Сьогодні у Пакистані завершуються триденні пакистано-індійські мирні переговори, головною темою яких було врегулювання проблеми спірного штату Кашмір, повідомляє агенція «Ассошіейтед Пресс». Це перші такі переговори за останні три роки між двома ядерними країнами, конфлікт 2002 року між якими мало не переріс у чергову, четверту, війну. Її було відвернено лише завдяки міжнародному втручанню. Саме тому за переговорами напружено стежать не лише у двох зацікавлених країнах, але також у всьому світі. У перший день переговорів делегація МЗС Індії на чолі з Аруном Кумаром Сінгхом зустрілася з головою МЗС Пакистану Ріазом Хохаром у столиці країни — Ісламабаді. Оскільки першу зустріч було охарактеризовано в ЗМІ двох країн як «сердечну», то вчора розмови продовжилися у більш камерній та неофіційній атмосфері на гірському курорті Мурріє, що за 50 кілометрів на північний схід від Ісламабада.
Сподіваються, що у результаті переговорів буде досягнуто домовленості про створення восьми змішаних робочих груп, які займуться узгодженням розбіжностей з конкретних напрямів. Конфлікт між Індією та Пакистаном триває з моменту утворення цих двох країн після здобуття ними 1947 року незалежності від Великої Британії. Країни тричі сходилися у кривавих війнах. Лише 1997 року було зроблено першу спробу покінчити з ворожнечею, але вона зазнала провалу. На переговорах цими днями делегації двох країн узгодили дати майбутніх переговорів, які фокусуватимуться передусім на проблемі Кашміру, штату з переважно мусульманським населенням, частина якого належить мусульманському Пакистану, а інша — немусульманській Індії. Обидві країни претендують на володіння територією штату. Населення Кашміру, передусім мусульманські радикали, прагнуть відірвати штат від Індії та приєднати його до Пакистану. Починаючи з 1989 року, у штаті тривають заворушення, в яких у сутичках з індійською армією та поліцією за цей час загинули 65 тис. осіб.
Інші робочі групи будуть також обговорювати питання налагодження заходів довіри між двома ворогуючими країнами, економічного співробітництва та боротьби з тероризмом і наркотиками. Обидві делегації вже висловили оптимізм стосовно «нового моменту» у переговорах. Лідери двох країн минулого місяця зробили перші кроки назустріч один одному: прем'єр-міністр Індії Ваджпаї погодився обговорювати питання Кашміру, а президент Пакистану Мушарраф пообіцяв не підтримувати терористів, які діють проти Індії з території Пакистану. На початку цього місяця міністр оборони Індії Джордж Фернандес підтвердив, що уряд Пакистану дійсно серйозно взявся до боротьби з групами ісламських бойовиків у прикордонних з Індією регіонах.
Щоправда, в Індії у квітні пройдуть парламентські вибори, тому до часу створення нового уряду не варто очікувати на серйозні кроки. Але теперішні переговори не є марними, бо все вказує на те, що уряд Ваджпаї залишиться при владі після виборів і продовжить мирні зусилля. І, ймовірно, вже тоді він дасть конкретну відповідь на проголошену вчора на переговорах пакистанську ініціативу. Ісламабад звернувся до Делі з пропозицією підписати договір про зменшення загрози ядерної чи звичайної війни між двома країнами та про припинення гонки озброєнь, повідомила агенція «Франс Пресс». Увесь світ вітав би підписання такого договору.