Учора вранці на президентському сайті було оприлюднено указ глави держави про дострокове припинення повноважень Верховної Ради VI скликання та призначення позачергових парламентських виборів на 7 грудня.
У документі за підписом Віктора Ющенка зазначено, що це рішення спирається на положення Конституції, зокрема норму ч. 6 ст. 83 щодо чисельного складу коаліції у Верховній Раді, та останні роз’яснення Конституційного Суду.
Дату голосування — 7 грудня — обрано відповідно до статті 77 Конституції, в якій ідеться, що «позачергові вибори до Верховної Ради України призначаються Президентом України і проводяться в період шістдесяти днів з дня опублікування рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України».
У мотивувальній частині указу згадано, що на засіданні ВР 3 вересня Голова парламенту оголосив рішення фракції блоку «Наша Україна — Народна самооборона», ухвалене напередодні, про вихід із коаліції з фракцією БЮТ. «Унаслідок цього чисельний склад Коаліції демократичних сил у Верховній Раді України VI скликання зменшився до кількості народних депутатів України, меншої, ніж визначено Конституцією України», — констатовано в указі.
А в рішенні Конституційного Суду від 17 вересня 2008 року встановлено, що «вимога щодо сукупної чисельності народних депутатів, які в складі депутатських фракцій формують коаліцію (...), стосується як моменту формування коаліції, так і всього періоду її діяльності». Судді також роз’яснювали, що припинення діяльності коаліції настає вже в момент зменшення її чисельного складу до позначки «<226», тобто тоді, коли «НУНС» вирішив порвати з Блоком Тимошенко — 3 вересня.
Водночас, вказано в указі Президента, у цьому рішенні КС визначено: «Якщо протягом одного місяця у Верховній Раді не буде сформовано коаліцію депутатських фракцій (або буде відсутня коаліція депутатських фракцій, яка б відповідала вимогам статті 83 Конституції), то Президент має право достроково припинити повноваження Верховної Ради».
Прикметно, що й цей указ Президента, і його звернення до народу, показане по ТБ о 21.00 у середу, отримали хід тоді, коли Ющенко перебував у Римі.
Той факт, що на телеканали пішла касета з виступом Президента, підтвердився лише за годину до трансляції звернення. «Демократичну коаліцію, переконаний, глибоко переконаний, зруйнувало одне — людська амбіція. Людська амбіція однієї особи. Жадоба до влади, розходження в цінностях, у перевазі особистих інтересів над національними», — сказав у телезверненні Віктор Ющенко. Він констатував, що «2 вересня в парламенті де–факто була сформована нова коаліція Блоку Юлії Тимошенко, Партії регіонів і партії комуністів. Ця коаліція наполегливо працювала 30 днів, (...) прийняла чимало законів, значна частина яких були неконституційною, на моє глибоке переконання, не українські і не демократичні, що змушувало мене частину цих законів ветувати».
Пояснюючи, чому з коаліції вийшла саме президентська фракція «НУНС», глава держави сказав: «Нам потрібно ще багато–багато разів повертатися до 2 вересня 2008 року і дати повну відповідь, щоб це зрозуміла кожна людина, що тоді відбувалося в парламенті за спиною тодішньої чинної коаліції. Другого вересня, по суті, розпочалася спроба демонтажу України і наших цінностей. Баланс влади, національна безпека, політичний курс, мова — це все стало мішенню спеціальних домовленостей».
РОЗВИТОК ПОДІЙ
Ющенко вважає, що новий склад ВР має стати до роботи чимшвидше
Учора, коментуючи свої дії журналістам у Римі, Віктор Ющенко висловив переконання, що уряд, очолюваний Юлією Тимошенко, буде виконувати свої обов’язки до моменту затвердження новообраною Верховною Радою кандидатури нового Прем’єра. «Немає жодної необхідності робити будь–яку ревізію виконавчої влади», — сказав Ющенко, наголосивши, що сьогодні Україна повинна бути «зібраною, ефективною в системі управління».
Президент, як стало відомо «УМ», вважає за потрібне, аби повний склад ВР, виявляючи відповідальність, приступив би до роботи ще до кінця року і взявся за розгляд бюджету–2009.
Водночас деякі експерти висловлюють припущення, що нині, як і в 2007 році, коли Ющенко розпускав Раду V скликання, для проведення дострокових виборів знадобиться не один, а серія указів Президента, базована водночас і на компромісі всіх основних політичних «важковаговиків» включно з Тимошенко. Нагадаємо, що минулого року за схожих обставин дата голосування змінювалася кілька разів.