Вірю — не вірю

03.10.2008
Вірю — не вірю

Коли після тривалої перерви вчорашнє засідання Верховної Ради таки розпочалося, колишні соратники по коаліції дружно взялися до роботи. І справді почали давати «задній хід» законам, які раніше спільними зусиллями наухвалювали Блок Тимошенко з Партією регіонів. Саме тим, скасування яких «Наша Україна» назвала необхідною умовою відновлення демократичної коаліції.

Нагадаємо, напередодні Юлія Тимошенко заявила, що БЮТ приймає «всі ультиматуми», які висунули «помаранчеві» партнери. Після цього Президент, даючи інтерв’ю шведській газеті Dagens Nyheter, зауважив: якщо наміри Тимошенко щирі, то її Блок повинен відмежуватися від раніше ухвалених неконституційних рішень. А якщо нещирі, то залишиться тільки один вихід — нові вибори.

Прем’єр–міністр знову наголосила, що БЮТ «з ультиматумами не погоджується, але приймає їх», бо дуже вже не хочеться дострокових виборів. Таке небажання знову йти на суд виборців Юлія Володимирівна пояснює тим, що зайві вибори — зайвий стрес для країни, яка прагне стабільності і спокою. У секретаріаті Президента їй, природно, не вірять: заступник голови СП Андрій Кислинський учора заявив, що насправді Блок Тимошенко боїться впіймати облизня, адже, за даними Банкової, «рейтинг БЮТ стрімко скотився до 10—12 відсотків».

Так чи інакше, вчора у парламенті «тимошенківці» і «ющенківці» знову голосували злагоджено, як у часи спочилої без миру коаліції. Спільно не подолали вето Президента на ухвалений 2 вересня закон про Кабмін та закон про тимчасові слідчі комісії (БЮТ виконав обіцянку і цього разу «регіоналів» не підтримав). 226 голосами підтримали пропозиції Президента і відхилили як такий, що не відповідає Конституції закон щодо повноважень Конс­титуційного Суду. Також були скасовані зміни до закону «Про Службу безпеки України», яким призначення в. о. голови СБУ передавалося Верховній Раді, і до закону про місцеве самоврядування щодо призначення голів облдержадміністрацій. Єдине, на що сил у «завислої в повітрі» коаліції таки забракло — «убити» постанову ВР «Про прийняття за основу проекту закону України про Всеукраїнський референдум». Тут БЮТ видав лише 154 голоси при необхідних 155, і до «потрібного» результату одного «за» не вистачило. Натомість БЮТ реабілітувався (насамперед перед виборцями) за ганебне ухвалення в першому читанні закону, який зобов’язував держслужбовців знати російську мову — це рішення також скасували.

Однак про створення нової коаліції говорити ще зарано, оскільки Блок Литвина, якого БЮТ і «НУНС» запрошують у потенційну більшість третім, затверджений ними порядок денний не підтримав і участі в голосуваннях не брав. Попри це, Яценюк, закриваючи засідання ВР, закликав до продовження коаліційних переговорів. В успішне завершення яких усе одно мало хто вірить.

Зокрема, досі сумнівається в щирості коаліційних партнерів Президент. Перебуваючи у Львові, Віктор Ющенко наголосив: якщо до визначеного Конституцією терміну не буде створена коаліція, він скористається правом розпуску Верховної Ради. А термін цей у варіанті Банкової завершиться вже сьогодні опівночі (опоненти рахують дні інакше і вважають, що є ще не менше десяти днів). За словами Глави Держави, скасовані парламентом закони «можуть бути лише початком переговорів про відновлення демократичної коаліції», адже необхідно розв’язати ще багато питань. У тому числі й висловити спільну позицію щодо Грузії. А скасовані закони через кілька днів можуть бути ухвалені знову, зауважив Президент.