Ох, Ріо!

26.02.2004
Ох, Ріо!

Без гарячих бразильських дiвчат карнавал був би не той... (Фото РЕЙТЕР.)

      Поки ми з вами, кутаючись у теплі шуби й пуховики, жадібно ловимо кожен промінчик не надто теплого лютневого сонечка й рахуємо дні до приходу весни, на іншому кінці світу завершується найгарячіше свято земної кулі — знаменитий бразильський карнавал. Щороку це феєричне дійство на тиждень вибиває Бразилію з усталеного у «звичайні», тобто «не карнавальні», дні розкладу життя. А у столиці держави й свята, Ріо-де-Жанейро, та одному з найбільших міст країни і другому за значенням центрі карнавалу — Сан-Паулу — правління на цей час переходить від міського голови до вигаданого персонажа — Короля Момо. Пузатого чоловіка, якому дістанеться почесна місія керувати карнавалом, обирають заздалегідь, і офіційним стартом свята вважається той момент, коли мер вручає Королеві Момо ключі від міста. Головний обов'язок свіжоспеченого «короля» — відкривати проходження кожної з учасниць центрального карнавального дійства, конкурсу шкіл самби (одного з найпопулярніших латиноамериканських танців), по так званому Самбадрому. Цей своєрідний подіум являє собою спеціальну бетонну смугу розміром 600 метрів у довжину та 20 у ширину, по обидва боки якої розташовано трибуни для глядачів.

      Цього року правління карнавального «монарха» розпочалося 20 лютого, тобто минулої п'ятниці. У ніч із суботи на неділю на Cамбадромі пройшли виступи дванадцяти шкіл самби, що входять до ліги А (оскільки цей танець у Бразилії користується майже такою ж популярністю, як футбол, «клуби» самби розбиті на ліги за аналогією з найпопулярнішим видом спорту), а з неділі на понеділок і з понеділка на вівторок — чотирнадцяти шкіл так називаної спеціальної групи вищої ліги, по 7 шкіл щоночі. На виступ кожного колективу відведено по 80 хвилин, протягом яких треба не лише протанцювати вздовж усієї 600-метрової смуги, а ще й сподобатися журі. Цього разу настрій «карнавальникам» дещо зіпсувала зовсім не характерна для кінця бразильського лютого погода, але навіть сильний дощ і вітер не завадив школам продемонструвати свою справді високу майстерність.

      Та й антураж виступів відзначався неабиякою оригінальністю, адже, як уже розповідала «УМ», цьогорічний карнавал присвячений пропаганді безпечного сексу. Скажімо, один із колективів примудрився скласти піраміду зі 120 переважно голих чоловіків, розфарбованих у синій колір. Що воно означало і яке відношення мало до статевих стосунків з використанням презервативів — хтозна, зате виступ цієї школи глядачі запам'ятали надовго. Хоча найбурхливіше публіка реагувала на групу «Гранде Ріо». Її учасники встановили на рухомих платформах скульптури, зроблені за малюнками з «Кама-Сутри», і танцювали під пісню, яка закликала народ користуватися «кондомами». Щоправда, таке неподобство вельми обурило католицьку церкву, і після протестів з боку духовенства деякі фрагменти декорацій в останню хвилину довелося замаскувати чорною матерією, на якій засмучені дизайнери «Гранде Ріо» для приколу написали «заборонено цензурою».

      Словом, свято, як і завжди, вдалося. Переможці конкурсу самба-шкіл мали визначитися сьогодні вночі за київським часом, а в суботу на Самбадромі пройде парад тих колективів, які посіли перші 6 місць. Як зазначають фахівці, найімовірніших претендентів на п'єдестал пошани принаймні четверо — чемпіон минулого року, школа «Бейжа-Флор», та колективи «Імператріс», «Імперіо Серрано» й «Мосідаді».