Учора в авіакатастрофі розбився президент Македонії Борис Трайковський. Делегація Македонії, яка вчора була у Дубліні, аби подати офіційну заявку про вступ країни до ЄС, перервала візит і повернулася на батьківщину. Македонія залишилася без президента і — наразі — без поданої заявки на членство в Євросоюзі.
Урядовий літак iз президентом Македонії Борисом Трайковським та шістьма іншими високими урядовцями на борту розбився вчора о восьмій ранку за місцевим часом у горах Боснії. Боснійська поліція повідомила, що знайшла залишки двомоторного літака Beechcraft Super King Air 200 американського виробництва поблизу селища Бітонья, що приблизно за 80 кілометрів на південь від Сараєва. І два пілоти, і всі пасажири загинули.
Літак врізався в гору за умов хмарності, дощу та густого туману. Делегація Македонії на чолі з президентом Трайковським летіла цією машиною до західнобоснійського міста Мостар на міжнародну конференцію з інвестицій. Фотограф «Ассошіейтед Пресс», який перебував на місці події, повідомив, що наземні рятувальні загони відразу не могли дістатися до місця катастрофи, бо шлях розчищали п'ять груп мінерів. Існували побоювання, що літак упав на територію, яка залишилася нерозмінованою з часів руйнівної боснійської війни 1992—1995 років.
Боснійський уряд повідомив, що створить комісію для з'ясування причин катастрофи. Македонський парламент зібрався вчора у другій половині дня на надзвичайне засідання. Македонські радіо і телебачення транслюють лише класичну музику та останні повідомлення про катастрофу. Делегація Македонії, яка перебувала в Дубліні з метою подати вчора офіційну заявку на вступ до ЄС, відмінила презентацію своєї країни і повернулася на батьківщину.
Першим співчуття македонському народу надіслав прем'єр-міністр сусідньої Албанії Фатос Нано, який також мав прибути на конференцію у Мостарі, але відмінив політ з огляду на несприятливі погодні умови.
ДОВІДКА «УМ»
Борис Трайковський народився 25 червня 1956 року в містечку Струміца, в Македонії. Закінчив юридичний факультет Університету св. Кирила і Мефодія у Скоп'є. Вивчав теологію у США. Вільно володів англійською мовою. Був головою юридичного відділу великої будівельної компанії. Зі здобуттям республікою незалежності розпочав політичну діяльність. 1997 року став головою районної адміністрації муніципалітету Кісела Вода — адміністративної одиниці Скоп'є. У січні 1999 р. обійняв посаду заступника міністра закордонних справ Македонії.
На президентських виборах у листопаді 1999 року переміг лише у другому турі завдяки підтримці албанської меншини, яка становить від чверті до третини населення двомільйонної Македонії. Західні уряди сприйняли нового президента як особу, здатну гарантувати роздертій етнічним конфліктом країні стабільність та процвітання. Трайковського сприймали як молодого лідера з прозахідними симпатіями та непоганими зв'язками у західному світі.
Під час кризи в Косовi 1999 року Трайковський звинуватив НАТО в ігноруванні етнічної напруги в Македонії, до якої прибули 300 тисяч албанських біженців з Косова. Після закінчення війни в Косовi західні лідери зрозуміли, що попередження Трайковського мали всі підстави. Тепер уже Македонія опинилася на межі громадянської війни. Як президент Трайковський незмінно наполягав на мирному вирішенні македонсько-албанських розбіжностей усередині його країни та розбудові поліетнічної системи демократії.
Він, усупереч нападкам націоналістів всередині своєї партії, у серпні 2001 року підписав мирну угоду з албанськими бойовиками, добився внесення до Конституції змін, якими албанцям відводилася більша роль у суспільному та державному житті.
Трайковський був рішучим прихильником членства Македонії в НАТО та ЄС.
У Трайковського залишилася родина: дружина, син i донька.