Рейтинг ВНЗ «Компас» цікавий тим, що заснований на думці роботодавців. Він став, по суті, першим загальнонаціональним рейтингом, який враховував відповідність знань і навичок випускників вітчизняних ВНЗ запитам ринку праці. Ідея проекту належить компанії «Сістем Кепітал Менеджмент» (СКМ) і добродійному фонду «Розвиток України» у рамках проекту «СКМ — вузам».
Наталія Кривуліна, менеджер проектів СКМ, наголошує: проект спрямовано на визначення ВНЗ, навчання в яких має найбільшу практичну цінність і відповідає вимогам реального сектора економіки, а також гарантує випускникам надійні перспективи працевлаштування та кар’єрного зростання.
Загалом оцінювання пройшли 228 ВНЗ, і, за його результатами, до п’ятірки найсильніших українських вищих навчальних закладів потрапили дев’ять університетів.
Очолює рейтинг Національний університет імені Тараса Шевченка (Київ) і Національна юридична академія імені Ярослава Мудрого (Харків). На другому місці — Національний університет «Києво–Могилянська академія» і Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут». Третє місце поділили Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київський національний університет внутрішніх справ, Київський національний університет будівництва та архітектури. Четверті й п’яті рейтингові позиції посіли, відповідно, Київський національний торговельно–економічний університет і Донецький національний технічний університет.
Дослідницько–аналітичну роботу зі складання рейтингу взяв на себе Київський міжнародний інститут соціології. Дослідження, яке відбувалося в травні–червні 2008 року, охополювало методи особистого і телефонного інтерв’ю, опитування за допомогою електронної пошти і онлайн–опитування.
До речі, фахівці кафедри ЮНЕСКО за результатами 2007 року визначали власний рейтинг ВНЗ України. На їхню думку, найкращим педагогічним ВНЗ України є Луганський національний педагогічний університет імені Тараса Шевченка. Експерти ЮНЕСКО зазначають, що вагому роль у такому рішенні відіграла оцінка міжнародного визнання навчального закладу. Друге і третє місця посіли Південноукраїнський державний педагогічний університет ім. К. Ушинського і Харківська державна академія фізичної культури.
Що ж до технічних вищих навчальних закладів, то найкращими з–поміж них, на думку фахівців кафедри ЮНЕСКО «Вища технічна освіта, прикладний системний аналіз і інформатика», є Київський і Харківський політехнічні інститути, а також Національний гірничий університет.
Фахівці ЮНЕСКО визначили також рейтинг українських ВНЗ, випускники яких мають найбільший попит серед працедавців. 60 відомим українським працедавцям запропонували відповісти на питання анкети, де, зокрема, було таке: «Як ви оцінюєте випускників даного вузу і яку заробітну плату можете їм дати?». Згідно з отриманими результатами, таблицю рейтингів ЮНЕСКО очолюють п’ять вищих навчальних закладів держави: Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, Національний університет «Києво–Могилянська академія», Харківський національний університет ім Каразіна, Львівський Національний університет ім. Івана Франка і Київський політехнічний інститут.