Різнобарвний Львів
Про старт нашої збірної у відбірковому циклі чемпіонату світу можна було здогадатися ще на київському вокзалі. Серед пасажирів потягів на Львів то тут, то там майоріли синьо–жовті прапори й шарфи української команди. Після прибуття до Галичини не виникало жодних сумнівів у тому, яка подія сьогодні буде найголовнішою — центр міста був повністю й надійно окупований футбольними фанатами.
Прихильники білоруської команди спочатку з’являлися поодинці, але ближче до матчу стали підтягуватися до головних вулиць. Значна частина «сябрів» прибула на виїзд не з державним прапором Білорусі, а із забороненим у цій державі опозиційним біло–червоно–білим стягом. Сумнівно, що подібні кольори можна буде побачити на матчі в Мінську — в країні «вусатого демократа» Лукашенка за подібні вчинки доводиться відповідати перед міліцією.
Такі скупчення фанів різних команд принесли звичні результати. Сутички почалися біля львівського автовокзалу, а пізніше українці закидали пляшками групу білоруських «ультрас» у центрі міста. Проте офіційних повідомлень про постраждалих не надходило.
«Плями» на трибунах
Стадіон «Україна» вразив великою кількістю незаповнених місць. Швидше за все, головною причиною цього стали ціни на квитки — за вхід до найдорожчих, центральних, секторів потрібно було заплатити 200 гривень. Але ті 23 тисячі, що прийшли на поєдинок, викладалися на повну — весь стадіон співає гімн тільки у Львові.
На свою першу офіційну гру як головний тренер збірної Олексій Михайличенко виставив практично той самий склад, що двома з половиною тижнями раніше на цьому ж стадіоні мінімально переграв поляків. Зміни носили вимушений характер: травмованих захисника Дмитра Чигринського з «Шахтаря» та півзахисника «Таврії» Дениса Голайда замінили дніпропетровці Андрій Русол і Максим Калиниченко.
Стосунки в українців із білорусами складалися непросто: всього дві перемоги в п’яти протистояннях (при двох нічиїх і одній поразці). У перші хвилини матчу гра нашої збірної не вразила, а моментами взагалі змушувала непокоїтись. Білоруси, щоправда, теж запам’яталися переважно вмілою та чіткою обороною. А відбитий П’ятовим плечем м’яч після дальнього удару лише налякав голкіпера й наших уболівальників. Хоча з такими ударами воротар збірної повинен справлятися спокійно. За весь перший тайм наші хлопці відзначилися хіба що напівмоментами Калиниченка й Михалика. Потрібно було щось змінювати.
Щастить сильнішим
Аби підсилити атаки в перерві Михайличенко замість Калиниченка випустив Алієва — динамівець дебютував у офіційних іграх за головну команду країни. Уже перші хвилини Олександра на полі поставили запитання — чому він не вийшов у старті? Адже своїми діями київський плеймейкер відчутно загострив ситуацію біля воріт Жевнова, і саме за його участю почали виникати моменти, які справді нагадували гольові.
Почали активніше підтримувати наступальні дії й форварди, особливо після виходу на заміну в середині другого тайму Андрія Шевченка та донеччанина Євгена Селезньова. Нападник «Мілана» відзначився непоганим виконанням штрафного. Але після удару Шеви м’яч, зрикошетивши від ліктя білоруса, влетів на кутовий, а суддя 11–метровий призначати не захотів.
Здавалося, що фортуна сьогодні грає проти господарів поля. На останніх хвилинах двобою найбільш розчаровані українські вболівальники потягнулися до виходу, а білоруський сектор почав святкувати нічию. Але, коли спливала остання з трьох доданих хвилин, стадіон «Україна» вкотре підтвердив свою фартовість. Щоправда, підсобив йому в цьому й італійський рефері.
Ріцоллі вже тримав свистка у роті, готуючись повідомити про завершення гри, аж Тимощук із м’ячем рвонувся до штрафної гостей. Анатолій начебто незграбно прийняв м’яч у штрафному майданчику гостей і влучив у руку Чухлєю. Пенальті! Цікаво було б в той момент подивитися на обличчя горе–вболівальників, які не дочекалися останніх секунд гри й пішли зі стадіону.
Шевченко з «позначки» майстерно розвів Жевнова і м’яч по різних кутах воріт. Хоча місяць тому тоді ще форвард «Челсі» не забив вирішальний 11–метровий на «Кубку російської залізниці» в Москві. Цього разу нерви Андрія не підвели. Часу на спробу відігратися в підопічних німця Штанге вже не було — арбітр навіть не дозволив розвести м’яч із центра поля.
Після фінального свистка футболісти обох команд швидко зникли в роздягальнях. Лише запасний голкіпер Олександр Шовковський підбіг до трибун подякував фанатам, що підганяли його команду до перемоги. Уже завтра на нашу команду очікує нелегке випробовування у Казахстані.
ПІСЛЯМОВА
Олексій Михайличенко, головний тренер збірної України:
— Чесно кажучи, нам сьогодні пощастило. За великим рахунком, на перемогу сьогодні ми не награли. У першому таймі було помітно, що середину поля ми програємо. У нас у центрі було більше гравців креативного плану, але сучасний футбол вимагає вміти й атакувати, й захищатися.
Ми побачили, що білоруси діють організовано й по–німецьки дисципліновано. Звичайно, окрім ударів здалеку, гості нічого небезпечного біля наших воріт не створили, але і в нас гольових моментів практично не було.
У кваліфікації дуже багато залежить від стартового матчу, тому наші гравці були під тиском — як молоді, так і досвідчені. Команда не показала те, що ми хотіли б побачити. Але, найголовніше, — нам вистачило бажання, характеру, а наприкінці ще й трохи вміння, щоб досягти результату. Вихід Алієва підсилив команду — ми стали краще контролювати середину поля, налагодилася гра в атаці. Саша не показав своєї найкращої гри, але внесок у перемогу зробив. Корисно зіграв і його партнер Артем Мілевський.
Андрій Шевченко, нападник збірної України:
— Хтось може сказати, що нам просто пощастило. Однак не варто забувати, що незадовго до того, як арбітр призначив пенальті у ворота гостей, він пробачив захисникам гру рукою після мого удару зі штрафного. Ми наполегливо шукали шлях до воріт суперника, і це принесло нам успіх.
Бернд Штанге, головний тренер збірної Білорусі:
— Вітаю Україну, яка здобула три очки. Хоча я очікував, що господарі гратимуть сильніше. Ми ж хотіли зробити сюрприз, але нам не вдалося. Не пощастило, і ми дуже засмучені, що не змогли привезти додому бодай одне очко.
Різниці у грі команд не проглядалося. Ми пишаємося, що наша збірна прогресує. Кваліфікація — це марафонський біг, є підйоми і падіння. Сподіваюся, сьогодні була наша найнижча точка.
ТАБЛО
Чемпіонат світу.
Відбірковий турнір.
Група 6
Хорватія — Казахстан — 3:0 (Н. Ковач, 14; Модрич, 35; Петрич, 80)
Андорра — Англія — 0:2 (Джо Коул, 49, 59)
Україна — Білорусь — 1:0 (Шевченко, 90+4 (пен.))
Україна: П’ятов, Ярмаш, Русол, Михалик, Шевчук, Тимощук, Калиниченко (Алієв, 46), С. Кравченко, Назаренко, Воронін (Селезньов, 58), Мілевський (Шевченко, 75).
Білорусь: Жевнов, Омелянчук, Коритько (Чухлєй, 68), Кульчій, Філіпенко, Путило (Павлов, 80), Верховцев, Страханович, Кутузов, О. Глєб, Булига (В. Глєб, 72).
Суддя — Ріцоллі (Італія).
Попередження: Тимощук, 44 — Коритько, 8; Кутузов, 28; Кульчій, 88.
Львів, стадіон «Україна», 23000 глядачів
Турнірне становище: Хорватія, Англія, Україна — 3, Казахстан — 3 (2 матчі), Білорусь — 0, Андорра — 0 (2).