Попри рішення Ради національної безпеки й оборони та відповідний указ Президента, що зобов’язували уряд до 17–ї години понеділка виділити з резервного фонду Держбюджету кошти на фінансування дострокових парламентських виборів, станом на вчора жодної копійки на рахунок Центрвиборчкому так і не надійшло. Учора Кабінет Міністрів зібрався на позачергове засідання, на порядку денному якого питання про фінансування виборів стояло третім. П’ятнадцятеро з 25 урядовців проголосували за те, щоб не тільки не виділяти кошти, а й звернутися до Президента з проханням скасувати указ про дострокові вибори — «з метою забезпечення підготовки та ухвалення Верховною Радою пакету законодавчих актів для запобігання впливу світової фінансової кризи на економіку України». Водночас Кабмін доручив Міністерству фінансів терміново підготувати зміни до бюджету 2008 року, які передбачали б виділення коштів на дострокові вибори, з тим, щоб ці зміни ухвалила Верховна Рада. Та виникає питання: чому ж депутати–БЮТівці, що «танцюють» під урядом, не зробили це минулого тижня, а блокували роботу ВР?
«Резервний фонд Держбюджету призначений для подолання надзвичайних ситуацій, в які потрапляє країна, і використати ці півмільярда для того, щоб профінансувати чиїсь чергові примхи... уряд цього робити не може. Ми повинні фінансувати наслідки стихійного лиха, а не саме стихійне лихо», — пояснила на прес–конференції по завершенні засідання Юлія Тимошенко, маючи на увазі вибори. Які для її політичної сили, що перебуває при владі, природно, саме стихійним лихом і є. До слова, цього разу Прем’єр–міністр була вбрана не в білі «шати», а в темний светр, однак жарти щодо «жалоби» за розпущеним парламентом урвала фразою: «Це не чорний, а синій колір».
Секретаріат Президента, де дострокові вибори, навпаки, вважають єдиним виходом із політичної кризи, така позиція Кабміну обурює. «Є конституційна формула, яка визначає право Президента розпустити парламент, і ми маємо шукати, як забезпечити проведення цих виборів. Уряд мав би сказати — хай політична відповідальність лежить на РНБО , а ми ухвалюємо технічне рішення про фінансування виборів. Замість цього уряд почав вирішувати, законно чи незаконно фінансувати вибори», — зазначив заступник голови СП, представник глави держави при Кабінеті Міністрів Олександр Шлапак. Водночас він висловив сподівання, що можливість вчасно забезпечити фінансування виборів не втрачена: «У нас є можливість сьогодні–завтра провести консультації і до кінця тижня ухвалити рішення». Адже бюджетний кодекс, за словами Шлапака, дозволяє фінансувати за рахунок резервного фонду витрати, які не передбачені бюджетом.
Та брак фінансів — наразі не єдина перепона на шляху виборчого процесу: він і досі заблокований у судовому порядку. Учора Апеляційний адміністративний суд Києва, у якому президентський секретаріат оскаржив рішення Окружного адмінсуду столиці про припинення дії указу Президента про розпуск Верховної Ради, переніс розгляд скарги СП на 17 жовтня. І хоча, за словами заступника голови СП Марини Ставнійчук, поки що до 7 грудня, на яке призначені дострокові вибори, залишається ще достатньо часу, в разі продовження затягування судових розглядів і блокування фінансування ця дата буде критичною. Згадавши слова Тимошенко про те, що сердешним виборцям вибори завадять їсти новорічні страви, пані Ставнійчук зауважила, що «7 грудня — це дата, далека від Нового року й олів’є, але БЮТ, блокуючи початок виборчого процесу, робить усе, щоб її до цього наблизити».
ЛОВИМО НА СЛОВІ
Помилка чи брехня?
Відповідаючи на прес–конференції по завершенні засідання уряду на запитання, чому її політична сила не звертається до Конституційного Суду з оскарженням указу Президента про розпуск парламенту, якщо вважає його незаконним, Юлія Тимошенко заявила: таке звернення є. «Депутати нашої фракції звернулися до суду, щоб довести, що указ Президента є незаконним. Ми звернулися і до суду адміністративного, і до суду Конституційного», — уточнила Прем’єр–міністр.
Однак насправді такого подання до КС не було. Як зазначає сайт «Українська правда», БЮТ звернувся до Конституційного Суду з приводу тлумачення 90–ї статті Конституції про те, чи лишається ВР правомочною після оприлюднення указу про розпуск парламенту. Друге питання, з яким Блок Тимошенко звернувся до КС, стосується норми закону про вибори, за якою виборчі комісії формуються представниками коаліції та опозиції на паритетних засадах. «Тимошенківці» просять тлумачів Основного закону пояснити, як визначити, хто є представником коаліції, а хто — опозиції після розпаду самої коаліції. А от звернення БЮТ щодо неконституційності самого указу Президента про дострокове припинення повноважень ВР не надходило. Отже, Юлія Володимирівна або помилилася, або свідомо сказала неправду.