Логічний крок, якого не чекали
Для багатьох народних депутатів рішення спікера було несподіванкою. Бо напередодні Арсеній Петрович обмежився усним проханням знайти йому заміну і сказав, що лідери фракцій попросили його й надалі виконувати обов’язки спікера. Втім Яценюк вирішив піти на рішучий вчинок і зробив так, як вимагає угода про створення «покійної» нині демократичної коаліції: спікер і Прем’єр мусять подати заяви про відставки. Кажуть, Арсеній Петрович спеціально витримував паузу упродовж однієї доби, аби в середу його заява бурхливіше сколихнула інформаційний простір. У вівторок вона була б затьмарена іншою заявою — про розпад коаліції.
Заступник голови фракції БЮТ Андрій Кожем’якін учора зізнався журналістам, що крок Яценюка — «несподіваний трохи». Ще б пак. Арсеній Петрович поставив Юлію Тимошенко — «сусідку» по статті 13.2 коаліційної угоди — у таку ситуацію, що вона й сама мала би зректися посади. Утім, Кожем’якін сказав, що Тимошенко не піде на такий крок. «Предметом для наслідування була коаліційна угода. Вона визначала наші спільні дії, нашу спільну, вибачте, любов один до одного. Але після того, як «Наша Україна» вийшла з коаліції, ми вважаємо, що виконання коаліційної угоди ми знімаємо з себе», — пояснив Кожем’якін.
По обіді Тимошенко й сама сказала, що відмовляється подавати заяву про відставку. «Коаліція не розпалася, а з неї в односторонньому порядку вийшов Президент з частиною команди, яка зрадила демократичну коаліцію. Уряд і Прем’єр–міністр, ми не відносимося до стада баранів, де прийнято, що якщо один баран стрибає у прірву, то інші теж стрибають», — похуліганила Тимошенко.
Працювати до кінця. Але до той кінець?
Арсеній Яценюк, за загальною думкою, «працюватиме до кінця». Кінцем можуть бути або дострокові вибори, або створення нової коаліції. Який варіант переважить — поки що невідомо. Вчора в парламенті повзали чутки, що Партія регіонів, пройшовши період внутрішніх дискусій між таборами Януковича й Ахметова, схилилася таки до дострокових виборів (цей варіант більше до вподоби табору Ахметова).
Логічним продовженням вчинку Яценюка для «Нашої України» були б відставки її міністрів із Кабінету Міністрів. В угоді про коаліційну угоду йдеться лише про добровільне самозречення керівниці уряду (що має наслідком і відставку всього Кабміну), але заяви на звільнення посилили б позицію «Нашої України», яка відмовилася працювати на «прокремлівську більшість».
Міністр юстиції Микола Оніщук заявив, що в суботу відбудеться політрада «НУНС», де обговорюватимуться наслідки розпаду коаліції. «Я не виключаю, що міністри від тієї чи іншої політичної сили можуть це зробити (піти у відставку. — Авт.). Якщо таке рішення фракцій, що створювали коаліцію, з’явиться, то воно буде нами виконане», — сказав, за повідомленням «Української правди», Оніщук.
Натомість один із «нашоукраїнських» міністрів, Юрій Луценко, заявив, що у відставку не подаватиме. Втім, це було передбачувано.
ОФІЦІЙНО
Угода про створення коаліції демократичних сил
...Розділ XIII. Припинення діяльності коаліції
13. 2. Припинення діяльності коаліції має наслідком подання Прем’єр–міністром України та Головою Верховної Ради України заяв про відставку.