До Європи ще треба «дожити»

01.10.2008
До Європи ще треба «дожити»

Понад 80 відсотків літніх українців не уявляють свого життя без ліків.

Першого жовтня у світі відзначають як Міжнародний день людей похилого віку. Спеціально до цієї дати Житомирський обласний центр здоров’я провів деякі дослідження демографічного зрізу і гендерної ситуації в нашій державі. Як з’ясували фахівці центру, середня тривалість життя в Україні становить нині 67 років. Крім того, українські чоловіки топчуть ряст менше за жінок — у середньому 61,5 pоку, тоді як представниці прекрасної статі живуть 73,4 pоку. Для порівняння — у країнах Східної Європи в середньому життя людини триває більше на 4—5 років, а в країнах Західної Європи — майже на 11—13 років.

Показники старіння відріз­няються у різних регіонах України. І діапазон коливань цього показника в окремих областях досить великий — від 18,2% у Закарпатській області до 28,8% у Чернігівській. Найвищі показники старіння зафіксовано в таких сільськогосподарських областях, як Вінницька (26,2%), Черкаська (26,7%), Полтавська (26,4%), Сумська (25,8%), Житомирська (24,8%), а найнижчі — у Рівненській (19,8%), Івано–Франківській (21,4%) і Херсонській (22,5%) областях.

Далекий від втішного і такий показник: близько половини населення України, старшого працездатного віку (43, 1%) за станом здоров’я потребує періодичного медичного нагляду і профілактичних реабілітаційних заходів. За даними дослідження, 41,8% цих людей проживають у містах і 45,0% — у сільських регіонах держави.

Житомирські медики оприлюднюють ще й такі дані: серед населення старше 70 років 18,3% потребують щоденної соціально–побутової допомоги, 82% постійно приймають ліки, а для 20% серед тих, кому за 80, вкрай необхідна спеціалізована психіатрична допомога.

На жаль, в Україні немає єдиної скоординованої системи геріатричної допомоги населенню. До речі, на лікування однієї людини літнього віку держава передбачає 675,8 грн на рік. Насправді ж сума, яка реально виділяється на ці потреби, у кілька разів менша.