Під час візиту Вальтера Каспера, посланця Папи Римського, до Москви Ватикан пішов на поступки Російській православній церкві й пообіцяв не дати дозволу Українській греко-католицькій церкві на створення патріархату в Україні
Найближчим часом в Україні не буде утворено патріархату для українських греко-католиків, повідомив патріарху Російської православної церкви Алексію ІІ президент Папської ради з питань сприяння християнській єдності кардинал Вальтер Каспер під час свого візиту до Москви. Як передає польська інформагенція ПАП, Каспер розповів, що консультувався з цього питання з папою Іоаном Павлом ІІ та ватиканським секретарем Анжело Содано.
Упродовж багатьох років українські греко-католики просять у Ватикану надати главі своєї церкви титул патріарха, що дозволило б УГКЦ зрівнятися з іншими східними католицькими церквами. 13 березня минулого року владика Любомир на прес-конференції у Львові повідомив, що у Ватикані «доброзичливо поставилися до надання УГКЦ статусу патріархату». Наступного ж дня патріарх Російської православної церкви Алексій ІІ заявив, що створення в Україні греко-католицького патріархату може призвести до поглиблення конфлікту між греко-католиками і православними. УГКЦ неодноразово зверталася до РПЦ з пропозицією розпочати діалог, готуючись стати своєрідним цивілізаційним «мостом» між Римом і Москвою. Однак кроків назустріч з боку РПЦ не було. А в переддень приїзду кардинала Каспера до Москви РПЦ опублікувала листа, підписаного всіма помісними православними церквами, — проти створення патріархату УГКЦ.
Ініціатором нинішньої зустрічі представника Ватикану і московського патріарха виступила католицька сторона. Російські агентства повідомляють, що Алексій жорстко критикував позиції католиків, зокрема ідею Греко-католицького патріархату в Україні, пригрозивши, що такий крок на десятиліття «поставить хрест» на стосунках між Ватиканом і Російською церквою. Глава РПЦ пригадав «противникам» усі «гріхи»: греко-католиків звинуватив у конфліктах з православними на Західній Україні (спричинені поверненням уніатським громадам храмів, відібраних у часи погрому УГКЦ в 1946 році на користь РПЦ), а католиків — у місійній діяльності «на канонічній території РПЦ» і в прозелітизмі, тобто «відбиранні вірних» у Московського патріархату.
Врешті зійшлися на тому, щоб скликати спільну ватикано-московську робочу групу для узгодження двосторонніх проблем. Рейтер інформує, що це перші кроки Російської православної церкви і Католицької церков «для засипання прірви, яка утворилася з часу Великого розколу 1054 року».
Отже, УГКЦ впала жертвою примирення Ватикану з Алексієм II. Ректор Папського орієнтального інституту, провідний фахівець з питань діалогу між Сходом та Заходом, отець Роберт Тафт в інтерв'ю виданню «National Catholic Reporter» перед візитом кардинала Вальтера Каспера до Москви радив УГКЦ «просто проголосити патріархат» і звернутися до Ватикану з проханням про його визнання. Справжньою причиною позиції РПЦ щодо греко-католиків отець Роберт Тафт вважає те, що московська церква «хоче мати під владою весь регіон колишньої Київської Русі, який включає українські, московські і новгородські землі».
Владика УГКЦ Любомир Гузар запевняє, що Греко-католицька церква і надалі докладатиме зусиль до створення патріархату в Україні. У церковному середовищі главу УГКЦ вже називають патріархом. Сьогодні Греко-католицька Церква поширена не лише на Заході й Сході України, а й у Росії, Білорусі, Казахстані.
У жовтні 2002 року на лівому березі Дніпра у Києві за участі глави УГКЦ кардинала Любомира Гузара і апостольського нунція в Україні Миколи Етеровича було освячено місце майбутнього кафедрального собору Воскресіння Христового УГКЦ. «Почавши будувати храм, ми намагатимемося наблизити час, коли патріарх єдиної національної християнської церкви України стане жити в соборі Святої Софії», — сказав того дня кардинал Гузар. По завершенні будівництва собору осердя церкви переміститься зі Львова до Києва. Якщо, звісно, дозволить Ватикан?..