У Росії, Україні та Естонії швидкими темпами розповсюджується СНІД, а ВІЛ-інфіковані становлять уже один відсоток дорослого населення цих країн — б'є на сполох звіт Програми розвитку ООН (ПРООН), який було оприлюднено позавчора. Звіт попереджає, що таке швидке поширення СНІДу загрожує економічним колапсом цих країн. У Російській Федерації, де СНІД поширюється найшвидше з усіх 28 охоплених звітом країн Центральної та Східної Європи, до 2045 року від цієї хвороби можуть померти 20,7 млн. осіб, а ВВП знизиться на 14 відсотків, оскільки хворіють люди продуктивного віку — 15 —40 років. У звіті ПРООН наголошується з посиланням на дані Світового банку, що ВІЛ-епідемія, якою 2003 року, за офіційними даними, були охоплені 250 тис. громадян Росії, за найбільш оптимістичного розвитку подій, до 2020 року може поширитися на 5,4 млн. осіб, а за песимістичного — на 14,5 млн.
Із звіту випливає, що у Східній Європі та країнах СНД негайного лікування вимагають 80 тис. хворих, а лікуються лише сім тисяч. У цих країнах нинi мешкають 1,8 млн. ВІЛ-інфікованих. За даними Міністерства юстиції Росії, у карних закладах країни щорічний приріст кількості ВІЛ-інфікованих становить від 15 до 20 відсотків. Водночас, Росія є одним зі світових лідерів за кількістю осіб, які відбувають покарання. Також надзвичайно високі темпи поширення ВІЛ-інфекції та СНІДу серед працівників гірничої та нафтової промисловості. Впродовж 2002 року російська армія списала п'ять тисяч призовників, які мали ВІЛ-інфекцію, та комісувала 500 військовослужбовців, хворих на СНІД. Із 257 тис. офіційно зареєстрованих російських носіїв ВІЛ-інфекції 7,5 тисячi — діти. Але Вадим Покровський, голова Центру попередження та лікування СНІДу при Міністерстві охорони здоров'я Росії вважає, що реальна кiлькiсть ВІЛ-інфікованих у країні значно вища і становить від 700 тис. до мільйона осіб. На друге місце в Європі за темпами поширення ВІЛ-інфекції вийшла Естонія.
У звіті ПРООН зазначається, що в Україні офіційно зареєстровано 68 тис. носіїв ВІЛ-інфекції, але, за оцінкою експертів, реальна цифра становить 500 тис. осіб, тобто більше одного відсотка населення країни. Лише впродовж 1999 року сім відсотків в'язнів українських в'язниць заразилися СНІДом. Без сумніву, цифра на цей час зросла ще більше, зазначається у звіті. У Польщі, Словаччині та Чехії завдяки вжитим заходам вдалося загальмувати поширення ВІЛ-інфекції. Для прикладу, в сусідній Польщі на кінець жовтня 2003 року було зареєстровано 8432 ВІЛ-інфікованих. На цей час 1335 поляків захворіли на СНІД, з них 653 уже померли. Але вважають, що реальна цифра ВІЛ-інфікованих у країні сягає 15—20 тисяч і щороку поповнюється на 550—600 осіб.
У світі зараз — понад 40 млн. осіб з ВІЛ-інфекцією. Впродовж минулого року три мільйони людей померли від СНІДу та п'ять мільйонів заразилися.