Привіт із Африки

26.02.2004
Привіт із Африки

Заступник начальника Управління МінНС на Закарпатті Іван Гелебан: «За роки служби таке бачу вперше!». (Фото ЦГЗ МiнНС у Закарпатської обл.)

      Помаранчевий сніг, що випав у закарпатських селах Великоберезнянського району, швидше за все, — незвичне явище природи. До такої думки схиляються місцеві фахівці, вивчаючи склад опадів та їхнє забарвлення. Як пояснив «УМ» начальник Державного управління екології та охорони природніх ресурсів Закарпатської області Мирон Цюбик, наразі вчені розглядають кілька версій походження оранжевого снігу. І серед них чимало екзотичних. Приміром, «космічна» версія: незвичного кольору снігові надали... часточки якого небесного тіла, що накопичилися у верхніх шарах атмосфери, а потім «осіли» на українських землях. Не виключають екологи також і «хімічного» походження снігу. Однак, за словами Мирона Михайловича, важко уявити, яке підприємство могло б «дати» викиди такого кольору, тим більше, що на Закарпатті хімічних підприємств немає. До того ж, як повідомили «УМ» у прес-центрі Управління МінНС Закарпатської області, за попередніми висновками експертизи (остаточні ж будуть відомі за кілька днів) сніг — не токсичний, не радіаційний і абсолютно безпечний.

      «Я думаю, — пояснює «УМ» начальник Закарпатського гідрометцентру Михайло Данилюк, — що це природне явище. Причому не виключаю й того, що оранжевий сніг, який тієї ночі випав на кордоні Львівської і Закарпатської областей, — результат повітряного потоку, який долинув з Аравійської пустелі у Північній Африці, — там, до речі, 20 лютого була буря. Золотистий африканський пісок і зафарбував сніг». За словами уже згадуваного пана Цюбика, повітряні маси останні декілька діб на територію Закарпаття потрапляли з південно-західного напрямку. Цей факт повністю спростовує версію польських вчених про те, що нібито хмара з оранжевим снігом прийшла в східні регіони Польщі з України. Закарпатські синоптики передбачають, що в Польщу, як і на Закарпаття, кольоровий сніг міг втрапити через Балкани, із Середземного моря (до речі, в Італії подібне явище теж спостерігали напередодні).

      Не виключають науковці біологічного походження кольорових опадів (можливо, у верхніх шарах атмосфери зберігалися спори рослин, які зафарбували сніг) і «механічного» — так само у повітрі могли бути й залишки гірських порід, грунту.

      Так чи інакше фахівці запевняють, що загрози здоров'ю місцевих мешканців немає, і більше схильні до «африканської» версії. Триває експертиза опадів. А тим часом, як кажуть закарпатці, дивний сніг уже встиг розтанути. Щоправда, місцеві мешканці особливого значення помаранчевому снігу не надали (кажуть, що він був різноманітних відтінків: від жовтуватого до помаранчевого та сірувато-попелястого), оскільки позаминулого року тут кілька разів йшов жовтий дощ. У Державній екологічній інспекції Великоберезнянського району подібні факти не заперечують, однак всі вони сталися у період буйного цвітіння черешень та інших плодових дерев, рясний пилок яких позначився на його жовтуватому відтінку.

 

ЦІКАВО ЗНАТИ

      На користь «природної» версії походження помаранчевого снігу на Закарпатті свідчить... всесвітня історія та біологія. Як з'ясувала «УМ», кольорові опади — явище не таке вже й рідкісне. У стародавні часи люди, що ставали свідками «кривавих» дощів, пояснювали це «божественними» силами, однак вчені усьому знаходили пояснення. Давньогрецький історик і письменник Плутарх згадував про криваві дощі, що випадали після великих битв з германськими племенами. Він був певний, що криваві випаровування були причиною червоних дощів. Такі ж кольорові опади зафіксовані у Парижі в 582 році, у 1571 році — у Нідерландах. Першою на криваві дощі звернула увагу французька Академія наук. Науковці довго ламали списи довкола причин незвичного явища і зійшлися на тому, що ця рідина утворилася у гнилих водах якогось болота і буревієм була занесена в небо. Подібні опади спостерігали у 1689 році у Венеції, у 1744 — в Генуї. Бачили в цих країнах і кривавий сніг — вчені пояснювали це явище тим, що вода стає схожою на кров під час змішування червоного пилу мінерального та органічного походження — сильні вітри можуть переносити ці часточки на тисячі кілометрів. Помічено, що криваві дощі йшли перважно восени та навесні. У минулому столітті їх зареєстровано більше 30.

      Були дивні опади і в Україні — у 1956 році на околиці Києва випав «молочний» дощ. І знову причиною цього незвичного явища став вітер — він приніс у своєму складі частинки крейди і глини.

      Що ж до «спектра» кольорів опадів — то він, як правило, буває однієї «гами» — червоний, жовтий, жовтогарячий. Бували випадки, коли падав уже зафарбований сніг — блакитний, зелений, сірий та чорний. Однак це вже й справді проблема екології. Два роки тому дивному снігу дивувалися росіяни — на Камчатці випав сніг рожевого та жовтого відтінків. Учені з'ясували, що його колір зумовлений пилюкою, яку приніс циклон. А три роки тому жовтий сніг налякав мешканців Монголії — але й там причиною «окрасу» став принесений циклоном із пустелі Гобі пісок.

      Кольоровий сніг (переважно рожевий і червоний) — звичайне явище в арктичних та гірських регіонах — на Кавказі, Північному Уралі, на Камчатці, в Арктиці. Його «зафарбовують» водорості, що живуть між кристалами снігу — їхній вид та кількість зумовлює відтінок снігу.

  • Мор людей

    На позавчорашній прес–конференції, як «УМ» вже повідомляла, начальник обласного управління охорони здоров’я Богдан Ониськів зазначив, що від наразі незрозумілої недуги померли семеро людей. Однак уже наступного дня, за неофіційною інформацією з компетентних джерел, стало відомо, що в області сталося щонайменше десять летальних випадків. Серед осіб, які померли, — і дві студентки одного з тернопільських вузів. А ще — не менше десятка людей перебувають у лікарнях у важкому стані. >>

  • Штани з протертими колінцями

    «У «темниках» було вказано: обов'язково акцентувати на тому, що Янукович сидів поруч iз Путіним, — розповіла мені приятелька з ТБ. — Він що, тримав Путіна за ....., що на цьому так важливо наголошувати?!». Переглянувши російську пресу, стає зрозумілим, що не Янукович Пітуна, а Путін Януковича, а на додачу ще й Кучму тримав. Російський президент, запрошуючи високих київських гостей у підмосковну резиденцію Ново-Огарьово буцімто на святкування дня народження (келейне святкування і запізніле: день народження минув 7 жовтня, а випити на своє 52-річчя Володимир Володимирович більше нікого з високих гостей не запрошував), уже знав: він заявить про підтримку Москвою спадкоємності влади в Україні. Він не вельми симпатизує Януковичу, але за «підписки» Леоніда Даниловича той став єдиною наразі силою в Україні, яка робить Путіну те, що жінки роблять чоловікам, і задоволений Путін, за відсутності альтернативи і наполегливості люблячих киян, згодився. Ось як описує «новоогарьовський процес» російська газета «Коммерсантъ», якій не пощастило отримати «темника» з київської вулиці Банкової: «Спершу з машини вийшов Кучма. Він вийшов і поцілував Путіна кудись у шию. За ним до російського президента підійшов Віктор Янукович... і старанно зробив те ж саме, силкуючись скопіювати всі рухи душі старшого товариша. Це було непросто, позаяк Янукович значно вищий за Кучму. Але йому вдалося». >>

  • Науково необгрунтоване хуліганство

    Учений зі світовим ім'ям, засновник і президент Міжрегіональної Академії управління персоналом, голова правління Всеукраїнського благодійного фонду «Милосердя» 50-річний Георгій Щокін потрапив до лікарні внаслідок побиття. Як повідомив «УМ» керівник центру громадських зв'язків столичної міліції Дмитро Андрєєв, напад вчинили четверо невідомих, озброєних дерев'яними палицями-кийками. Сталося це позавчора на початку 12-ї години дня. Від нападу пана Щокіна не змогли захистити навіть двоє охоронців, які разом з президентом МАУП потрапили до лікарні. >>

  • От собака!

    Маршрутні таксі стають дедалі небезпечнішим видом транспорту, адже рідко який тиждень нині вони не фігурують у зведеннях Державтоінспекції. Минулий тиждень не став винятком, відзначившись аж двома ДТП за участю маршруток — на Рівненщині та в Криму. >>

  • Економічний Нобель знайшов своїх героїв

    Банк Швеції вчора оголосив прізвища лауреатів Премії з економічних наук ім. Альфреда Нобеля за цей рік. Вона заснована вже після смерті Нобеля, але за своєю значимістю прирівнюється до Нобелівської премії. >>

  • Вранці — вибори, через місяць — результати

    У суботу в Афганістані відбулися перші демократичні президентські вибори. Інтерес до них був надзвичайний. З 10,5 мільйона мешканців країни з правом голосу до виборчих дільниць з'явилися більше 10 мільйонів. І не побоялися при цьому погроз талібів влаштувати терористичні замахи, не побоялися вистоювання у довжелезних чергах, в яких вони гаяли час, вигукуючи: «Демокрасі, демокрасі!». >>