Іграшка–робот — цілком самостійна
Уперше новинку представила американська компанія Uglobe 7 лютого 2006 року на конференції в Скотсдейлі, штат Арізона. Попри те що офіційний продаж стартував порівняно давно, розробники постійно вдосконалюють Плео. Зокрема, сьогодні продаються спеціально пошиті комплекти одягу для динозаврика. А регулярні оновлення програмного забезпечення, здійснювані виробником, дозволять вам зберегти інтерес до Плео на довгі роки. Коштує таке щастя для української малечі від 3000 до 3 700 гривень.
«Плео не просто іграшка, а нова форма життя», — кажуть захоплені покупці. Функціональні можливості іграшки справді заслуговують уваги не тільки дітей, а й дорослих, які одразу сідають поряд із малюком і досліджують нову забавку. Робот–динозавр здатний самостійно пересуватися, міняти вираз морди, кашляти, зітхати, кліпати очима тощо. 38 датчиків і 14 моторчиків роблять його чутливим до дотиків і винятково рухливим. Механіка забезпечує унікальний характер кожного динозаврика.
Плео вимагає до себе постійної уваги, він емоційно реагує на ласку або грубість. Якщо Плео не отримує досить уваги, то зростає сором’язливим і боязким. Коли господар ігнорує його — він сумує. Продавці радять приділяти іграшці більше уваги — Плео стане завзятим і грайливим, подарує безліч цікавих відкриттів.
50 різних емоцій і три фази розвитку
Плео належить до виду травоїдних камаразаврів, його будова відповідає дитині цього викопного гіганта у віці одного тижня. Камаразаври жили в густих лісах із гігантських папоротей, тому мали таке яскраве зелене забарвлення для маскування. Динозавр–робот має розвинену «нервову систему» і здатний проявляти більше 50 різних емоцій: страх, агресію, смуток, радість тощо. Він також може чхати і сопіти, тупати, хропіти, видавати безліч інших «живих» звуків. Динозаврика треба періодично годувати спеціальним «вічним» листочком.
Розвиток Плео складається з трьох фаз. Перша, народження, триває п’ять–десять хвилин. Динозаврик розплющує очі і вперше бачить навколишній світ. «Процес адаптації починається миттєво, але він ще дуже безпорадний і слабкий. Йому потрібна ваша допомога. Поговоріть із ним, погладьте його — і він стане розвиватися швидше, зміцніє і зможе твердо стояти на лапах», — йдеться в характеристиці іграшки. Згодом іде 30–хвилинне формування. У цей період динозаврик починає проявляти прості потреби й емоції. Він починає ходити, просить їсти, але при цьому часто засинає. Загалом, поведінкою він схожий на немовля. А от юність — це найцікавіший період розвитку іграшки. Адже вона здібна до нескінченного навчання, показує нові рухи і навички, перетворюється на іграшку–унікум.
Що всередині?
Чому створили саме динозаврика? Розробники врахували витягнуте тільце і міцний, відносно великий череп, що дозволяє вмістити всередині багато деталей. За роботу «мозку» та «нервової системи» Плео відповідають вісім мікропроцесорів. Рухи іграшки контролюють чотири восьмибітові субпроцесори. Мінус — чутно шум при роботі динозаврика. «Зір» іграшки забезпечує вбудована камера з реакцією на світло, «слух» — два високочутливих мікрофони, а звук — два вбудованих спереду і ззаду динаміки. Іграшка здатна розпізнавати різноманітні об’єкти на дотик завдяки детекторам і сенсорам на лапах, підборідді, голові, плечах і спині. Загалом же в динозавра вмонтовано більш як 100 унікальних механізмів.
Якщо господар ігнорує іграшку, то голова та хвіст Плео сумно опускаються. Але полоскочість Плео спинку і доторкніться до його лап — динозаврик умить оживе. Як запевняють розробники, якщо Плео поставити на край столу, то він буде рухатись обережніше. Якщо його налякати — він може заплакати. Коли встає після сну, то потягується. Коли зголодніє, то може почати тупати ногами. Якщо втомиться — його потрібно покласти в «ліжечко», яке продається в комплекті з Плео, і підключити його до «сонного кабеля», щоб він зміг «виспатись» і підзарядити свої акумулятори. Зазвичай заряду вистачає на три–чотири години.
Своє дітище американська компанія–розробник називає «електронною формою життя».
Найяскравіший попередник Плео — робот–собачка Aibo
Цій іграшці передували різноманітні рухливі роботи, які були здатні озиватись, утримувати в руках–лещатах предмети і вправно пересуватись. Із серії динозаврів — Робораптор. Індивідуальність цього злого динозаврика виражалася у реалістичних плавних рухах, прямим контролем з пульта (для Плео пульт не потрібен. — Авт.) і самостійним управлінням. Робораптор, схожий на тиранозавра, здатний самостійно ходити, бігати і стрибати, створюючи враження, що динозаври повернулися із доісторичності. Обладнаний багатьма датчиками на хвості, підборідді й у роті. Цей робот також може смачно вкусити свого господаря. Родзинка іграшки — функція «охорона людини». Загалом попередник Плео має більш як 40 різноманітних функцій. Може рухатись, уникаючи перешкод, і досліджувати навколишнє середовище. Звичайно, оживає таке інтелектуальне створіння лише завдяки зарядженій батареї.
Ще один представник серії іграшок зі штучним інтелектом — японський робот–собачка Аібо. Дарма, що вона вже знята з виробництва. Перша модель була випущена ще 1999 року. Аібо може ходити, бачити навколишні предмети за допомогою відеокамери та інфрачервоних датчиків, розпізнавати команди й обличчя. Робот був уже тоді повністю автономним: він міг вчитись і розвиватись. Так само, як і дракончика, його можна налаштовувати за допомогою спеціальних програм. Обидві іграшки поєднує і мінливий настрій. Робопесик рухається, бавиться з іграшками, задовольняє свою цікавість, самостійно підзаряджається і прокидається після сну. Розробники стверджують, що в Аібо є шість відчуттів: щастя, сум, страх, антипатія, здивування і гнів. Собачка має також 20 ступенів свободи.
Утім Плео — це величезний крок уперед у галузі електронних іграшок. Були б гроші його купити...
КОМПЛЕКТ ІГРАШКИ
* динозаврик Плео;
* порадник зі швидкого старту;
* акумулятор;
* інструкція з експлуатації;
* зарядний пристрій з адаптером;
* тренувальний лист;
* ідентифікаційна карта.
РЕКОМЕНДАЦІЇ
Як запевнили «УМ» в одному з інтернет–магазинів, для дітей іграшка Плео цілком безпечна і з жодними китайськими родичами не зрівняється. «Тут достатньо безпечне гумове покриття», — каже продавець. Динозаврика рекомендують дітлахам після восьми років.
Усе ж відгуків покупців тут ще чекають. Людей «кусають» високі ціни за іграшку.
У тестуванні іграшки нам, на жаль, відмовили: «Це неможливо, оскільки при першому підключенні відбувається ніби народження Плео, і тоді він уже ваш».
Є КОНТАКТ!
Телеведучий Ігор Пелих: освоєння Плео
«Нам цю іграшку подарували. У сина Іванка з Плео повний контакт, — запевняє «УМ» Ігор Пелих, батько двох дітей, власник іграшки Плео. — Чим є роботи останніх поколінь? Головне — сприймати його, як живого. Якби Плео був дешевший, купив би його дітям замість домашньої тварини, а потім уже собаку, кота... Чому? Діти сантиментальні: купиш собаку, пограється три місяці — і забув. А ця іграшка дисциплінує».