Учора близько 13-ї години президент РФ Дмитро Медведєв оприлюднив свій щойно виданий наказ: призупинити військову операцію в Грузії. Утім з обмовкою, що «Росія залишає за собою право у випадку необхідності проводити військові операції в зоні конфлікту». Невдовзі в телефонній розмові з комісаром ЄС із безпеки та зовнішньої політики Хав’єром Соланою Медведєв підтвердив про виконання цього наказу. Зауважимо, що «відступ» почався після того, як з’явилася доволі різка реакція США, а також НАТО — Альянс зібрався до вечора вчорашнього дня розглянути питання про надання Грузії військової допомоги. Як з’ясувалося, ще в понеділок МЗС Грузії, як повідомляє агенція «Інтерфакс», звернулося до держав–членів НАТО з проханням про «негайну військову допомогу в протидії прямій і неприхованій агресії Росії».
Щодо США, то президент цієї країни Джордж Буш нарешті висловився недвозначно: «Я глибоко стурбований повідомленнями про те, що російські війська вийшли за межі зони конфлікту (тобто Південної Осетії. — Ред.), атакують грузинське місто Горі і погрожують Тбілісі... Як з’ясовується, метою Росії є відставка законно обраного уряду Грузії. Росія вторглась у сусідню суверенну державу і погрожує демократично обраному уряду. (...) Такі дії неприйнятні у ХХІ столітті». Резюме — Буш дав зрозуміти, що «якщо Москва не змінить політику стосовно Грузії... це поставить під загрозу відносини Росії зі США та ЄС».
Вочевидь саме реакція таких потужних центрів впливу, як Білий дім та Брюссель, вплинула на зміну позиції Москви. Проте конфлікт перебуває ще за тисячі кілометрів від вирішення. Адже план урегулювання, запропонований за посередництва президента Франції Ніколя Саркозі, котрий учора перебував із такою місією в Москві, неприйнятний для Кремля. План, який привіз Саркозі (учора надвечір він планував прилетіти до Тбілісі, щоб ознайомити з пропозиціями грузинських очільників), передбачає як найпершу умову повернення збройних формувань воюючих сторін на позиції, які вони займали до початку конфлікту в Південній Осетії.