — «Шахтар–Академія» — 21:22.
Турнірне становище: «ЗТР», «Будівельник» — 12 (6 матчів), «Шахтар–Академія», «ЗНТУ–ЗАБ» — 7, «Портовик» — 6, «Буревісник» — 5, «Динамо» — 3, «Авіатор» — 2.